sporun zararlı olduğu gerçeği

koz maça koz maça
apaçık ortada olan durum. öfke problemi yaşayan bebeleri spora yönlendiriyoruz da noluyor? judoya giden 6 yaşındaki hüsamettin sınıfta kavga etmiyor mu? ediyor. hem de stilli dövüyor arkadaşlarını valla. 40 yaşındaki iyi bir yüzücü madde kullanmıyor mu? prensip meselesi ya sporla ne alakası var. kullanıyor tabi. 20 yaşına yeni basmış azizcan spor salonundan kız kaldırıyor. arkadaşlarına anlatıyor, herkes spora başlıyor. öyle saçma sapan yararları olabilir bilemeyeceğim. hem sporun insan sağlığına zararlı olduğunu düşünen bir ben miyim ya... kırık, çıkık, burkulma, kas tendom kopması falan yüzde 80 sporla haşır neşir olanların başına gelmiyor mu... diyelim ki fitness'a gittin; kasları yoruyorsun, harap bitik düşüyorsun, ağırlık kaldırıyorsun, koşuyorsun, nefes nefese kalıyorsun. neden? göbeksiz kaslı bi adam olayım, 36 beden bi kız olayım diye. ben sana söyleyeyim ağzını tutarsan, yemeni kısarsan, hayatından stresi çıkarırsan, mutlu olduğun şeylere odaklanırsan, koşu bandında yürüyeceğine açık havada gezersen daha iyi bir sonuç alırsın. sözüm profesyonel olarak sporla uğraşanlara hele ki milli sporculara kesinlikle değil de diğerlerinin spor neyine ya. sporcu olmak başkaaa otun bokun spora lölölö diye başlaması başka. arkadaş bunları yapacağına caramel cappucino yap kendine... şöyle hafifçe bir kokla bardağı hafif yukarıdan... uzan yatağına, aç güzel bi film... sarmazsa atla youtube'a, aç güzel bi "how its made" videosu... sonra sarıl peluş yumuşak battaniyene uyu mis gibi...

tenis, basketbol, yüzme gibi çoğu sporu uzun süre yapan biri olarak diyebilirim ki beni daha hırslı bi insan yapmaktan başka hiçbir işe yaramadılar. kafam suyun içindeyken düşünmek istemediğim şeyler iyice beynimi gerdi, raketle topa vururken sinir stres atacağıma daha bir gaza geldim, olmadı badminton oynayayım dedim daha fena sonuçlar aldım. takım oyunlarında desen ona buna pas vereceğime sürekli bi öne çıkma, kendi başına ısrarla halletmeye çalışma durumlarına girdiğimi hatırlarım. kısaca spor seni değiştirip rahatlatmıyor, nasıl biriysen zaten o potada ilerliyorsun. zaten beni çok az şey eğlendirdiği için spora gidip de uzun yol kaptanı gibi surat ifadelerine de girmek istemem. küçükken bile kuzenlerim sürekli kaleye beni koyardı. habire dikilip beklerdim. gol olmuş olmamış amaeaan! ben narin vücudumu koşarak yoramam arkadaşlar... ama bana de ki: 100 sayfa çeviri ödevim var, şöyle bir sunumum var; gece sabahlar yine bitiririm. ben kafa insanıyım.
12
ürkek ürkek
dombililerin savunma mekanizması herhalde bu. spor yapacak göt yok demenin nazik hali. sporu yararlı ve zararlı hale getirmek kişinin kendi elinde. insan fiziksel özelliklerinin bilincinde olup ona göre bir spor programı oluşturmalı. orantısız yapılan her şey zarar verir.
olokliroma olokliroma
küçükken annem yaz tatilinde halıları kaldırınca babam da annem de sürekli "giy şu terliği" "terliğin nerede" deyip durulardı. ben de eve terlik giymenin zararları diye bir şey uydurup çıktısını alıp odamın kapısına asmıştım.