reşid behbudov

1 /
die for morrison die for morrison
yalgızam yorumuyla gecemin içine etmiş, kendimi çok çok eski zamanlarda hissetmeme neden olmuş, ağlatmış, kahretmiş büyüleyici sesin sahibidir. şu an zeki müren'e karşı kendimi suçlu hissediyorum, ona ihanet etmişim gibime geliyor. ama muhteşem bir ses yahu.
kalabaliklar icindeki yalniz adam kalabaliklar icindeki yalniz adam
kör arabın mahnısı'nı harika yorumlamış "sanatçı". adalet dedikçe insanın içini bir hüzün kaplıyor.

ayrılık ve yalgızam yorumları da çok iyidir.

1989 yılında hayatını kaybetmiş olsa da yorumlarıyla hala yaşamaktadır.
gök börü gök börü
bu giriyi yazmaya hangi mahnısıyla başlasam bilemediğim büyük sanatçıdır. söylediği her mahnı, azerice olsun ya da olmasın, sanat eseri sayılabilir. yağma yağış, ayrılıq, sene de qalmaz, küçelere su sepmişem, nazende sevgilim vb. kısaca söylediği bütün mahnıları mükemmel söyleyen müzik üstadı.
uncle uncle
yeni yeni keşfettiğim için utandığım muhteşem sesli azeri sanatçı. herhalde bildiğimiz hemen her azeri parçasını seslendiren bir çoğunun da sahibi kişi. kendisini bu kadar geç keşfettiğim için bir kez daha özür diliyorum rahmetliden. dinleyiniz dinlettiriniz.
adım zebercet adım zebercet
türkiye'de barış manço, azerbaycan'da reşid behbudov. ayrıca türki cumhuriyetleri ve 1991'den önceki sscb'yi de içine alırsak, gerçekten de müthiş bir insan. evrenselizm.
cansadececan cansadececan
türkiye'de barış manço'dan çok çok daha fazlasıdır. zeki müren artı barış manço falandır en kötü. azerbaycan'ın, döneminde müzik kültürünün saçmalamaması ve hala çok iyi icra edilmesinin büyük nedenlerinden de biridir. kötü bir örnek arıyorsanız demek istediğimi bakınız ile anlatayım:

(bkz: ibrahim tatlıses )
pangloss1 pangloss1
bana azeri türkülerini sevdiren adam ezginin günlüğünü sevmemi de sağlamıştır.ölüm sebebi dünyanın hiç adil olmadığının büyük bir örneği.
1 /