rinus michels

benikoyupgitmeneolursun benikoyupgitmeneolursun
hollanda ve dünya futbol tarihinin efsanevi teknik direktörü, total futbol'un mucidi. zaten fifa tarafından yüzyılın teknik direktörü ödülünü alarak bunu perçinlemiştir. 1971 yılında dünya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak kabul edilen johan cruyfflu ajax'a şampiyon kulüpler şampiyonluğu yaşatmış onun döneminde ajax hollanda liginde 100 golü aşarak gol rekorları kırmıştır. 1988 yılında geldiği hollanda milli takımında frank rijkard, ruud gullit, marco van basten gibi oyuncuların bulunduğu kadroya avrupa şampiyonluğu yaşatan efsanevi teknik adam 2005 yılında hayata veda etmiştir. ancak arkasında total futbol gibi daha sonra birçok teknik adam tarafından benimsenmiş müthiş bir miras bırakmıştır.
johnson diversey johnson diversey
2oo4 yılında yunanistan'ın o futbolla kupayı kaldırması üzerine kahrından bir sene sonra vefat etti.heralde dünkü maçtan(türkiye-almanya) sonra da kemikleri sızlamıştır.almanya bir kez daha oynamayarak kazandı ama 1974 dünya kupası finalinde de olduğu gibi futbol yine kaybetti.oysaki rinus michels ''savunmayla maç kazanabilirsiniz ama hücumla turnuva kazanırsınız.'demişti.malesef bu günlerde o sözde geçerlililğini yitirmek üzere.
kyzikos kyzikos
yanılmıyorsam ali ece fourfourtwo'daki johan neeskens ropörtajında rinus michels hakkında şu güzel benzetmeyi yapmıştı : nasıl ki dostoyevski tüm rus yazarlar için "hepimiz gogol ün paltosundan çıktık" demişse, johann cruyff, guus hiddink, johan neeskens, frank rijkaard, hatta josep guardiola gibi hocalar için de rinus michels'in paltosundan çıkmışlardır diyebiliriz.

kendisi aynı zamanda total futbol, ajax modeli, hollanda ekolü gibi çok sevilen futbol terimlerinin de bizzat yaratıcısıdır.
nucha nucha
hollandali eski futbolcu ve efsanevi teknik direktör. total futbol akımının öncüsüdür. oyuna bakışı ve takıma yaptığı liderlik bence bugün ki tüm teknik direktörlere örnek teşkil edecek düzeydeydi.
anabacı vokke anabacı vokke
bence rijkaard'ı değil ama fatih terim ve jürgen klopp'u paltosundan çıkartmış teknik direktör. adamın futbol felsefesinin temeli topu kazandıktan sonra en kısa sürede gole gitmekti. fatih terim temelde bunu uyguladı galatasaray'da. ve bunu "topun olduğu yer bizim için pozisyon" felsefesiyle yaparak şimdiki klopp'a esin verdi. klopp'un gegenpress dediği şeyi fatih terim 20 yıl önce yapıyordu aslında...

bu arada bu abinin yetiştirdiği crufy gibi kroll gibi yıldızlar kimseyi yanıltmasın. bu abinin futbola getirdiği yenilik presstir. bir yazıda okumuştum tıotal futbol çıktıktan sonra futbolcuların topla oynama süreleri azalmış pressten dolayı...