renk körlüğü

1 /
nepenthe nepenthe
daltonizm olarak bilinen x kromozomuna bağlı çekinik* aktarılan kalıtımsal hastalık, erkeklerde daha sık görülür. sanılanın aksine renkleri görememek değil, genelde tonlarını ayırt edememek şeklindedir. karışık tonlarda yazılmış yazıları okumak ya da çeşitli renklerdeki ipliklerin çiftlerini bulmak gibi testleri vardır tanı için
dkzcn dkzcn
bazen ehliyet almak için kontrolden geçtikten sonra öğrenilen hastalıktır.arkadaşımın başına geldi adam 18 sene habersiz yaşamış hastalığından.
ayrıca tedavisi yoktur diye görmüştük ilkokulda.
louis cypher louis cypher
bir zamanlar nasıl ortaya çıkarıldığı konusunda bi hayli düşünmeme sebep olan görme rahatsızlığı.

şimdi adam kırmızıyı yeşil görse bile ona kırmızı diyecektir, çünkü hayatı boyunca o renge hep kırmızı denmiştir ve adam o rengin adını kırmızı olarak bellemiştir.

neyseki bir yöntemi varmış:
`http://www.cihannet.com/cnet/yasam/saglik/renktest/test1.htm`

(not: 14. resimde "hasiktir bi zik görmüyom lan" demeden önce resmin açıklamasına bakınız)
fitnefücur fitnefücur
renk körlüğü (daltonizm)
koni adı verilen 3 tip retina hücresi sayesinde, gözümüz temel renk olan kırmızı, yeşil ve maviyi algılayabilir.algılanan bu sinyaller optik yollar sayesinde ve antagonist kırmızı-yeşil ve mavi-sarı çiftler halinde kodlanmış olarak beyine gönderilir.beyin ise görme korteks seviyesinde ve sonra diğer merkezlerde bu verileri yorumlayarak renklerin algılanmasını sağlar. eğer kırmızı görme hücreleri eksik ise kişi “protanop”tur.eğer yeşil görme hücreleri eksikse “döteranop”tur. (en sık görülen türdür.) eğer mavi hücreleri eksikse “tritanop”tur. ( en az görülen türdür.) akromatopsi ise çok nadirdir ve yeryüzünde rastlanma oranı 1/ 40.000’dir. bu kişilerde retina konilerinin üç temel renk pigmentlerinden hiçbiri olmadığı için kişi dünyayı siyah-beyaz fotoğraflardaki gibi grinin tonlarında görür.ama artık chromagen marka lens ve gözlük camlarıyla bu sorun sorun olmaktan cıkıyor.
sevilok sevilok
insanları ehliyet alırken ve askeri okullara bas vuru yaparken diğer insanlaradan ayıran bir hastalık. normal yaşamda görme ile ilgili bir problem yasatmayan literatürlere daltonizm olarak gecen hastalık. bu hastalıga sahıp kısıler hasta olduklarını genelde gec fark ederler.
never walk alone never walk alone
dalton adlı bilim adamı tarafından kendi kendine keşfedilen ve adı da (haklı olarak) daltonizm olan hastalıktır. çeşitli dereceleri vardır. kimi renk körleri bir teste tabi tutulmadan önce renk körü olduklarını bilemeyebilirler.

şöyle bir örnek verilecek olursa, kişi kahverengi ve yeşili karıştırdığını söylüyorsa, söylemek istediği şey kendisinde yeşil diye bir renk olmadığıdır. yeşili de, kanverengini de kahverengi olarak görür. bu bir ağaca bakınca komple kahverengi ve tonlarında görmektir. kişi aslında hayatında hiç yeşil görmemiştir.

kaynak: arkadaşımda var ordan biliyorum

not: kendisiyle birkaç saat konuşup olayı hem onun hem de benim açımdan netleştirmiştik.
1 /