schengen vizesi

1 /
karpin karpin
eğer önceden herhangi bir vizeniz yoksa, almak için bin dereden suların getirtildiği avrupa birliği ülkelerinde geçerli olan vize.
togisama togisama
ver kurtul durumu söz konusudur aslında. bir kere verdiler mi mümkün mertebe bokunu çıkarabilir o ülkeden öbürüne koşarak vizenizi hallaç pamuğu gibi savurabilir folloş edebilirsiniz. hem bir kere verdikten sonra diğer seferlerde de almak daha kolay olur, konsolosluğa bizzat gitmenize bile gerek kalmaz. bir de kırmızı kuşak bağlayıp öyle verseler tam olacak.
stocky2001 stocky2001
31 aralık 2007 ile 29 mart 2008 tarihleri arasından itibaren, çek cumhuriyeti, estonya, macaristan, letonya, litvanya, malta , polonya, slovakya ve de slovenya'da da geçerli olacak vize. güney kıbrıs ve de isviçre'de eğer çalışmaları zamanında bitirebilirse, bu tarihlerde bu vizenin uygulanmasına geçeceklerdir. ayrıca, 2009 itibariyle, büyük ihtimalle romanya ve de bulgaristan'da bu vizeyi uygulamaya başlayacaktır.
soldier in the army soldier in the army
schengen ülkeleri; almanya, avusturya, belçika, danimarka, finlandiya, fransa, hollanda, islanda, ispanya, isveç, italya, lüksemburg, norveç, portekiz ve yunanistan'dır. seyahat sağlık sigortaları da genellikle bu ülkeler için geçerli olur.
1
yalansa söyle yalansa söyle
alınması schengen üyesi ülkelerin herbirinde farklı prosedürler yüzünden karman çorman olmuş vizedir. örneğin bir ülkeden 20 gün bekletildikten sonra red yersiniz. pasaportunuzu aldığınız gün başka bir ülkeye başvurup 2 günde alabilirsiniz. birbirlerinden de haberleri yoktur, lakin pasaportunuzda red damgası olmamalı, varsa da o pasaport hemen değiştirilmeli. maazallah yarın öbür gün merkezi sisteme geçip de birbirleri arasında bu iletişim sağlanmadan ne yapıp edip schengen vizesi alınmalı yoksa sittin sene avrupaya giriş hakkınız engellenebilir.

schengen vizesi hakkında genelde yanlış bilinen ve bilinmesi gereken bir kaç nokta var:
1. schengen vizesi ilk giriş yapılacak ülkeden alınmalıdır teoride ancak pratikte öyle bir zorunluluk yok. schengen vizesi ile tüm schengen ülkelerine girilebilir ve çıkılabilir, aslında ilk girişte bile ne kadar zorluk yaşatırlarsa yaşatsınlar biraz dişli olarak hakkınız olan ülkeye girişinize kimse engel olamaz, ancak burada unutulmamalıdır ki, o vizenin süresi bitecek ve schengen vizesini aldığınız ülkeden giriş çıkış yapmamış iseniz tekrar vize almaya gittiğinizde zorluk yaşayacaksınız, hatta belki o ülke size vize vermek istemeyecek.
2. schengen vizesi üzerinde yazan (çoklu giriş çıkış vizesi için) geçerlilik başlangıç, bitiş tarihi ve maksimum kalma süresi gün olarak şu şekilde önemlidir. gün kısmında yazandan daha fazla süre schengen ülkelerinde kalamazsınız (teker teker değil, toplamda) ve bitiş süresine kadar çıkış (çıkış giriş değil sadece çıkış tarihidir belirtilen) yapabilirsiniz. bu demek oluyor ki benim vizemin geçerlilik tarihi 01.01.2008-01.07.2008 arasında ve 30 günlük kalma hakkım var, ben 01.07.2008 tarihinde schengen ülkelerinden herhangi birisine girebilirim ve 30 gün elimi kolumu sallayarak gezme hakkına sahibim. yani aslında 6 aylık değil 7 aylık vizem varmış gibi olur, bu şekilde kullanmayı becerebilirsem.
bhmcds bhmcds
çok acı bir şekilde öğrendiğimiz üzre, yunanistan konsolosluğu'nun yunanistan'dan transit geçiş yaparak alemlere akmayı düşünen interrail'cılara vermediği vizedir.
thisrock thisrock
2 günde almayı planladım bu hafta. reddedilmekten öylesine tırstım ki randevu bile alamadım. göt gibi kaldım lan sözlük gidemedim.
etranger etranger
eğer karayolu veya tren yolu ile seyahat edilecekse tek girişli mi yoksa çok girişli mi olacağına dikkat edilmelidir. aksi takdirde özellikle sırbistan hırvatistan gibi ülkelerden geçerken tek girişli vizenize çıkışı basıp tekrar girmek istediğiniz schengen üyesi ülkeye girmenize mani olabiliyorlar.
bimekan bimekan
fransa büyükelçiliği'nden randevudan iki gün sonra aldığım vizedir. randevuyu da ya bir hafta sonrasına, ya da aynı hafta içinde bir zamana vermişlerdi.
ilk nereye girecekseniz oradan almanızı tavsiye ediyorlar, zaten sonra bir daha kontrol yapılmıyor içeride dolaşırken ve diğer ülkelere geçerken. (tren için geçerli bu söylediğim, uçakta durum nedir bilmiyorum, belçika'dan hollanda'ya, fransa'dan belçika'ya hiçbir sorguya muhattap olmadan geçtik...)
mevsimine göre değişiyordur elbet, ben 2007 ekim'de almıştım bu vizeyi. çok girişli aldım. kolay olmuştu bana göre. pasaportum da lacivert üstelik. bir tek fotoğraf için "sen bu fotoğrafa benzemiyorsun pek" demişti kadın, saçım kısaydı fotoğrafta, normalde biraz uzundu, dedim "kestireceğim zaten", kadın "yapmayın yazık olur" demişti. ben gerçekten niyetliydim ama. sonra ingiltere'nin o fotoğrafıma vize verdiğini görüp kabul etmişlerdi fotoğrafı.
dediğim gibi çok fazla soruya muhattap kalmadım, randevuyu kısa zamanda verdiler, sonra da vizeyi hemen verdiler... tesadüf müdür acaba?
1 /