kemal sunal

jean valjan jean valjan
10 yıl sonra hatırlanmayacak tiplerin sığ argümanlarla eleştirdiği güzide insan. kemal sunal'ın böyle andavalların tweetiyle gündeme gelmesi..işte bu türkiye'nin utancıdır.
kendisi türkiye'nin gerçeğidir, geçmişidir, geleceğidir, oynadığı her film bir iz bırakmıştır. rol aldığı her film bize birşeyler anlatmıştır.

oğlu gereken cevabı vermiş gerçi.. melekler içinde uyusun kemal baba..


instela yazarlarının çektiği fotoğraflar

ikiyesilsusamuru ikiyesilsusamuru


seninle dünya arasında ulaşılmaz garip, boş bir tünelin olduğunu fark ettim. kimse o yolu biliyor mu, bilmiyorum. tünelin girişinde yalnız başına dikiliyorsun, çünkü bir şeyler biliyorsun, ben bile isimlendiremiyorum; daha derin, daha merhametsiz bir şey. asla anlayamadım. o dünyaya asla yakın olamayacağımı anladım. sadece yasını tutarım, çünkü ışık ve ılıklıkla saklanmış bir dünya, oranın acısını çekemem. ne inanacak ne de vazgeçecek yetim var. dün dönümsüz bir hata yaptığımı fark ettim. seni kaybetseydim benim affedilmez sonum olacaktı. çünkü bu isim konulamaz dünya hakkında hiçbir bilgim yok. madem ki bunun bir parçasısın, benim dünyam senden ibaret.
9

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

çekirdekkahve çekirdekkahve
yakın zamanda bir kaza geçirdim motosikletle. alkollü bir sürücün direksiyonu üzerime kırması sonucu kontrolümü yitirdim ve 40 metre kadar sürüklendim. kusur kendisinde. ben ambulansta bilincimi yitirince kaçıp giden ve şu anda mutlu mesut hayatına devam eden o sürücüde. vücudumda kırıklar. bileğimde bir sürü kırık. bir daha eskisi gibi olamayacak bir bilek doktorlara göre. senelik izne ayrılmaya bir gün kala başa gelen bir kaza. içte kalan binlerce kilometrelik yolların hasreti ile, bir kola vidalanan platin sebebiyle tek elle güç bela yazılabilmiş bir giri bu da.

defne samyeli güzelliği

genzo wakabayashi genzo wakabayashi
insanı günah dolu geceler için dürter mi?
bilmiyorum. hiçbir şey hissetmiyorum. bu aralar libidom çok düşük.
çay içiyorum. 3. kalite zeytin tüketiyorum.
zeytinin de anasını sikmişler. çok pahalı.
aldığım zeytinin rengini sitil ayakkabı boyası ile kazandığı o kadar belli ki...
halk ekmeğinin arasına basıyorum, tadını kessin diye.

4 yıldır seks yapmayı öğrenemeyen çift

tanrım sana geliyorum tanrım sana geliyorum
fıkra gibi olay olmuş..

orta yaş üzeri bir italyan, son derece ateşli genç bir bayana aşık olmuş, aşkının karşılığını da aynı şekilde almış. birbirlerini çok sevmişler, birlikte olmaktan çok mutlu olmuşlar ve evlenmeye karar vermişler.
evlenmişler, ama dışarıda olağanüstü giden işler, yatağa gelince sorun olmaya başlamış. karısını çok seven, onu her anlamda ve her alanda mutlu etmeyi isteyen adam, yatakta bir türlü istediği sonucu alamıyormuş.
sevgileri onları çözüm arayışına itmiş. bir gün konuşurlarken, "papaza danışalım" fikri çıkmış ortaya. gitmişler papaza durumlarını anlatmışlar, ne yapabileceklerini sormuşlar. biraz düşünen papaz, karı kocaya ilginç bir öneride bulunmuş:
- genç bir delikanlı bulun. eline bir havlu verin, siz sevişirken, havluyu sağa sola sallasın hafif bir rüzgar yapsın.
karı koca büyük heyacanla havlu sallayacak genci aramışlar, bulmuşlar. vermişler gence havluyu, atmışlar kendilerine yatağa. delikanlı havluyu sallamış, ama eşler yine uyumsuz, yine sonuçsuz. gitmişler yine papazın yanına, papaz sorunun çözülmediğini öğrenmiş, düşünmüş taşınmış ve kocaya dönüp demiş ki:
- siz şu delikanlı ile bir yer değişin, havluyu sen salla bakalım ne olacak?
karı koca papazdan aldıkları son öneri ile evin yolunu tutmuşlar, koca almış eline havluyu sallamaya başlamış, genç adam da genç kadınla başlamış sevişmeye. tabi sonuç müthiş. kadın aylar süren susuzluğunu giderirken, bağırış çağırış ortalık inlemiş. havlu sallayan koca iş bitince, yatakta yorgun yatan genç adama dönmüş ve küçümseyici bir tavırla bağırmış:
- gördün mü koçum? havlu böyle sallanır!..
1

defne samyeli güzelliği

amazingassshole amazingassshole
ne olursa olsun 50 yasindadir. su goturmez bir gercek bu. citir ve taze gibi hissetmesi komik. ha mesela ben de o yasa gelirsem oyle bir vucudum olsun isterim.

fit bir vucuda sahip olmak zor degildir, istemek onemli. hayatinda hic derdi olmamis bir kadin, cok da parasi var. spor hocasini da tutar, saglikli da beslenir, estetik de yaptirir, cildini de gerdirir, yuzunu de gerdirir, karnini da. porsumus derisine de cektirir bir cila. zor mu hayir, cunki parasi var. koca kahri mi cekmis? para kazanma derdi mi olmus? hali mi yikamis ciplak ayakla, sobaya komur tasiyip evini mi isitmis? hayir. ne alakasi var diyenler olacak, cok alakasi var. kendi annelerinize, ninelerinize bir bakin, hayatlarina bakin, suan oldugu yere gelmeden onceki hayatlarina bakin. ne demek istedigimi anlayacaksiniz.

ben bugun segmenlerde erkek arkadasimla oturdum. 55 yaslarinda bir adamdan cerez felan satin aldik. kocaman cantasi vardi elinde. 55 yaslarinda bir adam evet. orda oturanlarin yanina gidip soruyor kibarca. kimisi 50 yasinda defneninki gibi hayatlar yasarken kimisi de calisiyor iste gece gunduz demeden. hayat adil degil.
36

allah rızası için instela ya 3 5 yazar alın

hu huu hayat çok güzel hu huu hayat çok güzel
kaliteli içeriğinizi siktirtmeyin. ne güzel yazan yazarlar görüyorum bazen, kaç senelik yazarlar ama ne takipçisi var diğerleri gibi ne nickaltı. doğru düzgün oylanmamış bile girileri. kırk yılda bir bilgi içerikli giri giriyorum. okunması üç yüzü zor geçiyor. bomboş bir giri yazıyorum iki bin defa okunuyor, bir sürü oy alıyor. burada kaliteli içeriğe ilgi duyan az insan var. zaten böylesine kaliteli içerik derdinde olan niye burada olur anlamıyorum. gidin makale okuyun. sözlük burası, ekşi falan çok mu kaliteli? şu an tek farkı daha kalabalık olması ve bunun doğurduğu hareketlilik.
1

botaş dan doğalgaza yüzde 50 zam

azureel azureel
konu ile ilgili 2 başlık daha var onları not alalım evvela;
1. (bkz: elektriğe yüzde 9 ile 14 arasında zam)
2. (bkz: doğalgaza yüzde 9 ile 14 arasında zam yapılması)

bizler vatandaş olarak her ne kadar evimize gelen "faturaya" baksak da, aslında mevzu çok ciddi. 3 sektörden örnek vereceğim.

- çimento, elektrik tüketimi yoğun olan bir sektördür. bir torba çimentonun da maliyetinin %20-25'i elektrikten gelir. ayrıca çimento sektöründe kullanılan yakıtın (elektrik hariç) toplam maliyete oranı yüzde 30'lar civarındadır. dolarla alınan linyit kömürü gibi katı yakıtlar da aynı şekilde fiyatlarını fırlatır. [1] birazdan değineceğim demir fiyatı artışına bu çimento maliyet artışını ekleyin: elinize nur topu gibi bir inşaat maliyeti artışı olur. iyi güzel de, ev fiyatları art(a)mıyor; hatta eldekiler bile satılamıyor, konut satışlarındaki düşüşler ortada. o yüzden arkadaşlar emlak sektöründen uzak durun, batan batana.

- cam sanayinde doğalgaz, maliyetin tek başına yüzde 25 ila 30'unu oluşturuyor. yani 1 lira maliyetli çay bardağının 30 kuruşu doğalgazdan geliyor. sanayi doğalgazına %14 zam demek 30 kuruşluk masrafın 34 kuruş olması anlamına geliyor. bu da toplam fiyatın 104 kuruş olmasına yol açar. ne oldu, maliyet %4 arttı. bu fark da son kullanıcıya (bardağın %10 kar ile satıldığını varsayarsak) yaklaşık 5 kuruşluk zam demek. daha elektrik maliyet artışının aynı bardak üzerinde yol açacağı zamma gelmedik bile, düşünün.

- demir çelik (ağır metal) sanayi doğalgaz'ın en çok kullanıldığı sektörlerden biri (diğeri kimya [4]). ülkeye gelen 50 birim doğalgazın 14'ü sanayiye ayrılıyormuş (2015 rakamları ile [2][3]) sanayinin tükettiği bu 14'ün de 2 birimi sadece demirçelik sektörü tarafından tüketiliyor. demir katma değeri düşük bir ürün, yani enerji masrafının demirin maliyetine oranı da oldukça yüksek (tam sayı elimde şu an yok, bilen paylaşsın). az önceki cam bardak ve çimento örneklerinden hareketle, bu doğalgaz zammının demir-çelik fiyatlarını en az yüzde 10 artıracağına emin olabiliriz.

sonuç: enerji zamları çok kritiktir ve zincirleme zamları tetikler. akaryakıt zamları da (enerji zamları kadar olmasa da) tüm maliyetlere etkiyen özelliktedir: örneğin en basitinden mazot zammı taşıma maliyetini arttırır ve domates'in antalya'dan kamyonla istanbul'a gelmesinde etkilidir. neyse bu mevzuyu akaryakıt fiyatlarının önündeki ötv yastığı bir kalksın da öyle konuşalım.

hasılı arkadaşlar çay bardağından, inşaat demirine, tekstilden gübreye her şeye ama her şeye zam gelecek. kendinizi sağlama alın.

[1] türkiye kömür işletmeleri tarafından hazırlanan 2003 tarihli çimento sektörüne genel bakış raporu: www.maden.org.tr

[2] doğalgaz sektörü konusunda kaynak sunum 2017 senesine, tüketim sayılarının olduğu rapor ise 2015 senesine ait. bkz: ekonomi.isbank.com.tr
lakin 2018'de bunun çok daha yüksek olduğunu biliyoruz, güncel kaynak iletebilen olursa sevinirim.

[3] doğalgazın sektörlere göre tüketimi;[4] sanayi sektörü doğalgaz tüketimi dağılımı;

berrak tüzünataç

tarçınlıhavuç tarçınlıhavuç


bugün attığı tivitle beni dumura uğrattı. bu hayatta gerçekten çok tuhaf insanlar var ya. kadın şimdi ne dese haklı.
8

az konuşan erkek

harbi kiz harbi kiz
analizcidir.
ortamdaki herkesi izler, dinler ve analiz eder.

insanları ne kadar sevse de çoğunlukla yalnız kalmayı tercih eden birisidir. çevresindeki olaylara ve kişilere herkesten çok kafa yorduğu için; hayatın içindeki yapmacıklık ve yüzeyselliğe tahammül edemez hale gelmiştir.
bu sebeple de boş muhabbetlerden kaçmak için insanlarla kolay kolay arkadaş olmuyordur.

geniş bir empati yapısı vardır bu erkeğin. çevresinde olup biten her şeyi çok daha derinlemesine görebiliyordur.
kimsenin göremediği o kusurları ve mükemmellikleri görebilen birisidir.

bu yüzden genelde ortamlarda sessiz takılır, analiz eder ve susar.