sinema tarihinin en hüzünlü sahnesi

12 /
sonnenschein sonnenschein
david lynch'in yönettiği elephant man filminde başkahranımız olan john merrick, bi gün huzurluca yatarken eskiden onun üzerinden para kazanan alçak insanın, yanında yine bir çok sığ zekalıyla beraber onu itip kakması ve dalga geçtiği sahnedir.hıçkıra hıçkıra ağladığımı hatırlıyorum, çok etkileyici ve hüzünlüdür.
taştozu taştozu
rang e khoda'dır kör marongozun elinin üstüne, muhammed'in ılık gözyaşının düşmesiyle, elini muhammed'in gözlerine götürüp "ağlıyor musun sen?" demesi ve muhammed'in o kırgın sesiyle uzayıp giden tiradıdır. düpedüz şiirdir ötesi yoktur. sen çok yaşa majid majidi, filmlerini illegal yollarla izleyip yalnızca mendil üreticilerini zengin ettiğim için hakkını helal et. siz siz olun gözyaşlarınızı silmek için yanınızda birden fazla mendil bulundurun.

(bkz: rang e khoda)


üzerimevazifedeğil üzerimevazifedeğil
dün bir kanalda ıssız adam vardı. bakındık azcık.
ıssız kızı terkederken kızın, "karda donmak üzeresin,uyku tatlı geliyor ama sen öldüğünün farkında değilsin" repliğine denk geldik.
azcık duygulanayım dedim olmadı,nasıl bir klişe nasıl bir duygu yoksunu sahnedir bu dedik geçtik,okul tv ye denk geldik sonra. selvi boylum al yazmalım'ın sinematografik açıdan tahlili vardı.
sonuna denk gelmişiz,bazı sahneler geçiyordu,gözüm önce buğulandı sonra yaşardı en sonunda ekranı göremeyecek hale geldim.
nasıl bir hüzün vardır o filmde.

-durursam bi daha kurtulamam.
+ ziyanı yok gülüşü yeter bize.
- yüreğim kaydıysa günah mı ?
+ çamura saplansam yardıma gelir misin ?
- elini tuttum sıcacıktı, yüreği elimdeymiş gibi…
+ elinden tutuversem benimle gelir mi ?
- seninim işte, alıp götürsene beni.
+ elveda asya, elveda selvi boylum, al yazmalım, elveda, bitmemiş türküm benim.

o kadar hüzne dayanamayacaktım gittim yattım,uyumuşum.
tospaaa tospaaa
babam ve oğlumda sadık'ın öleceğini öğrendiği zaman kendisini sakinleştirmeye çalışanlara salim'in verdiği cevaptır ne demişti hatırlıyoruz:

-benim kardeşim ölüyo burda nasıl sakin olayım.
ve sonrasında kafasını masaya vurarak ağlar.

bu sahnede her zaman duygu patlaması yaşamışımdır.
12 /