radyo tiyatrosu

2 /
neondental neondental
özel radyo furyasından önce trt radyosunun spesiyali sayılabilecek olan program formatıydı. gerçekçi bir atmosfer oluşturma çabasındaki gergin ses tonları tuhaf efektler dogallıktan uzak diyaloglar ile bir dönemin radyo nostaljisi idiler. radyo primenın sürücülerin işe gidiş ve işten dönüş saatine endekslendigi günümüzde oldukça çagdışı bir radyo formatı olarak görülebilir. ancak türk seslendirme dünyasında da bir okul ilevi gördügü de unutulmaması geren bir ayrıntıdır.
teriyaki teriyaki
iletişim teknolojilerinin bu denli kapsamlı olmadığı dönemlerde radyo en önemli yayın aracıydı. her teknolojik aracın kullanım gelişiminde olduğu gibi zaman içerisinde yalnızca iletişim aracı olmaktan çıkmış ve dinleyiciye yakınlaşma içgüdüsü ile dönemin kurgusal çalışmaların da odak noktası olmuştur.

1950 li yıllarda türkiye'de ancak tanınmaya başlayan radyo tiyatrosu ilk kez h. g. wells'in (herbert george wells) "dünyalar savaşı" isimli kitabının uyarlaması olarak 1938 yılında yayınlanmıştır. dünya'nın marslılar tarafından işgalini anlatan oyunun yayınlandığı günlerde bu gibi kurgusal bir yapıya alışkın olmayan halkın panik yaşamasına sebep olmuştur.
toprakta adı kalan adam toprakta adı kalan adam
ankara rayosunda bir uygulamasını izleme şansı bulduğum temsil.

evet, izleme... efektler için kullanılan ilkel yöntemler ilginç gelmişti.

seslendirme sanatçılarının performansına hayran kalırsınız. olay platonik bir mevzuya kadar gider ve sonra staj biter. siz "sakalları şiirle karışık şarap kokan adam" olmaya çabalarsınız fakat nafile, sakallar bile tek tük çıkıyordur o zamanlar. şarapsa fena baş ağrısı yapar.
sabit adam sabit adam
uyumadan önce dinlediğim ve arşivimde yaklaşık 55 tane eseri bulunan faaliyet.
özellikle dostoyevski'den timsah'ı pek bir öneririm.


seslendirenler:
aleksi: metin akpınar
ivan: zeki alasya
neneçka: aytaç öztuna
kabulof: atilla pekdemir
elena: perran kutman
bay şimit: zihni küçümen
büyükanne: nezahat tanyeri
çocuk: birsen kaplangı
popoviç: ahmet gülhan
polis: zihni göktay
general: mete sezer
yaşlı kadın: cevzar şifar
komiser: sezai altekin
emir subayı: arsun erdal
bayan şimit: ayşegül yalçın

kadroya bakar mısınız?
dejo dejo
günümüzde izlenebilir şeylerin çoğu çöplük olduğundan son kalite hd kaldırabilecek bir bilgisayarım olmasına rağmen evdeki boş zamanımda bir şey izlemek istediğimde radyo tiyatrosu dinliyorum. çok büyük bir arşiv var zaten, mp3e atın otobüste dinleyin yada başka yerde. açık radyo adli radyoda da yeni radyo oyunları da çıkıyor. gerçek tiyatroya da gitmeye çalışıyorum ama günümüzde canlı tiyatroların sayısı çok az, devlet tiyatrolarında olan 3 5 oyun bilet çıkar çıkmaz kapılıyor, bazen kapıyorum ama herzaman olmuyor. zaten şu ara hükumet devlet tiyatrolarını da az para kazandırdığı gerekçesiyle kapatmayı düşünüyor, şu aralar kültürün işi zor.
purpura purpura
lise zamanlarımda kulağımdan ayırmadığım şeydi. hangi radyolar yayın yapıyor bulayım yine dinleyeceğim. hayal gücünüzün sınırları uçsuz bucaksız oluyor sayesinde.
sabit adam sabit adam
3-4 defa okuduğum gogolun 'burun' adlı öyküsünün de uyarlandığı tiyatrodur. daha önce çok okuduğumdan radyo tiyatrosunu dinlememiştim ancak ne kadar büyük bir hata yaptığımı dün gece yatarken dinlemeye karar verince anladım. seslendirme gerçekten usta işi olmuş. okuduğumdan daha çok keyif aldım dinlerken.
burun:

kadro:
yazar- çetin ipekkaya
berber- türker tekin
berberin karısı- güzin özipek
polis- müjdat gezen
kovalev- münir özkul
kovalev'in uşağı- şener şen
burun- kemal ergüvenç
arabacı- rauf altıntak
memur- metin çoban

kadronun bir kısmını yazdım ve bence gayet başarılı.
thanados thanados
trt radyosuyla özdeşleşmiştir, neredeyse trt radyosunun kuruluşuyla aynı yaştadır türkiye'de radyo tiyatrosu. sonraları tgrt ve ntv radyo da programlarına almışlardır ancak uzun soluklu olmamıştır bu çabaları. trt radyosunda ise önce izmir sonra da istanbul'da yapımları durdurulmuştur, artık sadece trt ankara radyosunda, bir dönem sekteye uğrasa da yapımları devam etmektedir. halen trt radyo 1'de çarşamba akşamları 21:00 - 22:00 arası, cumartesi ve pazar gecelerini sonraki güne bağlayan gecelerde ise saat 01:00'de gece tiyatrosu ismiyle yayını yapılmaktadır. bitirilmeye çalışılan bir gelenektir, ancak trt ankara radyosu inatla devamlılığını sağlamaya çalışmaktadır, iyi ki de öyledir.
maximus maximus
youtube'da sayısız örneğini bulabileceğiniz eşsiz eserler. uzun zamandır kitap okuyamıyordum, şimdi bağımlısı oldum. uzun yolculukları hem zevkli hem faydalı hale getiriyor. yalnız tgrt fm'in hazırladığı bazı eserlerde iyi saçmalamışlar. mesela monte kristo kontu hapiste farya'yla tanışıyor, adam sözde osmanlica eserleri hatim etmiş, osmanlica öğrenmiş, monte kristo'ya tek allah inancı hakkında bilgi veriyor. neredeyse musluman olacak, inşallah, maşallah, hamdolsun, allaha şükürler olsun laflarını ağzından düşürmüyor. komik tabi en azından uğraşmışlar, ağızlarına sağlık.
2 /