sahil

1 /
dr conners dr conners
dc nin en çok indirilenler listesinin başında gelen güzide bir sanat eseri. özellikle filmin başrol oyuncusunun cinsel organı için "denizin buz gibi sularından gelen ..." demesi ve cinsel birleşme için sahilde bekleyen eşine* "istiyormusun .mına koduğum" şeklinde hitap etmesi, modern hayatın bu stresli yaşantısına sürrealist bir gönderme yapıp, izleyicileri kendileri ile yüzleştiren, "ulan böle adamlar da var" dedirten alternatif sinemanın en önemli filmi.
neverwinter nights neverwinter nights
dingin bünyelere, sıcak ve güzel bir yavuz çetin şarkısıdır aynı zamanda...

sahil, sakin ve sessiz
motel ışıkları durgun deniz
karşıda bir balıkçı teknesi
kırık dökük iskele

sıcak günlerin yorgunluğu üzerimde
umutsuzluk görünürde
henüz batan güneşin özlemi hıımmmm
ve bu yalnızlık çekilmez gibi

sahil, sakin ve sessiz
güneş ısıtmıyor artık tenimi
sonunda yağmurlar geldi
bu kumsaldan göçmek vakti...
hokus pokus hokus pokus
akşamüstleri boşaldığında huzurun çöktüğü ortamdır. güneş son ışıklarını, ısısını verirken denize karşı kumların içinde oturmak nasıl da büyük bir mutluluk. ya da iskeleden ayağını serin sulara sarkıtmak. böyle anları düşünmek yeterince büyük bir özlemken, yavuz çetin'in sahil'i de tuzudur biberidir kış günlerinde bu özlemin.
kiya kiya
çok önceleri, bir rus yazarın savaş hakkındaki romanını okumuştum. eserden sadece bu nokta aklımda kalmıştı: genç bir subay ve bir kız ablukaya düşüyorlar. önlerinde sadece bir geceleri var, sabah öldürülecekler. genç subay ve kız sevişmeye karar veriyorlar. ikisi de kirin pasın içindeler. yıkanmak, temizlenmek için hiçbir imkân yok. bu yüzden bedenlerini alkolle siliyorlar. ertesi gün genç subay kuşatmadan çıkıyor. kız ise ölüyor.

üstünden bir hayli zaman geçtikten sonra adını ve yazarını unuttuğum bu eseri bir daha okudum. bu, yuri vasilyevich bondarev'in ''sahil'' isimli eseriydi. okudukça kendi kendime düşündüm: neden böyle bir eserden sadece bu nokta aklımda kaldı? çünkü eserde başka ilginç noktalar da vardı.

bondarev sovyet yazarıdır. yazar, eserinde sovyet hükümetinin ideolojik siparişini yerine getirse de, rus edebiyatının geleneği burada da kendi sözünü söylemiş ve özellikle, eserin sonunda yazar kendi ustalığını göstermeyi başarmıştır.

saatler sonra gelen düzeltme: 'sahil' yazacağıma 'sahi' yazmışım. sosyal mesaj vereceğim isimli arkadaşa uyarısı için teşekkürler.
1 /