sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

209 /
deliozan deliozan
murathan mungan'ın dediğidir.

"ölü bir yılan gibi yatıyordu aramızda
yorgun, kirli ve umutsuz geçmişim
oysa bilmediğin bir şey vardı sevgilim
ben sende bütün aşklarımı temize çektim."
bileklik bileklik
doktorlar lütfen önceliğinizin para olmadığını, işinizi severek yaptığınızı ve en büyük gayenizin insanlığa hizmet etmek olduğunu destekleyen eylemlerde bulunun..
hoayda hoayda
hayatta hiçbir şey hakkında fikir sahibi olamayacak kadar okumayan, araştırmayan insanlara aslında hiçbir şey acı değildir. onlar; duyduklarına ve işlerine geldiklerini kendilerine göre yorumladıktan sonra zaten hep haklı çıkarlar.

asıl acı olan; kendini de geçip başkalarının acziyetlerine kafa yormuş insanların ruh halleridir.bu dünyada iki tane aciz insan vardır herhalde. biri elinde olmayanları düşünemeyen, diğeri de elinde olmayanları düşünürken kendi elindekilere bakamayan.bu yüzden gamsızlık ne olursa olsun revaçta olacak.
loss loss
bazen kalabalık da yoruyor yalnızlık kadar. kimsesiz görünen nice kimselerin beyinleri bayram yeri. gönülleri düğün yeri. bakmayın öyle garip durduklarına. anı zenginidir onlar. ve enteresandır, anılar durdukça değerleniyor. öyle işte .
immortal technique immortal technique
geçen gün sana melankoliden bahsederken kulağımda la fouine'in quand je partirai parçası vardı.
4:04 - 4:08'e dikkat çekmeden önce sana sample'dan bahsetmek istiyorum. sample beverley craven'in 1990'da çıkardığı ilk albümde bulunan promise me parçasından kesildi. yani şu şarkıdan;
müzik arşivim kim kardashian'ın götünden daha geniş olduğu için birçok defa böyle hoş durumlarla karşılaşıyorum. quand je partirai parçasına tekrar gelecek olursak, bu minvaldeki şarkılar gece dinlenecekler listemde yer alırlar. uyku yoksa müzik var. yatak ve tavan dar geliyorsa sokaklar var. sana yıllarca yürümekten bahsetmiştim ya, gece yürüyüşleri beni dizginliyor biraz. kaldırımda kulağımda müzikle yürüyorum ve senin sing for the moment klibinde görüp bir türlü yapamadığın ayak hareketlerini yapıyorum. natalia kills'in heaven şarkısının nakaratları uygun adım yürüyüşler için uygun gibi. tabi benim açımdan. gecenin bir yarısı boş caddelerde ayaklarıyla çember çize çize uygun adım yürüyen birini gör... dur bir dakika, gecenin o saatinde ne işin var senin dışarda? kimden izin aldın? hayatında hiç m249 gördün mü? görmediysen göreceğin ilk ve son şey o olacak. hayır ben seni silahla öldürmicem, öldürmeyecem, öldürmeyeceğim. seni lirikal olarak, şiirle öldürcem, öldüreceğim. şiir iyidir. şiir, mısır'da yedi kez iç içe geçmiş labirent üzerinde uyuyan piramittir, moskova'da silahla imzalanmış kitabedir. ispanya'da faşizme karşı barikattır. şiir dağlıca'da kaybolmuş iki askerin elindeki pusula ve silahlarındaki pastır. okulda tebeşir tozu, fabrikada ter, maden ocağında siyah bir maskedir şiir. sokak çocuklarının cebindeki tinerdir. bir kaplumbağanın yüreğiyle gelen güneştir şiir. gökyüzünde donup kalmış aydır şiir. her yönden esen bir meltemin içinde uyuyan uykudur.

güzel öleceksin sen. evelyn mchale'den daha güzel öleceksin.
idiot idiot
aynı hataları tekrar ve tekrar yapıyor olmanın derin hüznünü taşıyorum. hata yaptığımı bile bile buna dur demekten korkarak da daha hatamı sürdürüyorum. daha önce de dur demek konusunda çekimser kalmış ve pişman olmuştum ama elim gitmiyor. elim oraya varmıyor, neden korkuyorum? ben de bilmiyorum ki. tüküreyim böyle işin içine. yapmayacağım, hiçbir şey yapmayacağım. sadece ve sadece geçene kadar bekleyeceğim. ve geçecek, çünkü hep geçti. düzen bozulmasın şimdi gerek yok. devam böyle devam. aferin bana.

(bkz: salak yemin ediyorum gerizekalı bu çocuk)

not: giri nick uyumu da verebilirsiniz. hak ediyor(um).
maviarmut maviarmut
anlaşılamayacağın sözleri söylemenin anlamı var mı?
boş konuşup gürültü etmekten ne farkı var!
alışıyorsun, gidiyorlar, gelmemiş gibi
gidecekseniz neden alıştırıyorsunuz bile diyemiyorsun
çünkü gidiyorlar!
everything will flow everything will flow
yaradan, benim istediğim şeylerin hiç birtanesini bile hemen vermiyor, arada bir sürpriz yapayım da mutlu olsun demiyor çünkü benim saftirik yüzüm ota boka zaten gülebiliyor aman bunun zaten ihtiyacı yok diyor..
yaradan bana hiç çok para vermiyor, çünkü olsa dışarı çıkar, ihtiyaç sahibi olduğunu anladığım ilk kişiden başlar al kardeşim bu senin, bu senin, al şu da senin derim ve sistemini bozarım biliyor..
yaradan, tam düzlüğe çıkacağım zaman hop orda dur al biraz da şununla uğraş diyor..
yaradan beni çok seviyor ve hep dua ettiriyor bekletiyor bekletiyor ve evet dualarım kabul oluyor.. sabrımı sınıyor.. çünkü ben kulum ağzıma sıçılmasına ne kadar dayanıyorum bilmesi lazım..
kasian kasian
bir önceki akşam mesai yapmışken, sabahın 6 sında kalkıp 23.50 de çıkılan işten sonra gün içinde seni defalarca arayan annenden babandan önce aradığın insanın trip atması ya da tavır yapması insana koyar. öyle böyle değil hem de... gün içinde tuvalete gidememişsindir , molalara çıkmamışsındır, sana tuvalete giderken bile mi mesaj atmadın diyebilecek kadar bulunduğun halden uzaktır o insan. hayatında belki hiç çalışmamıştır onca saat ardarda ama durumunu süper anlamış ve bilmişçesine "ya bırak şimdi, kusurunu bil otur" noktasına gelen laflar edebilir. düşünmez bu insan ne yapıyordur eve 00.30 da gelerek... bu insanın psikolojisine, yorgunluğuna, stresine kafa yormuyordur çünkü.
seni düşünen gerçekten "seni" düşünür, senin iyi olmanı, senin mutluluğunu, senin sağlığını... sen de onu düşünür, önemsersin. ulaşamasan da o anda, her anda o içindedir, sesini duyduğun ilk an odağın o olur. onun sesindeki en ufak titreme tedirginliğin olur. onu duyunca günün yorgunluğunu alsın istersin, yorgunluk eklesin değil.

neyse, böyle şeyler konuşur, gelir burallara bile yazar kendi kendine, üzülür ve sızarsın elinde telefonla, yazışmalarına bakarak... yarın yine 6 da çalar alarm, bir sonraki çalıştıracağın hayat sorgusuna kadar...
hoayda hoayda
olgulardan çok algılara inanılan bu devrin de, kafa yapısının da, insanlara boş yere verilen tavizlerin de sonu gelsin artık.
too old to die young too old to die young
nefes alabilmeye başladım. sözlük yazarlarının söylemek istediği başlığına yazıyorum evet ama sertap erener tarafından söylenmişi var, ben niye söyleyeyim:
(ben trip atmıyorum sertap hanım, sadece iyileşiyorum kısmını söylüyorum shshsh)

söylemek istediğim ikinci şey ise 1111. girim bu. gerçekten tekrarlayan rakamların insanı mutlu etmesi diye bir şey var.
209 /