serbest gezen tavuk

1 /
enginarin kalbi enginarin kalbi
genelde köylerde, bizim verdiğimiz yemlerle beslenmenin yanında yerde bulduğu tüm çerçöpü midesine indiren aynı zamanla boş vakitlerinde bizi taciz etmek amacıyla peşimize koşan hatta zaman zaman gagalayan tavuk.

canan karatay'ın da kendisinin ya da yumurtasının sağlıklı olduğunu söylediği tavuktur ayrıca. karatay diyetinin baş tacıdır.
orgomelih orgomelih
kısaca en sağlıklı tavuktur efenim.

özet geçmek olursa; nispeten endüstriyel yolla üretilen kuzu, dana ve ineğin ürünleri, tavuğa göre daha masumdur.

çünkü tavuğa bir an önce büyüsün de verim alayım diye hormon verirler, daha fazla yumurtlasın diye de sahte ışıkla aldatıp hayvana eziyet ederler. zaten çoğu uzman da söyler, endüstriyel tavukları yemeyin, tüketmeyin vs.

en basitinden eskiden tavukların pişme süresi de uzundur; 3 saate kadar çıkardı bu süre. şimdikiler maşallah yarım saatte hazır hale geliyor. tabii tavuğun renginin neden beyaz olduğu da çok açık.

özetle eğer gerçekten bulunabiliyorsa başlıkta da dediği gibi serbest gezen tavuk, organik tavuk (sertifikalı) ya da mis gibi köy tavuğunun yenilmesine fayda var.
yalan yazan yazar yalan yazan yazar
soydaşı olan çiftlik tavukları "bilerek ve isteyerek adam öldürme" suçundan f tipi kapalı cezaevinde yatarken, nispeten daha hafif suç olan "doğrudan şahsa hakaret"ten açık cezaevine layık görülmüş tavuk.
ooz han ooz han
bahçemdeki tavuklar olurlar.. 12 tanedirler.. 4'ü brahma olup kibirleri güzelliklerinden büyüktür.
kara var, çilli var , annişko var.. diğerlerine ad koymadık .
salına salına gezerler bahçede , onları gördüm mü öğlen paydosunda sağda solda gezen son ütücü reçmeci kızlar gelir aklıma..
kirazı, vişneyi ve kayısıyı çok severler ama dalından olacak.. 6 tanesini bir ağaçtan indirdiğimi bilirim.
henüz sadece 7 tane yumurtaları nasip oldu..ama ne yumurta bi soyarsın kokusu her tarafı sarar..hele ikisini tereyağına kırdım ki tadından yenmedi..
etleri sert olup zor pişer biraz..mangalda iyi olmazlar, en iyisi bulgurun içinde...suyuna da çorba...canım çekti şimdi ha. yarın birini kessem mi ne..
1 /