rip akıntısı

emerik emerik
insanların sahilde boğulmalarına sebep olan akıntıdır.

insanı suyun altına çekmez, sahilden uzaklaştırır bu akıntı. kişinin böyle bir akıntıya kapıldığında yapması gereken akıntıya ters yüzmemek. kıyıya paralel yüzerek akıntıdan çıkmaya çalışmalıdır. insanların boğulmasının nedeni akıntıya ters yüzmeleri(bu yorulmalarına ve takatinin kalmamasına neden olur). kişi heyecan yapmadan beklemeli. akıntı sizi sürükleyip götürecektir. heyecandan boğulabilirsiniz bu yüzden heyecanınızı kontrol etmeye çalışmak zorundasınız.

bu akıntı sizi, yerine göre, sahilden metrelerce uzaklara götürecektir. akıntıdan çıktıktan sonra yardım beklemek ve kıyıya paralel yüzüp akıntıdan çıkmalısınız.

suyun çekilmesi de denir bu akıntılara. topuklardan başlar. zaten denize baktığınızda rengindeki koyuluk bu akıntıyı gösterir.

bu yüzden çevremizdeki insanları bu konu hakkında bilgilendirmeliyiz.
aragorn reyiz aragorn reyiz
genelde sağ ve sol tarafında t şeklinde kayalıkların bulunduğu kumsallarda görülen akıntıdır. söylenenin aksine denizin açığına değil daha çok o t lerin yönüne akıntılar gördüm, o kadar düzgün akıntılar değildir esasen yani öyle dik bir şekilde paralel yüzmek falan çok fazla işe yaramaz çünkü akıntı yönü karışıkta olabilir daha doğrusu ben bir kere gördüm açığa çekeni bir tane adam yakalanmış çok açığa sürüklenmişti o kadar yorgun düşmüştü ki ilerden bize sesini bile zor duyuruyordu onu aldığımızda aldığım duaların haddi hesabı belli değildir. karadeniz de genelde üniversite öğrencileri boğulur bu akıntılarda. karadenizliler çok fazla teknik bilgi sahibi olmasalar da öyle bir akıntıda ne yapması gerektiğini birbirlerine ve çocuklarına sıkça anlatır. yani çok fazla karadenizli boğulmaz o akıntılarda ya çok çocuk olur ya da yüzme bilmez. öyle bir akıntıda en mantıklısı kendini akıntıya bırakıp suyun üstünde kalmaya çalışmaktır eninde sonunda sizi bırakır döndürür dolaştırır ve bırakır.
epoksietan epoksietan
çeken akıntıda denilen yurdumuzda genelde karadeniz sahillerinde görülen ve boğulmalara sebebiyet veren tehlikeli akıntı. önemli olan panik yapmamak,akıntı geçene kadar su üzerinde kalıp sonrasında sahile doğru yüzmek yada akıntı sırasında sahile paralel yüzerek akıntı alanından çıkmakmış. akıntıya kapılan kişiye çok iyi yüzme bilenlerin bile yardım etmesi çok zor olduğu için can simiti deniz topu gibi su üzerinde kalmayı kolaylaştıracak cisimleri boğulan kişiye ulaştırmak daha doğruymuş. ayrıca rüzgarlı günlerde dalgalı denize girmek de tehlikeli. kulağınıza küpe olsun tüm bunlar iyi tatiller...


edit: videodan ayrıntılı bilgiler öğrenebilirsiniz
kızıl kurt kızıl kurt
karadeniz'de rastlanan bir akıntı çeşidi.

rip akıntısına kapılıp da boğulan insanların çoğu, kıyıya yüzmeye çalışarak yorgun düşüp boğulan yüzme bilen insanlardan, ya da akıntının oldukça açıklara götürdüğü ve geri dönemeyip boğulan insanlardan oluşuyor. karadeniz daima dalgalı olduğundan ve akıntılar şiddetli olduğundan, suyun üzerinde durup dinlemeye çalışmak ya da yatmak da bu tür durumlarda yüzücü için pek faydalı olamıyor.

en güzeli, karadeniz'de yüzmeniz gerekiyorsa boyunuzu geçmeyen yerde serinleyip takılmanızdır, maalesef çok iyi yüzücüler biliyorum karadeniz sularında can veren, bu denizin bir yüzme denizi olmadığını, ege ve akdeniz gibi olmadığını aklınızdan çıkarmayın. yüzülesi en güzel yeri sinop ve batı illeridir, irili ufaklı sessiz sakin koyları vardır, sinop'ta hamsilos pek meşhurdur.
bona fide bona fide
az evvel tesadüfen öğrendiğim akıntı türüdür. en son giri 2018 yılında girildiği için belki bir hayat kurtarırım diye farkındalık adına yazmak istedim. yukarıdaki girilerde çok güzel anlatılmış zaten ama bir video ekleyeyim belki izlemek daha kolay olur.