sevgiliden sözlük yazarı olduğunu gizlemek

1 /
mevsimbaharı mevsimbaharı
öyle birisi yok ama olsada gizlemezdim zaten bu ay sözlük kullanmaya başladım. sözlüğü keşfetme aşamasındayım. partnerim olsaydı sözlüğe üye olduğumu söylerdim. günlük hayatta düşünmediğim şeyleri yazmadım ki ne gibi bir çekincem olabilir? ha belki tek çekincem tabi bu herkes için geçerli yazdıklarımı okuyacak olması...küçüklükten beridir kendimle ilgili şeyleri paylaşırken hep utanmışımdır. belki bundan dolayı çekinebilirdim ama bunun sevgiliyle alakası yok arkadaşımla da paylaşsam hatta annem babam kardeşimle de paylaşsam çekinirim.
figoretto figoretto
ben gizlemedim. hatta burayı hâlâ okuduğunu biliyorum. neden gizlemek ihtiyacı duyulsun ki? sevgilim dediğiniz kişinin sizin hayatınızda olması demek, yaptığınız önemli işlerden haberdar olması demektir aynı zamanda. öteki türlüsü başka bir şeydir. (bkz: fuck buddy)
bilmem hatırlar mısın bilmem hatırlar mısın
bazen bir acidan yararli olabilir.

"benim sevgilimden saklayacagim ne olabilir ki" diye dusunmemek gerek, zaten burada yazdigimiz ve tum dunyadaki yaklasik 8 milyar insana acik olarak yayinladigimiz seyi "saklamak" kaygisi ile yazmiyoruz cogu zaman. fakat insanin bunaldiginda kuytusuna cekilebilecegi bir ozel alani da olmali.

hayatina birini almak demek hayatin her aninda tam koordinasyon icinde olmak demek degildir. karsidaki insanin sizinle hayatinizi birlestirmesi kendisinin artik hic ozel alaninin olmayacagi anlamina gelmiyor. iliskinin sagligi icin ortak alan ne kadar onemliyse ozel alan da o kadar onemlidir. ilgisiz birakmak nasil yanlissa, bir paranoyayla 7/24 kiskaca almaya calismak da o kadar yanlis.

birakin nick'ini de soylemesin, birakin ara sira girip "ya bunu okusa ne der acaba" kaygisi gutmeden icini doksun ve desarj olsun, icinde kalmasin ifade etmek istedikleri. bir seyi de bilmeyiverelim yani.

bir de soyle dusunenler var "bu kadar guvenmek iyi degil, ya aldatilirsan". dostum sunu soyleyeyim, bir insanin (bu erkek ya da kadin fark etmez) aldatmak gibi bir niyeti varsa bunu her durumda zaten yapar. istedigin kadar telefonunu kurcala, sosyal medya hesabina bak, oyle bir niyeti olani hic kimse/hicbir sey durduramaz zaten. o yuzden guvenmeyi ogrenmek gerekiyor, guvenmekten baska care yok, guveneceginiz insanlari hayatiniza almaniz gerekiyor, tek yol bu.
rosaceous rosaceous
anonimliğin verdiği yetkiye dayanarak burada baya bir rahatlıyoruz. kimseye, belki ailemize bile söyleyemediğimiz şeyleri söylüyoruz. bir nevi kendi kendimize konuşuyormuşuz gibi. kim ister ki en yakının bile olsa, karşındaki senin aklından geçenleri bilsin. bir de sevgili bu yani öğrendiği anda ortadan kaybolur. ben söylemezdim.
yellowsubmarine yellowsubmarine
yaz beni.

aslında gizlemek değil, paylaşmamaktadır. işin içinde gizlemek olunca kötü bir eylem haline dönüşüyor lakin işin aslı öyle değildir. şayet sevgilinizin buradaki girilerinizi okuyacak olması ihtimali sizi geriyorsa o zaman gizleniyorsunuz demektir.

şahsen ben çekinmem okuyacak olmasından ama tercih etmem. ilişkilerde özellikle uzun ilişkilerde, iletişimin sağlıklı yürümesi için kişilerin kendilerine ait özel alanları bulunması şart.
salazarslytherin salazarslytherin
inanın ki şu sözlükte yazdıklarımız; dünümüzü, bugünü, yarını yansıtıyor. acılarımız, mutluluklarımız, karakterimiz... sözlük nickinizi sevgiliniz/arkadaşınızı söylerseniz sizi çözer. çözülmek isteyen gizlemesin...
erdinant erdinant
mantıklı olandır, çünkü:burada eski ilişkileri de konuşabiliyoruz, kesinlikle büyük tartışmalara yol açabilir.

edit:eskiden yazdığım o ünlü sözlük dahi yaptığım ve hala yapmaya devam ettiğim eylemdir, mutluyum.
ürkek ürkek
sevgililik kavramına yüklediğiniz anlama göre değişir bu durum. genel geçer yargılarla, geleceğini önemsemediğiniz bir ilişki yaşayan insanlardansanız söylemeniz için pek bir sebep yok gibi. genel geçer yargılar yerine, bazı kavramlar üzerine kurulu ve biz kavramına inanıyorsanız durum değişir. kısacası karşınızdaki bireye önem veriyorsanız, söylenebilir.

neden söylenmesin? yazmış olduğunuz yazılar kendi düşüncelerinizle yoğrulmuş. yazmış olduğun yazılarla davranışlarınız ters mi düşüyor? işte bence bu büyük bir sıkıntı. düşünsenize normalde romantik olmayan erkek arkadaşınız, sözlük ortamında cemal süreya'dan şiirlerle süslüyor yazılarını.

açık çay içerdi hep.
demli olunca bardağın diğer tarafından beni göremezmiş.
öyle derdi hep…

ben mesela böyle bir durumla karşılaşsam inanılmaz bozguna uğrarım. bir kere şairlerden şiirlere sohbet etmediğin insan sözlük ortamında buram buram romantiklik havasında. at terliği ablacım, çekinme.

sözlük yazarlığından ne anlıyoruz esas noktası bu sanırım. sözlük hakkındaki düşüncelerine göre değişir. kimisi aktaramadığı duygu ve düşüncelerini anonim bir ortamda yazarak rahatlar kimisi hayatının sıkıcı temposunda trollüğe başvurur. kimisi kendisini olmadığı bir kimliğe büründürüp egosunu tatmin eder.

boş verin sözlüğü siz en iyisi.

ilk önce seveceğiniz insanı iyi tanıyın. çok sevin, hiç bırakmayacak gibi. sonrasında sözlük önemsizleşir, yüzünüze hasret kalırız.
dingonun ahırında yaşayan başçavuşun eşeği dingonun ahırında yaşayan başçavuşun eşeği
farklı kişiliklerle yaşadığının göstergesidir insanın. burada başka bir insan sevgiline karşı başka bir insan olmadığın sürece gizlemeni gerektirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum. açsın okusun ondan gizleyeceğim ne var ki? (sevgilim yok ama neyse)

hakkımda her şeyi okuyup buradan benden sıkılacaksa da sıkılsın ne yapayım?
1 /