solcuları entel olarak görmek

rene rene
aslında doğru bir önermedir bana göre. şimdi entelektüellik dediğimizde aklımıza snobluk ve çok bilmişlik hatta yukarıdan bakma gelmesin her zaman. bunlar karakteristik, kişisel özellikler olmakla birlikte entelektüel bireyde sık görüldüğü doğru, ancak entelektüel olmak halktan uzak, burnu havada bir tipleme getirmemeli aklımıza. birbirinden alakasız konularda da söyleyecek mantıklı veya az çok bilgi içeren bir kaç sözü olan, araştırmayı, okumayı seven ve özellikle "açık görüşlü" her insan kendi çapında entelektüeldir veya kendini her zaman geliştirmeye çalışıyordur, kendisine ve çevresine objektiftir, entelektüel olmak kişisel bir erdemdir benim düşüncem, çok yönlü bakabildiğinizi gösterir, çok yönlü yaşadığınızın bir göstergesidir aynı zamanda. insanlara etiketi, konumu veya yaşından öte entelektüel birikimi üzerinden sevgi ve saygı beslemek gerekir diye düşünüyorum. çünkü bu onun kendisini sürekli geliştirmeye çalıştığını kendisi için çabaladığını gösterir, bilgiye saygı duyduğunu, bilgiyi ve duyguyu paylaşan isimleri ve eserleri sanatın farklı kolları aracılığıyla takip ettiğini, sunulanla ve ihtiyacı olanla yetinmediğini gösterir ki bence bu kötü bir şey değildir. sol görüşlü yurttaşların bu anlamda daha fazla okuma yaptığını, araştırdığını düşünürsek ki bu da bir genelleme olacak ama onları entel veya entelektüel olarak görmek şaşırılmayacak bir sonuç. fatih başkanın gençlerle olan diyaloğu ve ilişkisi takip ettiğim kadarıyla harikulade. jenerasyon farkına rağmen böyle bir iletişimi yakalamış kişinin entelektüel olmaması beklenemez diye düşünüyorum.
benim nickim benim kararım benim nickim benim kararım
son zamanlarda türeyen hede. bir arada marjinal diye nitelendirilmişti. entel kelimesini aşağılayıcı bir şekle getirmek daha acı ve daha cahilce sanki. vikipedia'da entel kelimesi şöyle tanımlanmış;

"zekâsını ve analitik düşünme yetisini mesleği gereği ya da şahsî amaçlarına erişmekte kullanan kişi. entelektüel kelimesinin kökeni latince intellectus (anlamak) sözcüğüne dayanır ve günümüzde genellikle şu anlamlardan birinde kullanılır:

*kapsamlı bilgi ve birikim gerektiren soyut konularla derinlemesine ilgilenen kişi.

*mesleği, mal ve hizmet üreten diğer meslek gruplarından farklı olarak, fikir ve bilgi üretmek ve/veya yaymak olan kişi (akademisyenler, bilim insanları vb).[2]

*kültür ve sanat konularında uzman kabul edilen, bu konulardaki bilgisi birikimi kültürel bir otorite olmasına olanak sağlayan ve toplum karşısında çeşitli konularda değerlendirmeler yapan kişi."

evet genel olarak enteldirler.
deliozan deliozan
(bkz: entellektüel değil entelektüel )
entel kullanımı, dantelle birlikte kullanılır. (entel dantel, antin kuntin gibi) bu da bir așağılama içerir. bu biraz onlar gibi olamamaktan kaynaklı bir tavırdır.
sadece konușan, pratiktikte bir șey yapmayanlara da dendiği olur. bir diğer kullanımı da tırșikçi șeklindedir.
the red queen the red queen
bu kelimelerin içini boşaltmak, ulaşamadığı ciğere mundar demek ve etiketler konusunda çok diyeceğim var ama şu an yeterince sinirli değilim tepemin attığı bir anda veryansın ederim topuna. trend ek olarak da ne sağcı ne de solcu değilim, kendime entel demem ve basmakalıplığa da acaip kılım.
dikkatsi dikkatsi
her ne kadar sağ/sol kavramı ülkemizde yanlış kullanılıyor olsa da, ben ülkede bilindiği şekli üzerinden konuşayım.

ortalama bir solcunun düşünce şekli şu oluyor genelde: "siz sağ görüşlüler, dini hayatın bulandırdıgi beyinlerinizin aksine bizler okuyoruz ve bu yüzden aydınlandik" gibi bir bakış açıları var.
kendilerine bu argümanı kullanma fırsatı verenler de yok mu. belki çoğu. ama aynı şekilde, sol tarafta da kendilerine anlatılan tarih masalları ile yaşayıp beynini sorgulamaya kapatanlar hayli fazla.

ama sol(!) denen kesimde okuma ortalaması daha yüksek. bu yüzden öyle düşünülüyor olabilir.

yine de sağ sol olayları çok farklı. altını çizeyim
tekel savaşçısı ahmet abinin yeğeni tekel savaşçısı ahmet abinin yeğeni
ahasdhjbk entel kişisi solcu ise entelektüelmiş sağcı ise burjuva entelektüeliymiş asdjhb

bir gün hepinizi moğolistana tonyukuk abidelerine götüreğim. ağlayıp af dileyeceksiniz ve bu solculuğa tövbe edeceksiniz. inşallah erken biter işlerim de daha fazla yanlışta kalmazsınız.