reşat nuri güntekin

1 /
wise wise
1889-1956 yılları arasında yaşamış olan ünlü yazar

eserleri:

romanları: gizli el (1922), çalıkuşu (1922), damga (1924), dudaktan kalbe (1925), akşam güneşi (1926), bir kadın düşmanı (1927), yeşil gece (1928),acımak (1928), yaprak dökümü (1930), kızılcık dalları (1932), gökyüzü (1935), eski hastalık (1938), ateş gecesi (1942), değirmen (1944), miskinler tekkesi (1946), harabelerin çiçeği (1953), kavak yelleri (1950), son sığınak (1961),kan davası (1955).

hikaye kitapları: tanrı misafiri (1927), sönmüş yıldızlar (1927), leyla ile mecnun (1928), olağan işler (1930)

gezi yazıları: anadolu notları (ilk cildi 1936; ikinci cildi 1966)

oyunları:balıkesir muhasebecisi (1953), tanrıdağı ziyafeti (1955)
vishnu vishnu
çalıkuşu romanı harbiden de başyapıt olan, romanlarıyla okuyucuyu üzmeyi pek seven, güzel de üzen, üzerken düşündüren ünlü türk yazarı.
gerabbaa gerabbaa
büyükadada yaşadığı köşkün şu an müze olarak hizmet verdiği, "ben bu köşkte yaşasaydım bırak çalıkuşunu, suç ve cezayı yazardım" şeklinde isyana sebep olan değerli insan
bir nick bulamadım gün akşam oldu bir nick bulamadım gün akşam oldu
zamanı için önemli günümüz için pek de önemi olmayan yazar.
zaten bir çok eleştirmen de yapıtlarını zayıf bulur. ancak türk edebiyatı'nın gelişiminde ve yaygınlık kazanmasında faydası olmuştur. zira eserleri en çok okunan yazarlar arasındadır. ahmet mithat efendi nasıl ki tanzimat döneminde edebiyatı yaygınlaştırmışsa, reşad nuri de cumhuriyet döneminde aynısını yapmıştır. dolayısıyla faydalı ama kötü bir yazardır eleştirmenlere göre.
omega omega
eserleri bu aralar bir bir dizi veya film olmakta olan yazar,

yalnız adam bu eserleri sanat için mi yapmıştır, toplum için mi yapmıştır onu bilemem; lakin dizi veya film için kesinlikle yapmamıştır, azıcık saygı.
thisrock thisrock
eserlerinin dizi yada film yapılmasında bir sakınca olmadığını düşündüğüm edebiyatçı. toplum olarak okumayan bi toplumuz. eserin özüne sadk kalınarak hazırlanmış bir eser,piyasadaki onca kıçıkırık reyting dizisinden hem daha kaliteli hem de daha faydalı olacağı kanaatindeyim. bir yaprak döküm'ü en güzel örnektir. insanımızın yaprak dökümü ile tanışması onu anlaması yorumlamasının kime ne zararı vardır ki. güzel ve dahi ye müthiş bi alternatif değil midir??
estrella de mar estrella de mar
cumhuriyet dönemi türk romancılıgının önemli isimlerindendir. dostoyevski, tolstoy, balzac, camus, cervantes gibi yazarların eserlerinden ceviriler ve uyarlamalar yapmıstır. ayrıca iki dönem üst üste canakkale milletvekili olarak meclise girmiştir..
carpenoctem carpenoctem
şu cümlesi ile beni benden alan yazar..

"aşk, bende öyle dumura uğramış bir duygu ki sevmek hasretini bile duyamıyorum."

büyüksün be üstad..
elpinoras elpinoras
"bizde tiyatro lisanı yok diyenler hiç düşünmeden söylüyorlar. elimizde dünyanın en tatlı ve taze lisanlarından biri var ki, kendisinden istifade etmesini bilecek sanatkarlar bekliyor."

diyerek tiyatro sanatının ve yazımının ülkemizde ne denli önemli olduğunu ve birçok kişinin dili yok yere eleştirmesinden dem vuran üstad yazardır.
elpinoras elpinoras
uzunca bir süre milletvekilliği yapmış kişi.
aynı zamanda da milli eğitim bakanlığı yapmıştır.

eserlerinde genelde yeni cumhuriyet'in ideal insan tipini topluma algılatmaya ve benimsetmeye uğraşmıştır.

ancak ölümüne yakın yazmış olduğu tanrı dağı ziyafeti adlı younda, ayan beyan cumhuriyetin bazı ikonlarını hedef almıştır, yadsımıştır ve eleştiri bombardımanına tutmuştur. o sıralarda öldüğü için de sanırım kimse sallamamıştır.

(bkz: tanrı dağı ziyafeti/@elpinoras)
balbocegı balbocegı
reşat nuri güntekin türk edebiyatının vazgeçilmez yapıtlarına imza atmıştır. o kıçı kırık dizilerde anlatılanlarla kitapta verilen duygu yoğunluğu apayrıdır o dizilerle reşat nuri güntekin'in eserlerine haksızlık edildiğini düşünmekteyim .romanları arasında akşam güneşi favorimdir ,okumamış olmak büyük kayıptır.
1 /