reza davasının bilal e anlatır gibi anlatımı

kokobongo kokobongo
şimdi sakin sakin düşünelim;

elimizdeki olay; fötö- hükümet çatışmasından dolayı ortaya çıkan olaylardan dolayı devletin yüksek mevki makamlarında bulunan kişilerinde içinde bulunduğu büyük bir rüşvet çarkı, devletin bankasının kara para aklaması, devletin bankasının hayali ihracat yaparak devleti zarar uğratması. halkın parasının bir takım kişilere rüşvet olarak dağıtılması.

peki amerikan savcılarının iddianamede ismi geçen halkbankası genel müdürü ve yardımcıları, eski bakanlar, rıza zarraf ve emine erdoğan'a yönelttikleri suçlamalar ney?

- abd'ye karşı dolandırıcılık
- uluslar arası acil ekonomik güç yasasını ihlal etmek ( ambargo delmek)
- bankacılık sistemine karşı dolandırıcılık
- kara para aklama

suçlamalara bakınca türkiye'de ortaya çıkan kayıtların, tapelerin ve yolsuzluk operasyonlarının yanlış ellerden çıkan doğru bir operasyon olduğunu görüyoruz. bakanların rüşvet aldığını, para sayma makineleri ve ayakkabı kutularının gerçek olduğunu, ''babacım kalan paraları ne yapalım'' ın gerçek olduğunu, binlerce dolarlık saatlerin gerçek olduğunu görüyoruz.

yani; bunlar doğrubu; yalangel gelelim suçlara;
- abd'ye karsı dolandırıcılık:
suç sadece abd'ye karşı değil türkiye'ye ve iran'a karşıda işleniyor. bu çakal iran'lı ortağı ile birlikte türkiye'deki bakanları ve yetkilileri de yanına alarak ki biz bunu ''reza'nın önünde eğilirim'' den biliyoruz, üç ülkenin vatandaşlarının ödediği vergiyi cukka ediyor. tabi bu piç kurusu o kadar güvende hissediyor ki kendini ''cari açığın yüzde 15 ini ben kapattım'' diyebilecek kadar mesanesi geniş hale geliyor. tabi bu arada halkın ne denli salak ve ne söylesek inanacaklar nasılsa kıvamında olduğunu bilen bir dangalak bir peçete ile 700 bin dolarlık saatin bedelini ödediğini kanıtlıyor. bizim kuzu gibi saf halkımızda sanki çıkan para kendi cebinden çıkmıyormuş gibi ''ya onlar fotomontaj'', ''ya onlar fetönün uydurması'' diyerek kendine sokulan kazığı meşrulaştırma peşinde. tabi bu arada buna itiraz eden ve yolsuzluk var diyenler itina ile terör destekçisi, fetöcü, cehape zihniyetli, tayibi çekemeyen olarak koyun sürüsü tarafından itina ile itham ediliyor.

- uluslar arası acil ekonomik güç yasasını ihlal etmek ( ambargo delmek)
türk ceza kanununda hali hazırda böyle bir yasa olmadığı için uluslar arası ilişkilerde türkiye adına sistem şöyle işliyor. türkiye gayet yasal olarak iran'dan gaz ve petrolünü satın alıyor ve ticaret yapabiliyor. ancak yapılan ticaretin karşılığında ödenecek paranın türkiye'de bir bankaya yatması ve bu para karşılığında iran'ın ihtiyacı olan diğer ihtiyaçlarının türkiye'den alınması sağlanıyor. yani biz petrolü alıyoruz, para gene bizim bankamıza vergileri ödenerek yatıyor, döviz dışarı çıkmıyor bayağı bayağı karlı bir iş ve o para karşılığında iran'a ürettiğimiz malları satıyoruz. bu modele baktığımızda türkiye adına kazan, kazan hatta yine kazan ve hatta ve hatta dur ihracat yapanlarda kazansın modeli var. bu model reza'nın devreye girmesiyle değişiyor. halk bankasında bulunan paralar için dönemin en yetkili kişileri tarafından yetki verilen reza başlıyor sahte belgelerle ihracat yapmaya, tabi o belgelerin hepsi dümen, reza kestiği her dümen belge ile halk bankasına gidip çanta çanta para cukkalıyor. tabi bizim medyada gün yüzüne çıkan o kuryeler de reza'nın kuryeleri, halkbandan sahte belgelerle alınan paraları önüne eğilenlere gönderiyor. tabi o kadar parayı aklamak gerekecek işte bu da kara para aklamak suçuna konu olan kara para.

- bankacılık sistemini dolandırmak:
e tabi yasal olan işlemleri, yasa dışı hale getirince yani halk bankasına tecavüz edince doğal olarak bankacılık sistemini dolandırmış oluyorsun. bu durumu anlattığım ak koyunlar bile 1/0,0001 saniye düşünebilecek şekilde kafalarını yormaya karar verseler o küçücük anda bile anlayabilirler.

- kara para aklamak:
işte dananın kuyruğu burada kopuyor. reza çaldığı paraları iran'a ortağına da göndermek zorunda, tabi türkiye'den yasal olarak çıkaramaz, peki ne yapıyor bu çakal, altın alıyor, işte o hava alanlarında yakalanan ''sahte olduğu söylenen'' altınlar bizim koyun halkımızın cebinden çıkıp yine bizim koyun halkımızca şakşaklanarak reza'nın ve ortağının kasasına giren paralar. ne kadar garip ki halka lan götümüze kazık sokuyorlar diyenler yine terörist, fetöcü, cehape zihniyetli, terör destekçisi oluyor bir anda. tabi burada kalan paraları nasıl aklayacaklar; burada da devreye paravan olarak kurulan döviz şirketleri giriyor. halkın cebinden çalınan paralar döviz oluyor ve yine halka satılıyor. devlet büyükleri bu işin neresinde '' yahu şimdi yabancıya gitmesin bende bir döviz şirketi kurayım da benden de kara para akla'' kısmında. son yıllarda kurulan döviz şirketlerinin sahiplerine bakınca çok şaşırtıcı bir şekilde karşımıza tanıdık isimler çıkıyor. hatta şöyle tepkiler verebiliyorsunuz. '' aaaa ya bu adam bakan değil m?'' '' a ben bunları tanıyorum, bu türkiye'yi yöneten en yüksek makamdaki adamın karısı, kızı, oğlu değil mi?, '' vay vay vay sayın banka müdürüm ve yardımcıları helal size''. tabi kılıç kınına sığmıyor, cemaat denen piç kurularının kuruk acısı var, hah işte o operasyonlarda gördüğünüz dolarla, aurolar bu paravan şirketlerde yani dövizcilik işinde kullanılacak ancak cemaatin erken davranması sonucu ki tabi bu piç kuruları durumdan haberdar taşınamayıp elde patlayan kara paralar. bize de kaçabiiiilüüüürrr diyenler tabi şu nidalarla hatırlanıyor şuan. '' babacım paraları sıfırlıyamadım'' ''babacım kalan paralarla villa alalım mı''

bu davanın türkiye için çıkarımı şu: göz göre göre silkilen halk, yine şakşaklaya şakşaklaya kendini silktirirken, lan ne yapıyorsunuz göz göre göre silkiyorlar bizi diyenlere terörist demiş.
3
acarabi acarabi
ülke kasasına girmesi gereken dövizlerin yani, halkın parasının yüksek yerlerdeki yetkililer aracılığıyla kişisel hesaplarına çalınarak aktarılmasıdır.
burada önemli olan, bu işlemleri uluslararası bankacılık ve ticaret kanunlarına karşı gelerek yapmak ve bir ülkeye uygulanan ambargoyu tanımayıp delerek uluslararası arenada ülke itibarının yerlerde sürünmesine sebep olmaktır ve öyle kolay kolay silenecek bir damga değildir.
yaşayıp göreceğiz nasılsa...
dumrul dumrul
eksik kalan iki küçük noktayı da tamamlamak lazım.

bazı akp'lileri dinleyince insan neredeyse reza'nın hem iran hem de türkiye'yi kurtardığına inanacak. reza'nın bizi nasıl soyduğu gayet net anlatılmış ama soygunun diğer ayağı da iran'da yaşanıyor. zaten iran'daki hırsızlık ortağının idam cezasına çarptırılma sebebi de bu.

ikincisi de bu reza denen hırsız pezevengi bize kahraman gibi sunmaya çalışanlar onun suç ortaklarıdır. elbette reza sadece aşağılık bir hırsız değildir. aynı zamanda ne zamandan beri olduğunu hiç kimse bilmiyor olsa da abd lehine çalışan ne idüğü belirsiz bi piyondur. şimdi akp'nin bunca telaşı da zaten nereden nasıl kıvıracaklarını bilememelerinden. ülkenin zenginliklerini yağmalamakta o kadar ileri gittiler ki kimlerle birlikte hırsızlık yaptıklarına filan hiç bakmadılar. burunlarına kadar boka battıklarını da fark edemediler. salt kendileri batsa elbette bizi germezdi. bunların yaydığı bok kokusundan kurtulmak için burnumuzu tıkaya tıkaya hayata devam ederdik ama bunlar koca ülkeyi boylu boyunca boka batırdılar.
drtks drtks
hani şu bir kaç yıl önce akp savaş suçlusu ilan edip lahey'i devreye sokmak için her otu yiyenler vardı ya yaptırım olsa da iktidara bir şey olsa diye açılan başlıklar vardı zamanında ona benzemesin bunun sonu? yani iktidar gitsin diye abd'nin yargısının eline mi bakıyorsun. lan hadi bir şeyler oldu yurt dışı müdahale ile iktidar ortadan kalktı peki seni geçirirler mi oraya bu halk? hadi yurt dışı sömürge olarak sizin adamları iktidar yaptı bu halk bunu sindirir mi? birde özellikle bu zarrab konusunda yazanlar türkiye'den kişiler mi yoksa yurt dışında yazanlar mı çoğu?

çünkü bugün yeni haber sosyal medyada 4 kişi tutuklanmış yazılar yazan. adamlar pkk terör örgütü militanı çıkmış.
needforspeed needforspeed
ben bir ara yazayim diyordum, nedense yazmadim. sen de baya guzel yazarak beni bir dertten kurtardin, tesekkurler.

burada halk bankasi olayin yurutuldugu ana banka fakat hayali ihracat amaciyla kurulan sirketlerin oldugu 4 bankanin daha ceza alacagi soylentilerini hatirlatmakta fayda var. isimleri yazmiyorum arayan bulur.
mechanism mechanism
açıkça anlatmak bilale anlatmak olarak dilimizde kullanılır oldu. başka girilerde belirtildiği gibi bu deyiş bazı kesimin yazıyı baştan yaftalamasına neden olacaktır.