instela yazarlarını hüzünlendiren şeyler

francesca francesca
bugün pek de görüşmediğim (hepimizi öteledi) kuzenimin vefatının 1. yılıydı. duasını yaptık. dünya yakışıklısıydı, zekiydi, kültürlüydü. bir bakan bir daha bakardı.
bir gün bir şey oldu sustu. ağzından bir kelime çıkmadı yıllarca. konuşmaya çalışsa da sesi çıkmadı. gitmediği doktor kalmadı, hiç bir sağlık sorunu bulunamadı.
kocakarılar nazar dediler. kendi de güldü duyduğunda...
sadece sabahları bir kase çorba içer, uyuyana kadar da sigarası elinden düşmezdi. geri kalan zamanda da boş boş bakınırdı. kendini ifade etmek için yazdığı küçük notları da artık yazmaz oldu. sonra da annesinin ona bakmasını istemediği için tek göz odaya yerleşti. yataktan kalkamıyordu, yine hiç bir sağlık sorunu yoktu. tek göz bir odada, yalnız başına son nefesini verdi. avucundan sadece bir not çıktı. "neyim var bilmiyorum, artık bilmek de istemiyorum. hepinizi çok seviyorum. annem teşekkür ederim."
hiç istifimi bozmadan oturdum. tek damla yaş düşmedi gözümden. ne zaman duası bitti annesi feryat etti, o not ortaya yeniden çıktı, yüzü geldi gözümün önüne. gözlerim yaşardı, abisiyle göz göze geldik. ben odadan çıktım, o da peşimden. bahçeye çıkıp yürüdük. çocukken kardeşler, kuzenler topluca fotoğraf çektirmişiz. fotoğrafı hatırlamayacak kadar küçüğüm ve yine en güzelimiz cidden de o. erkek güzeli. cidden nazar mı dedim, olabilir mi böyle bir şey? sence? dedi. sustum...
bilmiyorum ama çok özlüyorum.

merve gelinin mevlüdü

turan eller var olsun turan eller var olsun
+ bana tek kelimeyle siyasal islam'ı özetleyebilir misin refik?
- kelimeye ne gerek var knk, al sana foti:
düşünsene,

okuyup master falan yaparak işsiz kalmak yerine akp çocuklarının birine kapağı atmışsın. kocişinin bin türlü yolsuzlukla yürüttüğü onlarca oto kiralama şirketi falan var. instagram biyografinde "rızkımı veren hüdadır, kula minnet eylemem." falan yazıyor. üstelik elinde tuttuğun şeye "mevlit" yerine "mevlüt" yazdıracak kadar da kendi dininden bihabersin. kolunda tanesi 7 bin lira olan bilezikler var. bunların sadece 3 tanesiyle, mezun bir öğrenci kyk borcunu kapatıp, kendini intihar etme düşüncelerinden kurtarabilir durumda. sen ise müslüman olduğun için elbisenin kollarını bile katlayıp, altınlarla mahremini örtüyorsun. sütyen hatların da hayli oksimoron olan çekiciliğine ihtişam katıyor. akp türkiye'sinde gençliğini yaşıyorsun, zaman şimdilik senin için akıyor ve bitene kadar tadını çıkartıyorsun.

ben düşünemedim, bir de sen düşünsene.

sabahları kocaman bir yalnızlıkla uyanmak

birfincancay birfincancay
kuzum çok ikinci yenisiniz. çok tatlısınız. gerçekten.

haftanın 5 günü 07.30'da "nıaaaahhhhh lanet olsun ya" diyerek uyanıyorum. 1 günü de 08.30 da uyanıyorum. gözümü uyku çekiştiriyor. inleye inleye uyanıyorum. hayatıma küfrederek uyanıyorum. siz "yalnızlıkla" tam olarak kaçta uyanıyorsunuz acaba? 10'da mı? 11'de mi? anacığınızın kahvaltısı eşlik ediyor mu yalnızlığınıza? mutsuz mutsuz götürüyor musunuz akşamdan kalma börekleri cumbur cumbur? ha kuzuma benim? kahvaltı bittikten sonra toparlayın masayı bari. yalnızlık da eşlik etsin size. daha çabuk biter. annenize faydanız olsun.

simiti kemirecek takatim kalmıyor ki gidip simit alayım da yiyeyim. yalnızlıkla uyanıyorum diyor bana. hakikaten çok teoman'sınız. tıklım tıklım yalnızsınız. imreniyorum. simit ister misiniz? istemezsiniz. anlıyorum.

chp liler kanal istanbul bölgesinden arsa kapattı

ofansif sol bek ofansif sol bek
akp grup başkanvekili cahit özkan'ın iddiası. özkan, "chp kanal istanbul'a karşıymış gibi gözükse de aslında karşı değiller. çünkü, kanal istanbul bölgesinden ciddi anlamda arsa kapattılar" dedi.

cahit özkan beyefendiye bu duyarlılığı için teşekkür eder, en kısa zamanda kanal istanbul projesini iptal ederek chp'nin bu hain planını bozmasını dilerim.

t24.com.tr

istanbul da yaşamak

dişte kalan maydonos dişte kalan maydonos
ulaşım için gereğinden fazla zaman harcamaktır. görüşmeye mi gideceksiniz? 2 saat öncesinden evden çıkmanız gerekiyor. çünkü 15 dk'da gidilmesi gereken yolu trafik öyle bir kitliyor ki şehrin göbeğindeki yolda mahsur kalıyorsunuz.

zamandan ne kastedildiği başka bir şehir ile karşılaştırılarak anlatmak gerekirse;
ankara'da adres sorduğunuzda alınan cevap " uzak ya orası bir saatte anca gidersin." şeklinde olurken istanbul'da aynı durum "yakın ya orası bir saatte gidersin." şeklinde oluyor. zaman aynı zaman ama görece yakın ve uzaklık farkı doğuruyor.

kanal istanbul yılda 1 milyar dolar kazandıracak

dumrul dumrul
kuş boku kadar beyni olan bir insan, akp'nin her iddiasını doğru kabul etse dahi projenin maliyetini sorar ve kendi kendini kaç yılda amorti edeceğini merak eder. bağ kütüğü kadar aklı olan bir insan da mesela bugün yılda 26 milyar dolar getirisi olan turizme aynı yatırım yapılsa ne kadar getirisi olacağını sorar.

bu kanal bokunu savunan bir insanın zeka sorunu yoktur. en geri zekalı insan bile vaat edilen karın yapılacak masrafa değmediğini görür. başka hiçbir zararı olmasa dahi bu proje, cebinizdeki parayı çöpe atmaktır.

demek ki bu projeyi savunmak için ülkeye karşı açıkça bir kast içinde olmanız lazım. bunun saf bir düşmanlıktan öte açıklaması yok.
2

fağre

birfincancay birfincancay
işi bilenin de bilmeyenin de hakkında atıp tuttuğu kelime.

"türkçe yazıldığı gibi okunan bir dildir" denmiş.. bir kere türkçe nedir, türkiye türkçesi nedir, öz türkçe nedir onu bir araştırın. bundan yaklaşık bin yıl önce pratik karşılığını kaybetmiş öz türkçe kurallarla 21. yy türkiye türkçesi kullanımını yorumlamayın.

ikincisi: fare kelimesi türkçe değil, arapça bir kelimedir. ne yapalım, dil hakkında yorum yapmadan önce tdk sözlüğü kontrol etmenizi mi önerelim her seferinde? farklı dillerden türkçeye geçen kelimelerin sesli harfleri uzun söylense bile ğ kullanılmaz. mümkün olduğu kadar orijinal haline sadık kalarak sözlüğe geçer.

tuba büyüküstün'le bağdaştırılması da ayrı ibretlik. özel isim bilgisi ayrı, cins isim bilgisi ayrıdır. farklı tecrübe gerektirir. ki benim; elin, donuk bakışlı, oyunculuğu gereksiz yere tepemize çıkarılmış kadın oyuncular hakkında fazla bilgim yok evet. kusura bakmayın. o uyarı, kendini gün aşırı tuba (ğ yok arkadaşlar, lütfen dikkat edelim) büyüküstün'e benzeten hanım kızlarımıza yapılırsa daha yerinde olur.

sağlıcakla (ğ var) kalın.
7

kanal istanbul bu şahsın konusu değil

ıslık çalamadığı için metroyu kaçıran adam ıslık çalamadığı için metroyu kaçıran adam
haşmetlumuzun son vecizesi. bu şahıs dediği de malumunuz. böyle bir hırs, böyle bir kibir, böyle bir benlik, böyle bir ego bu ülkenin başına gelen en kötü şey olsa gerek.


1