türk kızı

kehkeşan kehkeşan
dünyada sadece türk kızına özgü kendini ağırdan satma geni var sanırım, isviçreli bilimadamları bunu bir araştırsın. yaş ilerledikçe, karşı cinsle ilişkiler arttıkça bu özelliğin kazanılmasını anlarım ama 5 yaşındaki yeğenimde bile varsa bu iş artık bilimin konusudur.

sıpa oyuncak telefonuyla kreşteki yavuklusu berk'le hayali konuşmalar yapıyor. birinde telefonu koşa koşa bana getirip dedi ki "berk arıyo sen aç banyoda, konuşamaz de." neden konuşmak istemediğini sordum cevaba gel: "her aradığında açarsam seviyorum zanneder" "peki sevmiyor musun?" "seviyorum"

ııh, olmayız biz.

hayvan yiyen hayvansever

baytarizm baytarizm
insanın omnivor bir canlı olduğunu unutan yazar beyanı.

omnivor kaba tabir ile hem etçil hem de otçul olan canlılardır. doğada bir sürü örneği vardır. insan, fare, domuz, tavuk, kuş, ayı, vb.

olaya evrimsel olarak bakabilmek asıl mesele.

b12 vitamini olarak bilinen siyanokobalamin özellikle sinir sistemi üzerine etkilidir. yalnızca hayvansal dokularda bulunur. bitkisel dokularda bulunduğuna dair her hangi bir kanıt bulunamamıştır şimdiye kadar.
eksikliğinde organizmada ciddi sorunlar ortaya çıkar.
örneğin;

eksikliğinde asetinkolin üretimi düşer. dolayısıyla alzheimer ve unutkanlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
kobalt yetersizliği ile birlikte pernisiyöz anemi ye yol açar.

b9 vitamini olarak bilinen folik asit ise özellikle yeşil yapraklı bitkilerde bulunur. hücre rejenerasyonu, kan yapımı, antikor gelişimi gibi hayati önemi bulunur.
folik asit dna replikasyonu nda gereklidir. eksikliğinde dna replikasyonu sağlanamadığı için proliferasyon evresindeki hücreler çoğalamazlar ve megaloblastik anemi şekillenir.

yani görüldüğü üzere insanın omnivor bir canlı olması evrimin bir parçası. ne sadece ot, ne de et tüketerek sağlıklı bir biçimde yaşayamayız. herşey evrimsel sürecin bir parçası.

tarçın

yanlışlıklar kraliçesi yanlışlıklar kraliçesi
çok fazla türü olsa da genel olarak iki çeşittir.

birisi kasia yani çin tarçını olarak bilinen çin'de yetişen tarçın. daha sert katmanlı ve yumuşak olan tarçın. sağlıksal açıdan aktif maddeleri yüksek olan tarçın.

diğeri de seylan tarçını. bu ise gerçek tarçın olarak bilinen ve batıda kullanılan ilk tarçın. tadı, aroması kısaca lezzeti yüksek ama sağılksal açından çin tarçınına göre aktif maddeleri az. gurmeler açısından özellikle tercih edilen bir tarçın.

tabii bunları toz halindeyken ayırt etmek imkansız. o yüzden çubuk tarçınlardan anlayabiliyoruz.


deli gibi seven erkeği reddetmek

typokiller kesköse typokiller kesköse
ilişkinin yalnızca tek tarafın sevgisinden ibaret olmadığının farkında olan kişi eylemidir. sizde depreşen bir şeyler olmadıktan sonra onun sizi sevmesi yeterli mi? değil. sadece sizi seviyor diye onu hayatınıza sokmak ona acımak anlamına gelmez mi? gelir.

sevmediğiniz insanları sırf sizi seviyorlar diye hayatınıza alıp bir süre sonra sikip atacağınıza en başından reddetmek daha az acıtıcı.

üniversite hayatında kimseyle sevgili olmamış kız

hu huu hayat çok güzel hu huu hayat çok güzel
en yakın arkadaşlarımdan biri bu kız. mezun oldu, iki sene geçti hâlâ sevgilisi yok. biriyle tanışıp her flört edişinde ondan daha çok seviniyordum onun için. baksan adam mecnuna dönmüş dersin, iki gün sonra hatun bakire çıkınca kaçış o kaçış. oğlum derdiniz neyse ona göre yaklaşın, insanların duygularını sikmeyin. karşısına ona değer veren biri çıksaydı onunla bunun ötesine geçerdi ama olmadı. zaten bir yerden sonra azalan özgüveni yüzünden tanıştığı erkeklerin kendine gösterdikleri saygıyı yitirmesine de sebep oldu. şimdi geçen bu 6 yılda bu hatunun bu konuda bir kazancı olduğunu düşünmüyorum. hepsinin bir gün sonu olduğunu bilerek başlıyorsun zaten hayatta her şeye, önemli olan hayatların kesiştiği yeri güzel anılarla doldurmak. ha sonrasında göte giren mevzular olabilse de ölümden ötesi yok zaten, hiç olmazsa bir şeyler öğrenmiş oluyorsun. gelecekte karşılaşacağın durumlar için bir sürü tecrübeye sahip oluyorsun. oysa bu hatun şu an iki gram sevgiye tav olacak kıvamda, kaybetmemek için çoğu şeye boyun eğebilecek bir halde. ben burada bir kayıp görüyorum sadece.

rotring

mgun mgun
bunun fiyatları niye uçmuş? 90ların sonunda da mı böyleydi yoksa? yooo, herkeste vardı bundan...

bi kalem nasıl 25 lira olur lan? hattat mıyız amk doblo'nun arkasına tuğra mı yazacaz? alt tarafı 2-3 not tutacaz, iddaa oynayacaz hepsi o! milletin cinsellik anlayışı cidden değişmiş, farklı yöntemlerle penetrasyon yöntemi deniyorlar her alanda...

götler!
6

üniversite hayatında kimseyle sevgili olmamış kız

wendera wendera
işte herkes geliyor kendi bildiğini kötü tecrübelere bağlayarak yazıyor

benim gördüklerim de üniversitede tanışıp mezun olunca evlendiler. hatta lisede sevgili olup evlenen arkadaşlarım da var. yani her aşk bitmiyor mezun olduktan sonra. herkes ayrıldı diyenler muhtemelen öğretmenlik fakültesi falandır malum kpss atamaları.
hatta şöyle bişey oldu, üniversitede tanışıp sevip anlaşanlar evlendi uniden yalnız mezun olanlar hala yalnız :( çünkü iş ortamında sevgili kolay kolay bulunamayabiliyor. yaş artıkça insanlar güvensizleşiyor arızalar artıyor.

ne var yani bi insan hayat arkadaşını universitede okurken bulduysa? bu onu ne tembel ve sorumsuz biri yapar ne de aklı beş karış havada. hatta birinde görmüştüm. gayet başarılı bir çocukla röportaj yapıyolar yerel gazetede; çocuk herşeyden öte bu okulun bana kattığı en önemli şey eşimdir diyor. çok hoştu.

90 yaşımıza geldiğimizde zaten geriye dönüp bakınca pek çok şeyin bitmiş olduğunu görücez. unide bitmiş bir ilişkiden bu korkmaya gerek yok. herkes sevebilir anlaşamayıp ayrılabilir ve hatta siz kendiniz de uyumlu olmadığınızı görüp ayrılmak isteyebilirsiniz. ama yaşadığınız güzel anılar ve sevme sevilme duygusu kalır.

ayrıca bi insanın olgunlaşması, karşı cinsi tanıyıp iletişim kurma becerisi kazanması için ilişki yaşaması da gereklidir. bazı şeyler geç yaşa bırakınca tecrübesizlikten kaynaklı kalp kırıklıkları ve yiten zaman daha telafi edilemez oluyor...sevgililiğin de bir yetenek olduğuna inanıyorum. 30'una gelip hala beceremeyenler var karşı tarafta hayal kırıklığı yaratıyor.

okul hayatında kısmetiniz olmamış da olabilir buna utanacak bişey yok. zorlamayla ilişki yaşanmaz mezun olduktan sonra ilk atışta mutluluğu bulmasını dilerim.