sabahattin ali

47 /
wendera wendera
"tesadüf seni önüme çıkarmasaydı, gene aynı şekilde, fakat her şeyden habersiz, yaşayıp gidecektim. sen bana dünyada başka bir hayatın da mevcut olduğunu, benim bir de ruhum bulunduğunu öğrettin."

"ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan bir insanım."

iyi ki doğdun ve iyi ki yazdıklarınla hayatımızda var olmaya devam ediyorsun.

üstad..
10
meftuh meftuh
dur bakim ben de yapim işe yarıyomu.

"bana insanlardan mı bahsediyorsun? insanlar mazide ve tarihin yaprakları arasında kaldılar. bu gördüklerin birer karikatürden başka bir şey değildir..."

"insanlar babalarıyla analarının dağ gibi ümitleri ile dünyaya geldikten sonra denizler gibi ümitsizlikler içinde boğularak kaybolup gidiyorlardı."

"fuhuşun felsefesini yapmak, namusun müdaafasından daha kolaydır."

''bütün hayatınca geri dönmek ve pişman olmak nedir bilmeyen bir adamın ruhundaki kavganın sonundan cidden korkulurdu.''
müsait bir yerde lütfen müsait bir yerde lütfen
yazılacak şey var da en önemlisi, sabahattin ali sadece kürk mantolu madonna'dan ibaret değil.
hoş, onu da aşk romanı zannedenler var da neyse, özünde ve amacında siyasi bir eleştiridir aslında...


ruhu şad olsun!
kuda kuda
bunca zamandır tesirini izah etmekte başarılı olmadığım, kaynağı anadolu olan yazar.

bir dağ alınganlık gösterir mi? ya da bir dağ alacaklı gibi dayanır mı kapınıza? küsseniz haberi olur mu? binlerce yıl yaslansanız yoruldum der mi? sanmam. sabahattin ali bir dağdır.

anadolu'nun meşhur kahvehanelerinden birisinde siniz. size söz veren gelmemiş. oysa siz tüm hayatınızın akışını ona göre çizmiş sinizdir. hangi otobüse binilir? ne yana gidilir? hiç birinin cevabı yok. çaresizlik ne korkunç.. sonu gelmeyen, hep ha şimdi öldüm ha şimdi öleceğim diyerek bir yardan düşüş gibi. mevsim yaza göz kırparken buz kesmek böyle bir şey olmalı. donuyorum dediğin yerdesin. sonra bir adam gelir. teklifsiz, ''benden'' diyerek bir çay bırakır. daha önce hiç ağlamadığın kadar ama sessiz göz yaşların boşanır o adamın arkasından. oysa az bir vakit önce kendini kaybetmişsindir. hayatın hiçbir hareketi seni zerre kadar memnun edememektedir. seni o kayboluşun içinden, böylesine nazik ama bir o kadar da güçlü bir şekilde kurtaran o adama hayranlıkla bakarsın. o küçücük hareketiyle, musa'nın asası kadar tesirli bir dokunuş sergiler. ''yaşamaya devam et'' diye sarsar tüm dünyanı. sabahattin ali kendisiyle yeni tanışacak olanlara böyle dokunur.
cinola cinola
türk edebiyat tarihinin en fazla abartılmış balonlarından birisidir. sıradan bir yazar olan sabahattin ali, ölümünün gizeminin de etkisiyle büyütülmüş, gereksiz yere yüceltilmiştir. kürk mantolu madonna, içimizdeki şeytan ve kuyucaklı yusuf romanları ile tanınsa da hikayeciliği bu kitaplarının çok önündedir. sevelim ama abartmayalım ki kendi vasatlığımız ortaya çıkmasın.
katia katia
kısacık ömründe az da olsa mükemmel eserler vermiş türk edebiyatı yazarıdır. öldürülmeseydi daha neler yazardı bilmiyoruz. günümüz sanal aleminde popi olmasının sebebi kötü yazar olması veya abartılması değil insanların kitap okumayıp onu kullanmasıdır. yok yüceltilmiştir, yok abartılmış balondur diyenler acaba tüm kitaplarını okudu da mı konuşuyor böyle boş boş?
sırf şiirleri bile onu türk edebiyatında çok önemli bir yazar yapabilecek kapasitedeyken kitaplarını beğenmeyen yeni yetme kıçıkırık sözlük yazarı bozuntularınca beğenilmese de hiçbir şey kaybetmeyecektir değerinden.
üç hürellerin dördüncüsü üç hürellerin dördüncüsü
klişenin ağası. türk edebiyatının okunması en sıkıntı ve en klişe kitaplarının yazarı.

başyapıtı da, türk edebiyatının en klişe eseri olan ve edebiyat son sınıfta not zoruyla okuduğum kürk mantolu madonna'dır. kitabın adını okuyunca bile halen aklıma kürk giymiş halde la isla bonita'yı söyleyen madonna geliyorken, içim almıyor.
3
katia katia
"biz istiyoruz ki, insanlar kafalarındaki fikirlerinden dolayı değil, bu yurdun yararına yahut zararına yaptıkları işlerden hesap versinler."

sabahattin ali

d. t: 25 şubat 1907, eğridere, bulgaristan
ö. t: 2 nisan 1948, kırklareli, türkiye

ölümünün (öldürülüşünün) yıldönümü adına...
47 /