serpme kahvaltı

2 /
dobrabro dobrabro
tabak agirliklari genelde icindeki atistirmaliklardan daha fazla olan vatandaş kaziklama kahvaltisidir.

bir tabaga bes dilim salam koymak yedi kisinin salam talebini karsilar mi arkadas?
burdan serpmeci isletmelere iki lafim var,

yiyorsa acik bufe yapsaniza menunuzu

isinize gelmiyor degil mi?

bir de utanmadan evde kirip iki dakikada yapabildigim yağda yumurtayı da serpmenin disi gosterip ek ucret koyar bu capsizlar.

ama keriz silkelemece gida sektorunde oldugu icin bu yontem yine tutar arkadas,
bona fide bona fide
bir pazar kahvaltı yapıyorum zaten. varsın kazıklanayım. açıkbüfe tercih ediyorum genelde ama mekana göre serpme kahvaltı aldığım da oluyor. yedikten sonra montunu sırtına alıp kalkmak gibisi yok. evde kahvaltı hazırla, geri topla, bulaşığını yıka zaten tek gün yaptığım kahvaltı için fazla geliyor bana.
acid rain acid rain
bir insani, hem gozunu doyurarak hem de onundekileri bitiremeden nasil silkeleyebiliriz kafasiyla yapilmis tek kahvalti turu. hic dusunuyor musunuz, onunuze gelenlerin daha once baska kisinin tabaklarindan artik oldugunu ? ozellikle zeytin, salam, peynir ve ekmege surulecek seyler. her musteri icin, yeniden doldurduklarini mi saniyorsunuz ?..

silkelenmeye ve sikilmeye devam.
siyahojesürebilenkız siyahojesürebilenkız
bir tür conspicuous consumption örneğidir. (bkz: gösterişçi tüketim)
gerçekten keyif yapmak içinse sözüm yok fakat benim gözlemlerime göre insanların %80'inden fazlası ortamın fotoğrafını/videosunu kaydedip sosyal medyada paylaşmak için serpme kahvaltı siparişi veriyor.
bir dönem, üniversitedeyken kafede çalıştığım zamanlarda, sadece (sayısız) fotoğrafını çekip çay içip gidenine kadar gördüm. çoğu malzemeye de yazık oluyor bu sebeple.
artık malzemeler diğer müşterilere ekleniyor vs denilmiş ama tırtıklanmış çoğu şeyi tekrardan diğer siparişe ekleyemiyorsun.
insanların bu tutumunu fark eden işletmeciler de bu durumdan faydalanıyor.
anlamsız fiyat artışları da bundan sanırım.
selosa selosa
özellikle şu virüslü günlerde ayrıca uzak durulması gereken mekanlarda yapılanı bakteri yuvası olan kahvaltı.

bir tost, menemen ya da omlet söylemek daha doyurucu ve sağlıklı bence. hem israf da olmaz.
ürkek ürkek
neden bu kadar yerden yere vurdunuz yahu *-*

arkadaşlarla ayda yılda bir yapılan pazar kahvaltılarının tadından yenmez. gidilen mekan da önemli tabii. ürünlerin kalitesi, güzel bir manzara vs. bence her şey tadında yapılınca keyif veriyor. arada sırada boşa da para harcamak gerekiyor, boş verin.
4
touslesmemes touslesmemes
mesele bu konseptin hakkını verebilmekte bence. üzeri kabuk bağlamış şekerlenmiş kahvaltılıklar, ekşimiş peynirler, soğumuş börekler, kızartmalıklar geliyorsa önünüze bok atmanız çok normal. mekan araştırması yapmak çokomelli. tam bir pazar aktivitesi, içilen çayın sayısını unutturacak cinsten.
2 /