sosyal güvenlik

insomniaque insomniaque
yeni sosyal güvenlik tasarısı ile özelleştirilmesinin önü açılan, sosyal niteliği örselenmeye çalışılan kavramdır.
`
sosyal devlet`in, vatandaşlarının insanca yaşaması için onlara sağladığı güvencedir sosyal güvenlik. ya da en azından öyle olmalıdır.
aziz minur aziz minur
ortak kanaat olarak, ''bir ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan bireyin geleceğinin, kendi devleti tarafından düşünülmesi ve güvence altına alınması'' şeklinde özetleyebileceğimiz sosyal güvenlik; çeşitli bölümlerde hukuk disiplini altında ders olarak okutulmakta.
onlarca kanunlar, insanların hiçbir şekilde kavrayamadığı çeşitli aritmetikler, umumi hıfzıssıhhası, devlet hidematı sıhhiyesi, prim günü gibi kıllı konuların mevcudiyetinden dışarıdaki halkın hiçbir şekilde hakim olmayı başaramadığı bir konudur sosyal güvenlik. yoldan rastgele sigortalı birini çevirip, emeklilik yaşını sorsan söyleyemezken, sendikal haklarını bilmiyorken bir kişi var ki; nerede birinin ağzından ''sosyal güvenlik'' kelimeleri dökülsün, ''prim günü'', ''kıdem tazminatı'' densin, o anında saklandığı çalı-çırpının arkasından göğsünü gererek çıkıyor ve bıyıkları altından gevrek gevrek sırıtarak, tiz sesiyle merak ettiğimiz konu hakkında heyecan tufanına kapılarak cevabını veriyor, dört işlem kullanarak bir şeylerin günlerini, yıllarını hesaplıyor. biz tabii anlatılanlardan bi sik anlamıyoruz ama yine de böylesine karıncalanmış konuyu, böylesine hakim olmasından kaynaklı hürmet gösteriyoruz ali tezel'e.

bu dersin adı bundan sonra benim lugatıma ali tezel olarak geçecektir.

- abi naptın sen dersleri?
- ali tezel'i verdim, bi borçlar kaldı.