şanlıurfa

1 /
amy amy
çocukluğumun büyük bir bölümünün geçtiği (7,5 yıl) çok güzel anılarımın olduğu mükemmel şehir.. tarihi dokunun olduğu gibi korunduğu ender şehirlerimizdendir. aşırı sıcaktır.. yaz mevsiminde klimalar iflas ederdi benim çocukluğumda.. (limitin o zamanki klimalarda 50 derece olduğunu duymuştum) nisan ayının başında halılar kaldırılır, ekim kasıma kadar tekrar serilmezdi.. hergün hortumu musluğa takar evi yerlerini,duvarları yıkardık biraz olsun serinlesin diye.. kebapları mükemmeldir.. özellikle de tepsi kebapları..

urfalı kadınlara da ayrı bir özenirdim... bu kadar rahat, keyfine düşkün kadınlar topluluğu görmedim ben hayatımda.. sabah kocalarını işe yolladıktan sonra çocukları sokağa salarlardı.. sonra ver elini altın günleri.. akşam hava kararır çocukları sokaktan toplayıp eve dönerler.. kocaları akşam ne getirdiyse dizerler tepsiye, yollarlar fırına.. yarım saat sonra yemek hazır.. açık ekmeğinizi alır (lavaşa açık ekmek denir orda) dürümünüzü yapar karnınızı doyurursunuz... tek bulaşık ortadaki tepsi ve ayran bardaklarıdır.. hergünleri ortalama böyle geçerdi.. süperdi süper...

(bkz: orda doğmadan memleketi gibi benimsemek)
wdschizophrenic wdschizophrenic
sanıldığının aksine son 15 yıl içersinde inanılmaz derecede gelişmiş olan şehir.
peygamberler şehri olarak anılmaktadır.

çiğköfte, lahmacun, isot ve çok konuşkan, meraklı halkı ile ünlüdür.


diyarbakır, gaziantep, mardin, adıyaman şehirlerine komşudur.
gidip görülesi doyasıya gezilesi kültür medeniyeti,
gezmek dolaşmak kısa bir tatil yapmak için idealdır.
fakat şanlıurfa'da yaşam sürdürmek zordur yorucudur.
gelirsemkal gelirsemkal
urfa kebabına sade kebap derler. insanları çok misafir perverdir. harran ovasındaki sulamadan dolayı bir zenginleşme vardır, özellikle köyün ortasında alakasız bir yerde iki katli bir villa-önünde havuz- yanında bir jip görünce anlarsınız bunu. terör yoktur, kaçak çay içerler ve içirirler, her gittiğiniz yerde teklif edilir ki reddetmek saygısızlıktır.

urfa sıcak değildir, urfa direk olarak yanan bir şehirdir.
(bkz: sıra geceleri )
rio rio
63 plakalı ilimizdir. 18584 km2 alan uzerinde 1.443.422 nüfus, 10 ilçe, 1079 köy ve 26 belediyeyi barındırır.

ilçeleri şunlardır: akçakale, birecik, bozova, ceylanpınar, halfeti, harran, hilvan, siverek, suruç, viranşehir

belediyeleri ise şunlardır: şanlıurfa*, akçakale*, birecik*, bozova*, ceylanpınar*, halfeti*, harran*, hilvan*, siverek*, suruç*, viranşehir*, argıl*, ayran*, eyyüpnebi*, gürakar*, kapıkaya*, karaköprü*, kısas*, konuklu*, mezra*, onbirnisan*, pekmezli*, uğurlu*, yaslıca*, yaylak*, yukarıgöklü*

an itibariyle yusuf yavaşcan valisidir.. resmi web sitesi t.c. şanlıurfa valiliği sanliurfa adresindedir.
life for rent life for rent
bazı yerler hakkında gidilmeden önyargı ile inanılan şeyler vardır. ancak gidip kendi gözleri ile gördükten sonra insanın fikri değişir.

şanlıurfa'da zengin çok zengin, fakir ise çok fakir. evlerin geneli avlulu ve bütün aile beraber yaşıyor. sanılanın aksine aile içinde kadınlara saygı gösteriliyor.hatta onların dediği oluyor bile denebilir.

şanlıurfa da dışarda içki içilmiyor.ancak alıp evde içebilirsiniz.bir de yeni açılan dedeman otelinde satılıyor.

"sıra gecesi" yörenin en meşhur olayı.istanbul'dan gelen gruplara bir mekanı kapatırlarsa içkide servis ediyorlarmış ama normalde yok.

balıklı gölün efsaneleri var. merak edenler internetten bulup okuyabilir. ilginç çünkü.

balıklı gölün hemen karşısındaki tepeye kurulu "teras cafe" de mutlaka oturup bir nargile ve/veya çay içmeden dönülmemelidir.

http://www.cevahirkonukevi.com/haber_detay.asp?id=11
sex files sex files
hiç bilmeyenin dışarıdan içine kapanık muhafazakar bir il sandığı yer. aslında 1001 gece masalları tadında gayet egzotik bir şehir. gece hayatı olmadığı doğrudur, çünkü gece kulüpleri ve disko denen şeyler yok. onun yerine sıra geceleri adını verdikleri türkülü sazlı yemekli fasılları vardır. mimarisi itibariyle eski urfa evleri gerçekten ilginç, sokaklarında yürümeye başlarsanız içinizi garip bir his kaplıyor osmanlı dönemi gibi. şehrin havası oksijenden çok kebap kokar, köyleri ve aşiret olaylarını saymazsak suç oranı yok gibi bir şeydir. yolunuz düşerse el ruha oteline mutlaka uğrayın, insanları sempatik ve ibo manyağıdır haberiniz olsun.
zinkafnun zinkafnun
ciğercilerinde kendinden geçeceğiniz, hayatımda içtiğim en güzel çayın satıldığı ve ikram edildiği (`kaçak çay), yol sorduğunuz herkesin size aradığınız yerin kapısına kadar eşlik ettiği, oldukça cömert, iyi niyetli ve görgülü bir halka sahip, gelişmiş güneydoğu anadolu şehridir.

(bkz: başım gözüm üstüne)
(bkz: halfeti)
(bkz: birecik)
1 /