sabahattin ali

47 /
elcordobez elcordobez
genelde dünya edebiyatında da böyledir ama türk edebiyatından bazı örnekler vermek isterim.

nazım hikmet roman, tiyatro oyunları, öykü alanlarında çok iyi eserler vermiş bir şair olsa da kendisi şairdir.
aziz nesin de bütün edebiyat dalların da yazan bir yazar olsa da kendisi çok iyi iyi bir öykücüdür.
haldun taner tiyatro yazarıdır. örnekler çoğaltılabilir.

edebiyatımızda öyküleri romanları kadar güzel, şiirleri tiyatro eserleri kadar iyi. denemeleri hepsi kadar eşsiz tek yazar olan sabahatin ali'ye selam olsun.
heygidininefesi heygidininefesi
bir şeye inanırken zıttıyla araştırma yapan ben, son günlerden bir gün kim lan bu goministler solcular vs önde gelenleri diye araştırınca nazım hikmetten sonra önemli bir isim olarak belledim.

hayatı üzücü. bu tartışılmaz. şiirleri eşsiz. bildiğimiz efsane bazı şarkılar meğer bu adamın şiirleriymiş. cehalet değil aslında tek yönlü olmanın zararı bu. ben tek yönlü olmamaya karar verdim ve yıllardır kanıksadığım sağ görüşün kahramanlık türküleri hikayeleri mitler aksine yurdumuzun önemli değerlerini, aydınlarını da barındıran sol camiayı da açık yüreklilikle inceleyip değerlendirmeye karar verdim. güzel işler yapmış insanlara, sanata sanatçıya iyiye güzele sevgimiz saygımız sonsuz...

bu arada şimdilik "çocuklar gibi" en beğendiğim şiiri oldu, sezen aksu şarkısı yorumu on numara.

neler dönmüş fuat abi beyaa çok geç kalmışız hayata...
lanbenneyse lanbenneyse
içimizdeki şeytan ile duygulandırandır. sabahattim ali kitaptaki karakterlerin düşünceleri hakkında düşüncelerini de aktarırken kendinizle hikayedekiler arasında düşüncedaşlık duygudaşlık yaşatır. birde, lan olm öyle son olur mu lan allah aşkına. dram filmlerini tınlamayan ben kitabı sonlandırırlen kalp atışlarım hızlandı, gözlerim doldu, üst dudağımı şişirtti, diz kapağımı yamultturdu :(
bismillahirahmanirahimof bismillahirahmanirahimof
hani franz kafka'nın bir sözü var ya!
"eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?" diye. işte sabahattin ali, hakkında zahmet edilecek yazarlardan.

önereyim dedim ama hangisini diye de sordum kendime... kürk mantolu madonna'yı mı? kuyucaklı yusuf'u mu? içimizdeki şeytan'ı mı? sırça köşk'ü mü? şiirlerini mi? değirmen'i mi? diğer 40 küsür kitabı mı?
ftw one ftw one
kürk mantolu madonna gibi çevre düşmanı gotik bir karakteri edebiyata kazandırması sebebiyle kendisini asla affedemeyeceğim vasat yazar. günümüzde yaşasa çocuk kitapları bile yazamazdı bu üstad tavırlarıyla.
heboslukyokyani heboslukyokyani
yaşamı acılar, sürgünler ile geçmiş değerli bir insandır. her şeyden önce insandır.

yaşamında çektiği sıkıntılar mı daha acıdır yoksa değeri "yanlış" şekilde anlaşılıp kahvelerin yanında sosyal medya fotoğraflara kürk mantolu madonnasının meze olması mı?.

pertev naili boratav ( korkut boratav'ın babası) ve nihal atsızlar* ile arkadaştır.
#17748282
*en azından bir dönem..
47 /