şakirt

1 /
yaşlı çocuk yaşlı çocuk
çiçek abbas'ta en az üç farklı tonlamayla "şakir" diyor ya ilyas salman, işte o hitap şekillerinden en sert olanı gibi okunur bu şakirt sözcüğü de, sonuna eklenen "t" sesi de zaten iyice sertleştirir mevzuyu, zaten bu şakirtlerin sert olan tek şeyi de budur. (fiziki anlamda bir şey kastetmedim, hemen fesatlık sokmaya gerek yok)

ülkemiz üzerinde farklı fantastik düşünceleri olabiliyor bunların, herkesin en sevdiği kişileri düşman olarak görüyorlar genelde. ama demiyorlar ki, "ulan biz bizim haricimizdeki her şeye muhalefet oluyoruz, biz bu devletin vatandaşı değil miyiz, birileri bizim aklımıza sokuyor da vatanı milleti bölmek mi istiyorlar acaba?" bunları hiç düşünmeden rant, para tabanlı bu cemaatte yaşamlarını sürdürüyorlar. ayrıca bunlar, kendilerine falan verilen öğrencilerin kendilerine abi diye hitap etmesine de bayılıyorlar, egoları tavan yapıyor, gerçi bu biraz da askeriyedeki sisteme de benziyor, orda da hep altlar sikilirken, üstler egolanıyo, her neyse. şakirtlik değişik bir şeydir, ülkemize bu haliyle gerekmeyen bir şeydir, ancak bu şakirtlikten ziyade içinde bulundukları cemaatten (bkz: nur cemaati) öte gelen bir düşüncedir benim zihnimde.
tembel hayvan tembel hayvan
nur talebesi. fethullah hoca cemaatinin okullarında yurtlardaki abiler öğrencilere böyle seslenir. zamanla öğrenciler de birbirlerine böyle seslenmeye başlarlar.

yere kurulmuş bir sofrada ortadan maklube yiyen gençleri gözümüzde canlandırarak kelimeyi cümle içinde kullanalım hemen: "la şakirt ekmek uzatsana şurdan!"
kopekbaliginingozundekibugu kopekbaliginingozundekibugu
kendilerine saygım vardır. belkide ik defa girdikleri bir ortam ve tüm tahriklere rağmen cemaat sistemini benimsiyorlar ve kendilerini değiştiriyorlar. insanların ne düşündükleri ne diyecekleri pek umurlarında olmuyor.
bu dirayeti eleştiren küfreden hiç kimse göstermiyordur. neyse konu o değil.

bunların en belirgin özelliği şirinler gibi birbirlerine benziyor olmaları. evet sirinler gibiler; saç şekilleri, ayakkabıları, bıyıkları, sakalları, gülüşleri, diş yapıları, pantolonları, gömlekleri ve gözlükleri. herşeyleri neredeyse aynı. tek farkları isimleri herhalde.
bari saç taraman farklı olsun, o da aynı.

tanınmamaları kesinlikle imkansız. yok bazılar topsakallı, uzun saçlı falan diyorlar ama inanmıyorum. öyleyse bile idda ediyorum saydığım bi özellikten dolayı yine tanınırlar. *

kötü birşey mi bu?
ben kötü demedim.
tabirimcaiz tabirimcaiz
anlamı kuran-ı kerim talebesi olmasına rağmen cemaat evinde kalıp kendine şakirt diyenlerin önemli bi kısmı ne kuran-ı kerim okumayı biliyor ne de okumayı bilenler açıp okuyorlar.
1 /