sevgilisi için hayatını değiştiren insan

1 /
çatapat çatapat
erkekse çükü düşsün kızsa memeleri sarksın bunun. bu ne lan? her sevgilide hayat mı değiştirilir? kendini bilmez, densiz. neymiş efendim çok seviyormuş. senin sevgine ben. ya tamam ben daha bir şey demiyecem yoksa rtük kapatır beni.
fesmekan fesmekan
eğer sevgilisinin hayatına uyum sağlamak için yapıyorsa maldır, hayatını gözden geçirmelidir.. aşk yüzünden hayatını sikip atan salak erkekten farkı değişikliklerden bazılarının iyi olmasıdır.. eğer bir ilişkide sadece bir taraf hayatını değiştiriyor, diğeri kendi hayatından bi kaç şeyi değiştiriyor ya da onu bile yapmıyorsa hayatını değiştiren kişi polyannadır ya da fazla saftır.. bu özveride bulunan ve hayatını değiştiren insanın ödülü 3 vakte kadar terkedilmek olcaktır.. seni olduğun halinle sevmiyosa bırak, değmez değişimine, yaptıklarına, çektiklerine yazık..
siamesekedi siamesekedi
erkek arkadasına göre üniversitesini seçen bir arkadasım vardı
ilk dönemin sonunda ayrıldılar.
başarılı oldu gerçi
ama tanıdığım insanlar arasında bu kadar saçma karar alan "en" kişiydi sanırım.
otobüste ayakta kalan son insan otobüste ayakta kalan son insan
uğruna hayat değiştirilen sevgilinin dönüp dolaşıp ebesine atlamasıyla bu masum ayaklarını bir güzel kaybedecek insandır. sanar ki sevgi en yüksek en kutsal şey ve bundan adını alan insan herşeyin en güzelini hakeder... yalan lan. sen ne kadar çok taviz verirsen ne kadar çok seversen ne kadar çok değişirsen o o kadar rahata alışır ve senin ondan vazgeçemeyeceğinden emin olur. e o zaman ne yapacaksın, ilişkinin başından sonuna kadar onu hayatının merkezine koymayacağını, sonra ebenin sikileceğini çok iyi bildiğini söyleyeceksin. akabinde zaten bir taraf bunu yapıyorsa diğer taraf kesin onu merkeze koyuyor. e ne oldu ava giderken avlanmadın ağza sıçan taraf oldun sonunda. ya da sen böyle yaklaştığın için seni terkedebilir ama o da sana aynısını yapmayı düşündüğünden gitmiştir. yani endişeye mahal yok zaten o da tehlikeli insandır sadece deli deliyi görünce sopasını saklamış kaçmıştır.
petonthetree petonthetree
onu kaybetmek istemiyordur. mutlaka bu işin zorlukları vardır elbet. hiç yaşamadığınız ya da belki de yaşamak istemediğiniz yeni bir hayata adım atıyorsunuz. bunu ne kendiniz ne sevdiğiniz farkında değil. deniyorsunuz ama olmuyor işte. eski hayatınızı özlüyor o günlere dönmek istiyorsunuz ama yıllar geçiyor, geçiyor. sonuçta ortada hayat değiştirmeye çalışıp başaramayan seven, hayatını değiştirmesini istediği için büyük hata yaptığını farkeden sevilen.
hı hı evet hı hı evet
yanlış yoldadır.
neden mi? şimdi anlatacagım, sakin...

1) kendini bir başkası için değiştirmek, kendine duydugun saygıyı sıfırlar öncelikle. hem ben napıyorum böyle? dersin hem de yapmaya devam edersin. sonunda bir gün gelir pişman olursun ve kendinden vazgeçtiklerin yüzünden nefret edersin o zamanlarından, o zamanlardaki senden..

2) hiç bir zaman karşındaki kendinden vazgeçmeni ya da sırf onun için değişmeni sevgi- saygıyla karşılayıp boynuna atlamaz, bunu aklından çıkar genç! sen bir verirsin o iki ister, iki verirsin üç diye tutturur.. sonunda bir bakmışsın ki ortaya çıkan insanın senle alakası yok! ve buna rağmen karşındaki memnun degil durumdan..

3) sen değiştirirken kendini istemsiz de olsa karşından da birşeyler beklersin farklılaşma adına, çünkü yaptığın şeyin meşrulaşması onun da kendinden bir şeyler vermesine bağlıdır.. onun kendini değiştirmesiyle ancak kendini iyi hissedecek; hakediyoruz diyeceksindir. tam bu aşamada önüne iki yol çıkar; ya senin gibi kendinden bişeyleri feda edebilecek bir insan ya da tüm vazgeçişleri senden bekleyen bir insan.. dilerim ki ilkidir karşındaki yoksa hem kendini verdiğin tavizler yüzünden bok gibi hissedersin hem de verdiğin deger sana verilmedi diye üzülürsün..

4) ilişki sırasında fark etmesen de bitiminde koyar yaptıgın, utanırsın elbet. aynaya baktıgında yüzün kızarır, ben diye başlarken bir cümleye sesin kısılır.. o yüzden farkedişin uzun sürmemeli yaptıgın hatayı, hiç bir zaman yanlışından geri dönmeye korkmamalısın! karsındakini kaybetmek mi kendini kaybetmemek mi korktugun onun önemine varmalısın önce...

5) klasik olacak belki ama dogrudur, unutma seni değiştirmeye çalışan aslında hiç sen i sevmemiştir. aklı hep kafasında yarattığı sevgilidedir ve seni o kalıba uydurmaya çalışır.. bir başkasının yerine geçmeyi onuruna yedirebiliyorsan sesini kesmeyi ögrenmelisin, içindeki sesi de, evet! sonuçta yaşadığın her şey senin seçimindir.

yanlış anlaşılmasın; ufak tefek geri adımlar, özveriler her daim olur, olmalıdır da ancak bu kendini değiştirmeye dayanıyorsa durum sakattır. karşınızdaki insanın aradığınız insan olmadığına delalettir. bunca insan "doğru kişi" diye boşuna bitarafını yırtmıyor değil mi? dümeni başka tarafa kırmak en makulüdür böyle zamanlarda..
kısa winston softun son nefesi kısa winston softun son nefesi
bu önecelikle ilişkinin ne tür bir ilişki olduğuyla alakalıdır. malum sevgili kelimesinin artık manası bildiğimiz sevmekten türeyen sevgili manasında değil. her çıktığı kişiye sevgilim deme dingilliği pek yaygın. gerçi çıkmak kelimesi de yeterince sikik bir kelime ama neyse.

şimdi sevgiliniz (amanın da amanın) szin gerçekten değer verdiğiniz, hayatınızı birlikte geçirmek için karar kıldığınız kişi değilse (bu surumda benim tanımlarıma göre sevgili olmuyor ama olsun) onun için hayatınızı değiştirmeniz sadece çıkar için yapılır herhalde. istediğinize ulaşmak için. bu durumda buna mallık falan diyemem, sonuçta rasyonel gibi duruyor.

yok eğer sevgiliniz gerçekten sevgiliniz ise hayatınızı değiştirmeniz takdire şayan bir harekettir, tabi bu kadar soyutlamacı konuşmamak lazım zira değişimin iyi ya da kötü yönde olup olmaması önemlidir. her neyse, demem şu ki, şekilsel değişimler sorun değil, değiştirilebilir, en çok değer verdiğiniz kişi için yapılan değişikliğin sakıncası yoktur, fedakarlık dediğimiz budur zaten. fedakarlık içermeyen ilişki sorunludur. şimdi hayat tarzı konusuna gelince, sizden istenen hayat tarzı size çok ciddi biçimde ters gelmiyorsa ve de doğruluğuna inadığınız bir şeyse (şimdi demeyin doğruluğuna inanıyorsa neden ona göre davranmasın ki zaten diye, teoride öyle olsa da pratikte öyle olmayabilir, zira insan düşündüğü gibi yaşamayabilir) değişim çok daha güzel bir olgudur değişmemekle kıyaslandığında. hem size hem de ilişkinize doğal olarak da karşınızdaki insana olumlu yansımaları olur.

yahu sevgilim için değişmeyeceksem (sevgili manasında sevgili tabi) kimin için değişeceğim? herşey "ben"de bitmiyor, herşey ben oldu ise eğer ciddi bir bencillik vardır.
azalin azalin
her sevgilisi için hayatını kökten değiştiriyorsa oynak karakterli, kaypak insanın tekidir.

gerçekten değen insan için bunu yapan kişi ise en güzel duyguların insanıdır gözümde zira her babayiğidin harcı değildir sevgisi için hayatını değiştirmek, bu uğurda gerçekten fedakarlık yapmak.
çeku çeku
kendisine saygısı olmayan, kişiliksiz insandır. ilişkinin bitme sebebidir zira değişen kişi, bu değişimi sevgilisi istedi diye yaptıysa bile, artık ilk başta hoşlanılan, sevilen, aşık olunan insan değildir, başkasıdır, bu nedenle karşı taraf zamanla 'sen artık çok değiştin, şöylesin böylesin' diye konuşmaya başlar..
begooo begooo
eğer değiştirilen hayat, eskisinden daha iyi bir çizgide ve ruh halinde ilerliyorsa, gayet de normal olan değişimdir. bazen değişimler gerekir. bu değişimler, bir insan sebebiyle veya sadece canı istedi diye de olabilir. ama bu değişimi insan ''bir anda'' yapmaz. yavaş yavaş, sindire sindire yapar. zaten hızlıca yapılan değişimler, genelde hüsranla son bulur. sevgilisi için hayatını değiştiren insan demek, sevgilisi ile gelecek planları olan ve bu doğrultuda iki tarafın da bir şekilde ''aynı'' ve ''birlikte'' olan hayatlarını, ortak bir noktada özdeşleştirmeye çalışması demektir. kim ne derse desin. bunu herkes yapar. kimi fazla, kimi az. ''ben kendi hayatımı süreyim, o bana uysun'' gibi bir şey düşünen insanla zaten olmaz. iki taraf da bazı değişimler uygulamak zorundadır. zaten bu değişimler olmazsa, o ilişki eninde sonunda biter. o yüzden, sevgilisi için hayatını değiştiren insan, akıllı insandır. mantıklı insandır. her değişim, insana iyi şeyler katacaktır.
havaılıkazrüzgarlıbirazyağmurluvebulutluolsun havaılıkazrüzgarlıbirazyağmurluvebulutluolsun
hayatı oturmamıştır henüz, kişiliği de. hele de sevgilisi için değiştiriyorsa, hadi eşi ailesi için falan dense bir nebze tamam diyeceğim. insan sevdikleri için hayatından fedakarlıklar yapabilir, mümkünse karşılıklı fedakarlıklar olmalıdır bunlar. ama sevgilisi için hayatını değiştiren insanlara hayatlarında kolaylıklar diliyorum. döne döne yaşamak zor olsa gerek.
1 /