siyonizm

2 /
anarşistkedi anarşistkedi
israil devleti'nin resmi 'ideolojisi'. siyonizme değil de siyonizm karşıtlığına değineceğim. sağ açısından zaten durum vahim ve dini bir boyutu var. sağcıların çok büyük çoğunluğu kur'an hasebiyle anti-semitist bir yapıya sahip. solcular da anti-siyonizm çerçevesinde anti-semitist söylemlerde bulunabiliyorlar.

siyonizm ortadoğu'da barışı tehdit eden bir emperyalist süreç iken ve devlet politikası iken, yahudiler bir ulustur ve bunun ayrımını yapmak gerekir. biz bu süreçte israil devleti'nin politik tutumuna karşıyız ve filistin davasında düşman yahudi halkı değil, israil devleti'dir. tıpkı anti-emperyalist mücadelede birleşik devletler vatandaşlarının düşman olmayıp, birleşik devletler'in düşman olması gibi.
a night of summer a night of summer
bütün yahudileri tek bir ümmet çatısı altında toplama ideolojisi. müslümanların sürekli siyonizm diye öcü masalları anlatır gibi bahsettikleri şey kısaca bu.. ama gelin görün ki siyonizmden öcü gibi bahseden müslümanlar ümmetçilik arapça adıyla ittihadı islam diye siyonizmin islam versiyonunu savunuyorlar, yani tüm müslümanları birleştirmeyi ortak bir çatı altında buluşturmayı, buna göre siyasi perspektif geliştiriyorlar, sen yapınca iyi bilmem kaç milyon yahudi yapınca öcü.

edit: begenmeyenler gerçekler yüzünüze vurulunca şaşırdınız değil mi? o beğenmediğiniz yahudilerin laciverdi oldugunuzu görmek sizi şoka uğrattı...
faraklit18 faraklit18
islamiyet tarihinin neresinde görülmüş müslümanlar ittihadı islam'ı gerçekleştirmeye çalışırken masumları ve çocukları öldürdükleri.
yuno yuno
tevrat'ta vaadedilmiş topraklar olarak geçen filistin topraklarında yahudilere ait bir devlet kurmak amacıyla ortaya çıkmış ideolojidir, amacına ulaşmıştır şimdilerde ise israil devletine destek sağlamak amacıyla devam etmektedir. birçok komplo teorisinde adı geçer, yine aynı komplo teorilerini göre dünyadaki kötülüğün babasıdır.
kızıl kurt kızıl kurt
aslen yahudilik'le bir alakası olmayan görüş. bugünkü müslümanların nasıl büyük çoğunluğu cihatçı yada köktendinci değilse, her yahudi'de siyonizme hizmet eden bir birey değildir, her yahudi'ye ''siyonizmin köpeği'' demek gülünçtür.
we were born to die we were born to die
bu görüşün temelleri 19. yüzyılın sonlarına doğru atılsa ve isim bulsa da aslında 2500 yıl önce gerçekleşen diasporayla birlikte başlamıştır.

elbette ki tüm yahudiler bu görüşü desteklemez. kimisine göre vakti geldiğinde bir mesih ortaya çıkacak dünyanın her yerindeki yahudileri davud’un altı köşeli yıldızı altında toplayacak ve onlara kutsal topraklara kadar eşlik edecek.

bu mesih inancı ve arzusu yahudilerin tarihin bazı dönemlerinde ‘ben mesihim ‘ diye ortaya çıkan kişilere kanmalarına ve büyük zararlara uğramalarına yol açmıştır.

(bkz: sabetay sevi )

m.ö 500’lerde babillilerin kenan ili denilen filistin topraklarını işgal edip ilk tapınakları olan süleyman mabedini yıkıp yahudileri mezopotamya’ya sürgüne göndermesiyle yahudilerin kendilerine vaad edildiğini sandıkları filistin’e dönme arzusu başlamıştır.

yıllar sonra buna fırsat bulduklarında ise kimisi verimli mezopotamya topraklarını bırakmamış çoğu da filistin’e dönüp yıkılan mabedlerini tekrar inşa edip yaşamaya başlamıştır.

asıl büyük sürgün ise m.s. 1. yüzyılda romalıların filistin ve kudüs’ü işgali sonrasında başlamıştır. yahudiler bu sefer dünyanın dört bir yanına dağıtılmıştır. fakat ingiltere’den veba salgınını onların başlattığı iddiasıyla, fransa’dan da tefecilik yaptıkları söylemleriyle kovulmuşlardır.

yahudilere yapılan bu antisemit hareketler onların içindeki ‘zion’ ideasını daha da alevlendirmiştir. ayrıca günümüzde yahudi lobisine ve siyonizme destek veren ülkelerin, önceleri yahudileri ‘istenmeyen’ konumuna sokmuş ülkeler olması da ironiktir.

yahudilerse bu esnada osmanlı’nın uzattığı eli tutup yıllarca osmanlı topraklarında huzur ve hoşgörü içinde yaşayıp daha sonra da filistin topraklarını kendilerine satmalarını isteyerek vefasızlıklarını göstermişlerdir.

1897 yılında theodor herzl başkanlığında isviçre’nin basel şehrinde ilk dünya siyonist kongresi toplanmıştır. konu bir vatana sahip olmaktır. zengin yahudilerin maddi desteğiyle kendilerine bir vatan satın alabilmek için harekete geçerler.

ikinci abdülhamit ile ilk kez görüşmeye gelen herzl’in kafasında farklı teklifler olsa da osmanlı’nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı fark edince filistin’i vermeleri karşılığında her yıl belli miktarda para vermeyi teklif etmiştir. fakat sultan abdülhamit ‘kanla kazanılan toprakları size parayla satamam’ deyip herzl’i geri yollamıştır. birkaç girişimde daha bulunan herzl her seferinde olumsuz cevap almıştır.

1917 yılında, filistin’de bir yahudi devleti kurulmasını onaylayan balfour deklarasyonunun yayınlanmasıyla önemli bir adım atmışlardır.

birinci dünya savaşı sonrası filistin toprakları ingilizlerin eline geçtikten sonra yahudi göçü sistemli hale getirilir. kendilerine arazi tahsis edilir, her türlü kolaylık sağlanır. böylece israil devletinin tohumu atılmış olur. gereken tüm alt yapı hazırlandıktan sonra da kendine ait topraklarda sabotaja ve terörizme maruz kaldığını söyleyen ingilizler, toprakları terk etmiştir.

aşama aşama gerçekleştirilen göçler neticesinde filistin işgale hazır hale gelmiş ve 1948'de yayılmacıların desteğiyle de filistin işgal edilerek, siyonist bir devlet kurulmustur. (bkz: israil )
sarhoş ejderha sarhoş ejderha
seküler bir ideolojidir. nasıl ki bir zamanlar türkiye, kemalistlerin elinde inim inim inliyordu; maalesef israil de bugün siyonistlerin elinde. israil dedikleri, siyonistlerin kan ve gözyaşı ile, kan ve gözyaşı üzerine inşa ettikleri bir projedir ve bugün de aynı şekilde kan ve gözyaşı ile devam etmektedir. peki nereye kadar?

*

bir zamanlar siyonizme karşı en büyük itiraz ve muhalefet yine yahudilerden geliyordu.

taa ki (bkz: yahudi soykırımı/#13273043)
ilim ilim
1894'te paris'te gazeteci olarak çalışan bir macar yahudisi olan theodor herzl (1860-1904), yahudi kökenli bir fransız asker olan alfred dreyfus'un haksız yere ihanetle suçlanmasına şahit olmuştu. paris'te kalabalıklar yahudilere ölüm sloganları atıyordu. işte bu anda herzl'in kafasında uyanan bir düşünce modern siyonist hareketi inşa etmesini sağladı: yahudi halkının kendi ülkesine sahip olması gerekiyordu.
dreyfus olayı 19. yyda avrupa'da antisemitizmin boyutlarını gösteriyordu. dreyfus suçlamalardan temize çıktı ve fransız başkanı kendisinden özür diledi. fakat 4 yılını güney amerika'daki bir hapiste tecrit edilerek geçirmişti.
herzl, dünya genelindeki yahudileri bir çatı altında toplayabilmek için bir kampanya başlattı. nathan birnbaum ile çalışan herzl, 1897'de basel'de 1. siyonist kongresi'ni topladı. 3 gün süren toplantıda dünya siyonist kongresi kuruldu ve basel programı deklare edildi. bu program çerçevesinde katılımcılar, filistin'de kamu hukukuna tabi bir yahudi devleti kurma konusunda hemfikir olmuşlardı.
o günden sonra her 4 yılda bir dsk bir araya geldi. 2. dünya savaşı ile birlikte çalışmalar hızlandı. sonunda 14 mayıs 1948'de yahudi devletinin kuruluşu gerçekleşti.
-birnbaum, siyonizm terimini ilk olarak selbstemanzipation dergisinin 1890'daki sayısında yayınlanan bir makalede kullanmıştı.
-1896'da yayınlanan der judenstaat isimli eserinde herzl, yahudiler için 2 olası vatan önerir: birisi tarihi anavatanları filistin, diğeri dünyanın en verimli ülkelerinden arjantin.
-herzl'in ünlü sözü "eğer gerçekten istersen, masallar gerçek olabilir" sözü siyonist hareketin mottosu olmuştu.
2 /