instela yazarlarının itirafları

kendinibulamayankız kendinibulamayankız
biraz önce bankanın önündeki atm'lerden para çekmek için durdum. banka kartımı bulamadım çantamda. evde kaldı herhal dedim ve bankadan alayım bari direkt diye içeri girdim ve sıra aldım. sıram geldi, görevli ne kadar istediğimi sorduğunda 100 tl dedim. bana 45 tl 'niz var dedi bankacı. nasıl dedim kemküm ettim, tabii kadın yorum yapmadı. ama demek ki öyleydi, az kaldığını biliyordum ama 45 de biraz yani.. her neyse sonra aklıma bi mallık daha geldi, görevliye dedim ki, ben olduğumu nasıl anladınız, kimlik kartımı istemediniz dedim. tc' nizle giriş yaptınız ya dedi.. bazen düşünmeden konuşuyorum gerçekten. bitmedi ama, bankadan çıkıp çok sevgili 45 tl'mi cüzdanıma yerleştirirken banka kartım çantamın derinliklerinden bana göz kırptı. yaşanacak rezilliğim varmış demek ki dedim, aldım başımı gittim.
edit: yazar yaz günü grip oldu ve iyileşemedi. bu rezilliğin müsebbibi yaz mevsimidir.
16

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

beneğinikaybedenuğurböceği beneğinikaybedenuğurböceği
tüm hikaye tam 6 gün önce, gece gelen email ile başladı.

"artık savaşımı kaybettim güzel gülen kadın. doktorlar 10 gün verdi. vedalaş , cenazeni dilersen kendin organize et diye. biliyorsun, bu savaşı bu bad hastalığı öğrendiğim günden beri, 4 yıldır çekiyorum. metaztaslar kimi zaman beni nefessiz, kimi zaman koltuk değneklerine mahkum etsede artık bitti herşey. sablon halinde bir metin hazırladım. öldüğüm gün cenaze gününün belirlenmesi ile yayınlanacak.

kimse cenazemde siyah giyinmesin. kadınlar mümkünse çiçekli elbise giysinler ve en sevdiğim tüllü hut lardan olsun başlarında. ve yakılmak istiyorum. güzel gülen kadın; atın sen istediğin sürece çiftlikte kalmaya devam edecek. önceki şartlar ben öldükten sonrada geçerli. ninayı yanlız bırakma. kendinide...."

birkaç özel dileği yazamadım malesef. bende kalsın.

3 gün önce arabada giderken yolda yerel radyodan duydum öldüğünü. oda gitti...

dün öğlen herkes onun istediği gibi giyinmiş kilisedeydi. çok kalabalıktı. kilise küçük olduğundan ancak yakınları olarak 50-60 kişi girebildik.
papaz geldi sonrasında elinde cam bir kavanozla kızı nina. kürsüye koydular. tüm evangelist kurallarına göre yapıldı herşey.
papaz 1 saat onu anlattı. yaptıklarını bizim bile bilmediğimiz iyiliklerini. ağladık, herkes ağladı.

sonra cıktık. karşısındaki mezarlığa gittik hepberaber. çiçekler ondan önce gelmişti. yarım metrelik çukura koydular kavanozu.
içindede sen jörg. hani sen bu dünyaya hiç sığamazdın, bilmem kaçıncı defa geçtik seninle okyanusları. durmamamız lazım diyordun hep. "hareket hareket" tek söylediğin buydu.


kızıyorum sana sebebinide biliyorsun. dünyaya sığmam ben derken o kavonaza nasıl sığdın jörg? toprak olup doğaya karışmak varken bunu kendine nasıl yaptın?

kaz dağları

mechanism mechanism
bi de şey var "şehitlere bu kadar konuşmadınız" "çocuk tecavüzüne bu kadar tepki vermediniz" "hayvan öldürülmesinde hiç ses çıkarmadınız" "ne özgecanmış be şehitler bu kadar konuşulmadı" "ne gezi parkıymış be üç ağaç için hükümeti devireceklerdi"...

bunları diyenlerin yerine ben utanıyorum artık. tepki vermiyosan yine verme de verene de ses çıkarma bari.

sinirleniyorum.
7

kedi

galatadanuçtum galatadanuçtum
insanları köpek gibi kullanan hayvan.
bir sokak köpeğini gözlerine dikkatli bakınca ayırt edebilirsiniz.
sokak kedisine dikkatli bakınca " ne bakıyon yarrraaaam " bakışı alırsınız sadece.
hem evin, hem sokağın kralı hayvanlar. medeniyet kurma yeterlilikleri olsaydı hepimizi madenlerde çalıştırırlardı. öyle puştlar.
2

instela yazarlarının itirafları

kolaylokma kolaylokma
bi insan aile evinden bu kadar nefret edebilir mi bilemiyorum. her zaman bir gerginlik bir huzursuzluk hakim. tüm bu huzursuzluğunsa sorumlusu tek bir kişi. o da ablam. kız bütün mutsuzluğunu çevresine salıyor. o kadar mutsuz ki sanki herkes onun gibi mutsuz olsun istiyor. yılın 3-4 ayı onlarla birlikte yaşıyorum. bana yetiyor. ablama karşı olan öfkem her geçen gün artıyor. birlikte yaşanması o kadar zor bir insan ki. yanında bulunan herkesi hayata küstürme potansiyeline sahip. yıllardır antidepresan içiyor olmamın tek sorumlusu o. içimdeki nefreti nasıl anlatayım bilemiyorum. ruhum daralıyor. içim sıkılıyor. aynı evde sürekli "şimdi gidip en keskin bıçağı alıp kendimi delik deşik edeceğim" diyen biriyle yaşadığınızı düşünün. daha da bir şey söylemiyorum. usandım.

edit: çok değil az evvel bir ağlama krizi ve " yarın uyandığınızda evde olmayacağım" gibi bir cümle duyduk ağzından. sakinleştirmekten yorulduk. katlanmaktan yorulduk. çocukluğumdan bu yana aynı bu kız. asla değişmez. ailecek usandık. usandım.
5

uzak mesafe ilişkisi

antreneur antreneur
benim uzun mesafe ilişkim hayatındaki her detayı benimle paylaşıyordu , saatlerce telefondaydık, mesela ev arkadaşının metresi olan evli kadını, adamın ona aldığı küpeyi, ya da başka bir arkadaşının gürcistanda beğendiği bir kadını mekandan çıkarmak için 1000 dolar teklif ettiğini, yine de çıkaramadığını hep anlatırdı.
ilişkimiz ne kadar mı sürdü...

bir arkadaşım dediği herkesin beyefendinin ta kendisi olduğunu öğrenene kadar.
9

pilava ketçap döküp yiyen insan

mgun mgun
reyiz noktayı koymuş... amk yayla çorbasına sıkanlara niye bir şey demiyorsunuz?


götler!
5

pişman olmak istemeyenlere tavsiyeler

kendinibulamayankız kendinibulamayankız
herkesin pişmanlığı kendinedir. ancak benim pişmanlıklarım sonucunda öğrendiğim bi şey varsa insanın kendine yetmesi ve kendini sevmesi gerektiği. dolayısıyla kendinizi bok gibi hissediyorsanız durun ve kendinizi sevin amk. kimse sizi sizden daha çok sevemez, sizden daha çok anlayamaz. tasvip etmeyeceğinizi düşündüğünüz şeyler yapacağınız zaman durun ve ne kadar tatliş bi insan olduğunuzu aklınıza getirin. çünkü bunu düşünecek kadar vicdan sahibi biriyseniz eminim tatliş birisiniz. herkes hata yapar. nema problema.
(bkz: sarhoşken giri girmek)
hatam olduysa affola.

victoria secret ın ilk trans mankeni

ev seksisi ev seksisi
herkesin hayatına kimse karışamaz. dönme olduğu için haber niteliği taşıması pozitif ayrımcılıktır.

ne hikmetse lgbt daha fazla popüler hale geliyor. 7 yaşında bebeler genderqueer olup yürüyüşlerin en önünde sergileniyorlar falan. 7 yaş nedir sayın amına koduklarım? 7 yaşındaki çocuk nasıl oluyorda ben cinsiyetimi x olarak belirliyorum diyebilecek yaşanmışlığa sahip olabiliyor? 7 değil 14 olsa bile o yaşlarda kız erkek farketmeden top peşinde koşardık. neyse,

yazının başında dediğim gibi kimin ne bok yediği zerre umrumda değil fakat bu olayın gittikçe bilerek ve isteyerek yaygınlaştırılması beni irite etmeye başladı.