sait faik in abasıyanık kitabı

everything will flow everything will flow
kızı linç etmişler resmen. ahmet hamdi'nin tanpınar kitabı, orhan veli'nin kanık kitabı diyenler değilde böyle psikolojik olarak moral bozan tiplere ayar oldum okuyunca. çocuk yani nihayetinde olabilir. eleştirirken adam gibi eleştirin.. sorun aslında çocuk oluşunda, o yaşta ders çalışacağına, o kitapları okuyacağına, gidip sosyal medyada paylaşım yapmasında.. büyüklerinden ne görürse onu yapıyorlar onlar da haklı!
takyudin takyudin
sait faik'in bir kitabını dahi okumamış koca koca insanların linç ettiğini görünce açıp izledim videoyu.
şu insanlar, birilerini linç etmeden kendi hallerine baksalar keşke. ama linç etmek öncelliğimiz olmuş.
küçüğün yaptığı hata, yaşından ötürü, görmezlikten gelinebilir.
gönül isterdi ki abasıyanık'ı okumuş olsun.
ama okumamış. sağlık olsun. gerçi okumuş olsa da aklında tutamayabilir. o yaşta okuma alışkanlığını kazanması yeterli olacaktır.
buna razı olmamın nedeni, edebiyat öğretmenlerinin dahi kitaba yabancı oluşu. şimdilik sadece okusun.
daha sonraki zamanlarda gerçek okuma yapabilir. eğer okumaya devam ederse.
başlanan linçten etkilenip okumayı bırakabilir. muhtemelen arkadaşları da linç ediyordur onu.
skadi skadi
bence kimsenin kimseyi linç ettiği yok aslında. büyüklerinden ne görüyorsa onu yapıyor da bir bahane olamaz. sen ebeveyn olarak müdahale etmedikçe, bu saçmalığı çocuğun sosyal gelişiminin bir parçası olarak destekledikçe o garibim kendini piremses zannetmeye devam edecek, sen allame-i cihan olsan ne, adamdaki özgüvene, ifadeye bak. işte bu cahil cesareti yeniden üretildikçe, biz aslında yanlış biliyormuşuz noktasında bulacağız kendimizi, bundan korkuyorum lan. yani bakmayın siz çok korkunç bi şey bence.

şu da başka bir boyutu. eski türkiye'de yoktu böyle şeyler. bana deseler ki, şu hayatta yasaklanmasını istediğin iki şey söyle 1. futbol, 2. "teenage youtubing"

a good day to die a good day to die
sait faik abasıyanık'ı tanımıyor olabilir. ama okuma ve anlama kısmında sıkıntı var. bunları düzeltirse gerçek hayatında başarılı olur. youtube hayatı olmasa da olur.
nostrillon nostrillon
bir adet 8. sınıf öğrencisi barındıran ancak bu 8. sınıf öğrencisinin ne sait faik'in tam adından, ne okuduğunu anlamaktan haberi olduğu halde "kitap tanıtımı" yapmaya kalktığı video.

öncelikle şunu belirtmek istiyorum insanların tek başlarına gördüklerinde verecekleri tepkinin aynısını verdikleri ancak tepki verilen husus sosyal medya nedeniyle çok fazla kişiye ulaştığı için tepkilerin yığıldığı duruma linç denmez.
videoda bariz bir salaklık var, bu salaklığı günlük hayatta bir tanıdığımız yapsa da aynı şekilde alay ederiz. o halde videonun büyük kitlelere ulaşmış olması barındırdığı salaklığı eleştiri ve alay konusu olmaktan bağışık hale neden getirsin?

aptala aptal demek seninle birlikte aptal diyen kişi sayısı artınca linç haline gelmez.