s zelci

1 /
azureel azureel
"s*zelci" ifadesinin sözlükteki karşılığı. teknik olarak yıldız karakterini her yerde kullanamadığımızdan, bunu kullanıyoruz.
5
metrodakikemancı metrodakikemancı
beni pek de alakadar etmiyor ama öncelikle bu sözelcilikle ilgili olarak geçilen daşşağın türkiye cumhuriyeti devletinin öğrenci seçememe sınavına girilen bölüm üzerinden oluştuğunu tahmin ettiğim için probleminize dair bir kaç soru:

1- sinema dizi sektörüyle ilgili probleminiz var mı? zira üreticilerin çoğu sözelcidir. (bakın çoğu diyorum zıplamayın)
2- gazetecilik ve tv programcılığıyla ilgili probleminiz? yani hiç izlemiyor ya da takip etmiyorsunuz. güzel.
3- peki ya reklamcılık? (daha dün şurda peak, peak diye başlık açtınız, insan utanır. alayınızı gündemine aldı adam1.5 dakikalık yaptığı işle nasa'dan mühendisler mi yaptı reklamı?)
4- peki tarih? (ilber ortaylı falan diyeceğim gerisini siz getirin)
5- felsefe? ( napıyor fizikçiler mi at koşturuyor oralarda?, foucault, deluze, zizek, habermas...)
6- sosyoloji biliminin açıklayıcılığı sizin ilgilinizi çekmiyor olabilir. ama farkında olmadığınız her bilgiyi üretenleri küçümsüyor olmak için yeteri kadar bön olmak gerek sanırım. siz bunun neresindesiniz?
7- liste uzar gider ama gerek yok bu anlamsız tartışmayı uzatmaya,
-shakespeare okuyalım,
-zola okuyalım,
--yaşar kemal okuyalım,
-yılmaz güney izleyelim,
-noam chomsky'den medya gerçeğine bakalım,
-gramsci ile hegemonyayı anlayalım,
- ilmek ilmek dokuyarak fetöyü yazan bedeller ödeyen ahmet şık'ı unutmayalım.
- marmara'nın girişinde gel bir tavla atmadan geçmek yok diyen profesörüm sosyolog çevirmen, iletişimcilerin yaman hocası ünsal oskay'ı unutmayalım

şu aşağıya da güzel bir dizayn bırakıyorum. renkleri pek hoşuma gitti. bu günlük aranızda kalamayacağım dönünce helalleşiriz.

sana söyleyeceklerim var sana söyleyeceklerim var
sadece sayısal bir bölümden mezun olarak kendinin ''özel'' ve hatta ''ayrıcalıklı'' olduğunun düşünülmesi gerektiğini düşünen kişi / kişileri görmemize vesile olan başlık. sağlıklı düşünen her birey için konu bu noktada bile kilit zaten.

peşin edit: sayısal bölüm mezunuyum ama sağlıklı düşünebilen kısımdayım, en azından bu konuda. haydi kalın sağlıcakla.
psamathe psamathe
"sözlük nasıl bölünür" konulu bir çalışmanın ürünü olan başlık. başlığı bir modun açması manidar gibi gözükse de, onların aynı zamanda bir yazar olduğu gerçeğini ve her başlıkta görüş bildirme hakları olduğunu da unutmamak lazım. malumunuz 3 grup var ; sözelciler, sayısalcılar ve eşit ağırlıkçılar. gerçi bir de dilciler var ama onlar bağımsızlıklarını ilan edeli çok oluyor, o nedenle bu mevzularda fazla boy göstereceklerini düşünmüyorum.

ben bu tip bölücü faaliyetlerin, "butik sözlüklerin" (böyle bir tabir var mı bilmiyorum ama bence güzel bir benzetme içeriyor o nedenle sıklıkla kullanasım geliyor) parçalanmasında oldukça başarılı sonuçlar verdiğine başka bir sözlükte şahit olmuştum. nickaltı savaşları, kankacılık, ayar verme (bu lafa da uyuz oluyorum mesela) vs. gibi konuları ateşlemesi gibi sonuçları da bonusu olarak düşünebilirsiniz.

açıkçası benim genel tavrım; gözlemle ve olabildiğince tarafsız kal şeklindedir. arada hem sözelcileri hem sayısalcıları hem de eşit ağırlıkçıları favlayarak, bölünme motivasyonunu üst düzeyde tutmaya gayret ederim. kazanan filan olmaz. daha ziyade kalpler kırılır, birikmiş duygular boşaltılır, bol goygoy yapılır falan fıstık.

sözlükle ilgili herhangi bir aidiyet duygum olmadığı ve bana maddi bir getirisi de olmadığı için, çoğu zaman eğlenceli buluyorum. sadece aşırı küfür ve kişiliklere olan saldırıların seviyesi arttığında rahatsız edici buluyorum. onun dışında gerekli mi gereksiz mi tartışması beni bağlamıyor. zira genel olarak sözlüklere bakış açım onların "genel bir fayda sağlayan bir işlevi olmalı" düşüncesinden ziyade, kendime olan faydasından ibaret. bu fayda bilgi kazanımı olduğu kadar, hoşça zaman geçirmek şeklinde de olabilir, kabulümdür.
house md house md
abbaavv... buralar kompile öğrenci dolmuş ya la. sözlüğün arkasına "okul taşıtı" yazın olm, modlardan biri de şoför olsun.

wondrous reyiz, buraya bi' "instela 30+" butonu falan koyak. yaş sınırı getirilsin. çoluk çombalak teneffüsünü falan dışarda yapsın, gürültü oluyo, konsantre olamıyoz.

tanım yap formata sahip çık: lise düzeyinde cem yılmaz taklidi yapmaya çalışan birtakım ergenlerin çeşitli çap ve ebatlarda çevirdikleri geyikler. yumurta savaşı falan da yapın genşler, nostalcik olur.
13
1 /