şırdan

1 /
absinthe absinthe
adana'da her köşe başında özellikle gece saatlerinde yenilebilen yiyecek..yanında turşu ve üzerine dökülen baharatlarla muhteşem uyum sağlayarak,lezzete lezzet katar.sokakta,ayaküstü yenmesi tercih edilir..yalnız gün be gün artan tüketici kitlesi sayesinde sadece şırdan ve türevlerine yönelik küçük çaplı dükkanlar görülmeye başlanmıştır..
the great gig in the sky the great gig in the sky
korkunç bir şekli vardır. penise benzer. eğer yerken şekline bakarsanız kanınız donar. kafanızı kaldırır çevrenize bakarsınız. sonra tekrar şırdana. ilk ısırığı alana kadar geçen zaman en zor zamanlardır. daha sonra zaten şekli bozulur sizin de içiniz rahatlar!
korialstrasz korialstrasz
adana'da her köşe başında yenilebilecek yemek. ilk defa tanışmamız bir garip olmuştur kendileriyle. istanbul'dan adana'ya giden biri olarak şırdan nedir bilmezdim. arkadaşların yoğun ısrarları sonucu gecenin köründe zorla gittik. gecenin bir vakti şırdancı abi bulurnur mu? desem bile onlar asıl bu saatte başlar diyerek götürdüler. şırdancı gittiğimizde açıktı yanlış hatırlamıyorsam adamın ismi ismail'di. arkadaşlardan biri bu arkadaş istanbullu güzel bir şırdan ver dedi. adam tencerenin kapağını açtı ve bir koku yayıldı, içim bir tuhaf oldu ama belli etmedim sonra çatalı batırarak içlerinden bir tane seçti kağıda sardı ve elime kol gibi bir şey verdi. insan öylece kalıyor.. uzun kalın bir şey, biraz düşünsem neye benzettiğimi çıkaracağım ama uğraşmıyorum etrafıma bakınıyor ve milletin ''ye abi tadı güzeldir'' sesleri duyuyorum. biraz daha bekledikten sonra adam aman içindeki ipi yeme talimatıyla karşılaşıyorum. peki abi dedikten sonra bir ısırık alırısın tadı beklediğinin çok üstünde bir şey çıkar ve bir anda yersin. bol limon ve baharatla önerilir.

uzun lafın kısası eğer ilk defa şırdan yiyecekseniz biçimine pek bakmayın, gözünüzü kapayın ve ısırın. kokusuna ne yapabilirsinizi bilemem. ayrıca yediğiniz yerin temiz olduğundan emin olun yoksa pirinçlerin arasında istenmeyen maddeler olabilr.
dsozutok dsozutok
şekline ve nereden elde edildiğine bakılmadan tüketilmesi gereken yiyecek. adana dışında pek rastlamak mümkün değildir. genelde gece yarısı içilen alkolden veya çıkılan partiden sonra yenilir.
strawberry shortcake strawberry shortcake
köşe başlarındaki tezgahlarda satılan tuhaf görünümlü koyun sakatatı. annenizin yaptığının dışında henüz temiz olanına rastlanmamıştır. kokusunun mideyi bulandırmaması için bol kimyon ile yenilir. yine de yenilesi, sevilesidir.
maglor maglor
ankaradan adanaya gitmiş biri olarak, çoğu gibi ankaralı alkol sonrası kokoreç alışkanlığı adanada da devam ettirilmek istenir fakat adanada çok nadir kokoreççi bulup, onunda ziyadesiyle kötü oomasıyla hüsrana uğrayan bünyenin kurtarıcısı olan yiyecek. ilk müşerref oluşum çoğu kişi gibi "eşhedüü" diyerek gerçeklişmiş olsa da sonraları bağımlılık yapan etkisinden kurtulamamış, bu lezzeti her yerde aramışımdır. adanaya dair en özlenesi şeydir. iyi yapan şırdancıların tezgahlarının önünde en baba bmw, mercedes, ve audiler kuyruk olur.
abdkl abdkl
adana'nın geleneksel yiyeceği. çoğu insan o maddenin yendiğine inanmasa da ben bizzat yiyenleri gördüm ve yedim. şeklini göz önüne getirmeden yenmesi gerekmektedir. kokoreç yiyebilen bir kişinin yememesi için hiçbir sebep yoktur.
roj u heyv roj u heyv
bana tövbeler tövbesi çektirmiş yiyecektir. bunca yıllık hayatımda şimdiye kadar bir yiyecekten korktuğumu hatırlamam. sanki havalanıp beni kovalayacaklarmış gibi duruyorlardı fotoğrafta, dimdik.
1 /