rutin

yorgun pijama yorgun pijama
her ne kadar tek düzelik gibi görünsede aslında tamamen atraksiyonlu ve karmaşık bir olgudur . herhangi biri için bara gitmek ne kadar rutin ise benim için o kadar sıradışı yada arada bir yapılan bir eylem olabilir . aynı şekilde benim için köpek gezdirmek ne kadar rutin ise başka biri için son derece heveslendirici ve nadir yapılan bir olay olabilir .

rutin kişi için kendi içerisinde sıkkınlık , bıkkınlık verebilirken kişiler arasında farklılıklar gösterebilir . rutin in rutin olmaktan çıktığı zamanlarda vardır . mesela kafeye gitmek kişi için rutin bir şey iken başka bir şehirde başka bir kafeye gitmek bunu rutin olmaktan çıkarabilir .
screw you guys im going home screw you guys im going home
yürümek ...

sadece yürümek galiba gecenin köründe doğacakmışcasına güneş... nereye gittiğinden emin değil ama bir o kadar sağlam basmak toprağa... ne diyorduk? doğacakmışçasına ... ah gözü körolasıca alışkanlıklar.. bizi kendine bağlayan rutin kuralcıklar, bir de özel ad takmışlar .. neymiş hayat?

işte evlat hayat... bilirsin ki o doğacak.. aman canım güneş işte bakma öyle suratıma.. hani doğacak , hani hergün oluyor ya güvenirsin işte delicesine.. çıkarsın ona kızıpi buna sövüp , belki sevgiline belki anana ... çıkarsında sabahlarsın dışarda... artist! seni piç ! bilirsin doğacak kodumun güneşi... arkan sağlam sanırsın kendini birşey.. ahh gözü kör olasıca alışkanlıklar ve rutinler karması hayat..neyse ne diyorduk? demek vurdun kapıyı çıktın ha? demek dünya senin etrafında dönüyor ha? ulan piç dünya işte bunun etrafında dönüyor .. bakma bozukluk olduğuna at bi kaç metelikte biz de dönelim ... sonra anlat bana evlat.

bakma benim bu halime , bu gece vaktinde bu köprü altında oluşuma, bakma sövüp saydığıma gelene geçene... benimde rutinlerim vardı elbet yani bir hayatım.. sonra bir gün senin gibi oldum çıkıp gitmek istedim.. kızmak , birileri endişelensin istedim anlıyor musun? birileri arasın beni.. ama hayat o kadar basit değilmiş .. dünya çükünün dibindeki toplardan daha büyük koçum, anlıyor musun? aranıyor yazıları asılı yanında bir resim, yakışıklı da çikmışım yeşil gömleğim var , en sevdiğim... üzerine tinerciler işedi 10. günden sonra... şimdilerde ise hiç yeşil bir şeyim olmadı anlıyacağın... dönmek istedim hani biliyorum ya güneş doğacak, hani göt kadar erkeğim ya ... doğmayacak ulan bu sefer dedim.. ışığa itte yürür madencide... tersine gidiyorum dedim... ve işte tersinde bekliyordum seni...

beni mi?

evet seni lan küçük kurdele, peygamber miyim kavmim olsun anlatayım bi piç gelsede anlatayım diye bekledim yıllarca ...şansıma sen çıktın iyimi(güler boğuk öksürükle karışık)... diyeceğim o herkes ışığa gider sivrisinek bile ya ışık sen olacaksın millet sana gelecek , ya tersine gidiceksin götün yiyorsa.. sen buraya niye geldin sanıyosun.. üşüyosun lan ibne yaktığım ateşe geldin , saçıma mı kaşıma mı? hayat bu ya yakarsın ateşini yada sidik kokan ihtiyarları dinlersin saatlerce.. ya da tutar seni yönetmesi için seçersin daha iyi giyimlilerini.. şimdi siktir gözümün önünden..
olea olea
rutine dönüşen herşey can sıkıyor, dönüşmeyen devinime yenik düşüyor, peki kim neyin ne zaman rutinleştiğine nasıl ayıyor.
hippi hippi
ne kadar sıkıcı da olsa bazen insanın hoşuna gidebilen (dengeli denebilicek biri için belki de). yani böyle bir kişinin iyi bir işi gücü olduğunu varsayalım, iyi bir sevgilisi var, yakın olduğu bir iki kişi, birkaç da arkadaş. tamam bazı zamanlar fazla işe güce kaptırmak bu kişi için zor, sıkıcı da olsa o günün akşamında sevgilisiyle olmak, o haftasonunu samimi olduğu bir iki kişiyle geçirmek, ara sıra da olsa hobisine zaman ayırabilmek hiç fena bir hayat değil kanımca.
ölü prenses ve 7 hüzünlü cüce ölü prenses ve 7 hüzünlü cüce
olduğunda sıkan olmadığında özleten. güvenlik hissini beraberinde getiren. farklı düşünmeyi zorlaştıran. karar vermeyi kolaylaştıran. alışkanlıklar edindiren. kalıplara sokan. yaşamayı kolaylaştıran. sorgulamayı zorlaştıran. uyumu kolaylaştıran. zulme karşı ayağa kalkmayı zorlaştıran. bir yere aitlik hissi oluşturan. kendin olmayı zorlaştıran bir şey.