üniversite mezunu işsizler

kızıl kurt kızıl kurt
sayıları 1 milyonu geçmiştir.

www.birgun.net

bundan 10-15 yıl önce, bugünleri görüp de konuştuk. dedik ki meslek liselerine ve düz lise mezunlarına istihdam alanı oluşturun, tatmin edici maaşlar ödeyin, güzel çalışma koşulları sağlayın, üniversite mezunlarıyla aralarındaki maaş skalasını açmayın, lise mezununa 500 tl maaş verip üniversite mezununa 1000 tl maaş verirsen o adam da üniversite okumak ister, maaşlar denk olmalı dedik, herkes üniversite mezunu olur ya da iyi şartlarla çalışmak için üniversitelere yönelirse ara eleman kalmaz, usta kalmaz, kontenjanlarda yığılma oluşur ve işsizlik daha çok patlar dedik. bırakın üniversite ve eğitim isteyen insan üniversite okusun para için okumasınlar dedik. ama sikindirik şehirleri öğrenci harcamalarıyla kalkındırmak, bölgelerden oy devşirmek, orta halli ve düşük ekonomili aileleri ''çocuğumuz okudu'' diye sevindirmek için mantar gibi tabela üniversitesi açıldı her yerde. sonuç da bu.

''lise mezunu da benimle aynı maaşı alacaksa ben niye üniversite okuyorum?'' dediniz.

okuma pezevenk, bana mı okudun? okuduysan üniversite hayatı tecrübesi ve kişisel gelişimin için okudun. üniversiteleri iş bulma kurumu haline getiren ve her yere açılmasına ön ayak olan, basitleştiren zihniyet sizin para tutkunuz, materyalistliğiniz zaten. mesleğinizi sevdiğiniz için değil kazancı çok diye seçtiniz. hadi iş bul da çalış şimdi.

''kendini geliştiren yeni mezun işsiz kalmaz kendini geliştirseydin''

en güldüğüm tayda da bu işte. sikimin başı işsiz kalmaz. 14'te ben mezun olduğumda diplomaya ek 3 adet sertifikam, ingilizcem, 2 büyük müteahhit firmasında stajyerliğim olmasına (o firmalara stajyer girmek de hiç kolay olmadı, kalktım genel müdürlüklerine gittim) ve asgari ücreti bile başlangıç maaş kabul etmeme rağmen (hani diyorsunuz ya yeni mezunlar yüksek maaş beklentisi içerisinde oluyor diye, ona istinaden yazıyorum) 1 buçuk sene işsiz kaldım, adamlar asgari ücret maaşı bile vermek istemedi, ''3 ay ücretsiz çalış seni deneyelim de ondan sonra maaş veririz'' ayağı yaptı. daha ne kendini geliştirmesinden bahsediyorsunuz la siz? köle mi olsun çocuklar? hepiniz +5 yıl tecrübe arar, eğitmez dımdızlak ortada bırakırsanız yeni mezunları yeni eleman da bulamazsınız bir süre sonra.

oruç aruoba

olsun welles olsun welles
''özlem ile acı arasında da garip bir ilişki vardır:-
özlem, fazlaca güçlü olunca da acı payı yükselir, azal-
maya yüz tutunca da -- özleyen,
çoğalan özleminin acısını da çeker;
özleminin azalmakta olmasının da...

özlem, çok da olsa, az da;
hep, acılıdır.''


senin kelimelerin çocukluğuma, gençliğime hitap etse de hitap etmiş ya sonuçta, sen ışıklar içinde uyu, toprağım diyebileceğim şair, felsefeci. hep bi' akılcı ve hep bi' müphemiyetçiydi.

başımız sağ olsun.

''tutunabildiğimiz'' kadar tutunabilelim dünyaya!

instela yazarlarının itirafları

westernsevenkovboy westernsevenkovboy
yıllardır yazmıyorum buraya. nasıl oldu da bu kelimeleri yazmaya başladım onu da bilmiyorum. biraz içimi dökeceğim çünkü reel hayatta o kadar gamsız biriymişim izlenimi yarattım ki kimse bu meseleyi unutamadığıma inanmaz. belki 5-6 sene sonra yine uğrarım bilemiyorum. neyse çok da önemsemeyin beni.

son yazdığım giri, kendimi ilişkiler konusunda toparlayamadığım hatıramdır. istesem silerdim ama silmiyorum, çünkü unutmak istemiyorum. "normalde affetmeyeceğin bir şeyi sırf üzüntüsü geçti diye affedersen geçmişteki kendine ayıp etmiş olursun" demişti biri. belki de üzüntüm geçmesin de affetmeyeyim diye diretiyorum.
bunu yazdım diye af bekleyen biri var sanmayın sakın. arkadaşımızın hayatı gayet yolunda. yeni evlendi sayılır başka biriyle. benden sonra birçok ilişkisi oldu arkadaşımızın, dayaklar da yedi sonraki dönemde sevgililerinden. üzülmüştüm de o dönemlerinde, umarım şimdiki gerçekten iyi biridir. eskiden ölüsünü görsem ancak geçer içimdeki acı demiştim. artık nefret etmiyorum, o söylediklerime de pişmanım.

beni soracak olursanız, 2015 yılından bu yana kimseyle sevgili olamadım. maalesef o kadar kimseye güvenemedim. tabi bu demek değil ki hayatıma birileri girmedi. ancak inanın hepsine çok dürüst davrandım. sonunun ilişki olmayacağını bilerek benimle oldular. elimden geldiğince de iyi davrandım hepsine hâlâ daha görüştüklerim var içlerinde.

bazen eski komşumuz, benim de adaşım olan bey amca gibi evde yalnız başıma kalp krizi geçirip öleceğimi düşünüyorum. kalp krizi geçireceğim ve ambulans arayacak bir tek kişi bile olmayacak. kulağa üzücü geliyor.

şimdi bunu göndereceğim ve tarayıcıyı kapatıp, o gamsız yaşantıma geri döneceğim. yollar boş ve motosiklet ile teker yapmak için güzel saatler. kendinize çok iyi bakın.

hayat

neverendingblueroad neverendingblueroad
kin tutma anlarını dışarı kusan
bir ayağı aksak öykü insan
ölüm?
o her yerde var canım.
hayat dediğin nedir ki
ele gelen kardan adam.

eriyoruz hızla. tamamen yok olana kadar tadını çıkarmak lazım şu yaşam denen kara ikliminin. ne kadar izin verirlerse o kadardan biraz daha fazla.

seks işçiliği

kızıl kurt kızıl kurt
90'larda çocukken hiç unutmam, mahallede arkadaşlarla bisiklet sürüyorduk, sitenin duvarının kenarına bisikletleri bırakıp biraz dinlenelim dedik. o esnada mahalle abileri kendi aralarında konuşuyor tartışıyorlardı ''lan hafta sonu rus'a gittim, hatun mühendismiş lan burada gelmiş orospuluk yapıyor.'' diye. ''mühendis olan insan orospu olmaz ki'' diye düşündüm. yıllarca aklımdan çıkmadı bu.


91'de dağılan sovyetler birliği'nden sonra yeni düzene alışmakta adaptasyon sorunu yaşayan, yoksullaşan ve rus toplumu içerisinde sovyet mirasını kendi tekeline alıp oligarklığını ilan edenlerin yanında, bu insanlar ucuz iş gücü olarak özellikle krasnodar ve sochi'den türkiye'ye geliyor, samsun'da rus pazarı'nda oyuncaklar, kıyafetler satıyor, bir kısmı da seks işçiliği yapıyordu. 80 ve 90 jenerasyonu samsunlular iyi hatırlar bu günleri.

şimdi düşünüyorum da, 90'larda ekonomik olarak bitik bir toplumun yoksul insanlarını ''mühendis ama orospuluk yapıyor'' diye eleştiren dangalakların torunları, kız kardeşleri ve kızları da neredeyse aynı duruma düşmek üzere, üniversite mezunu, mühendis ama işsiz. herkeste bir yurt dışına yerleşme ve para kazanma telaşı. kimisinde yabancı erkek arkadaş bulup kurtulma ümidi vs, rus kadını da vakti zamanında türk bir erkekle evlenip buraya yerleşerek o hayattan kurtulmayı umuyordu ama orospu diye oğlunuza yakıştıramadınız, orospu diye ailenize almadınız anlık zevklerin peşinde koştunuz. şimdi aynı duruma sizin kızlarınız düşüyor yavaş yavaş. bir kısmı seks işçiliği yapmayı düşünüyor yapıyor da. açık açık itiraf etmedi ama üstü kapalı bir şekilde arada bir seks işçiliği yaptığını belirten iibf mezunu arkadaşım var. daha üniversite mezunu olup da seks işçiliği yapan bir sürü insan vardır.


''çinliler saati 5 dolara çalışıyormuş ya la ahahahahah'' dediniz yine aynı duruma düştünüz. bu türk halkının başına yerdiği ve alay ettiği her şey geliyor. son olarak mültecilerle alay ettiler, umarım mülteci konumuna düşmezler diyorum...

30 mayıs 2020 spacex crew dragon uçuşu

siyahojesürebilenkız siyahojesürebilenkız
tarihte ilk kez özel bir şirket olan space x tarafından crew dragon adlı uzay mekiği ile bugün 2.denemesi ile uzaya 2 astronot yollandı. 19 saat sürecek olan yolculuk sonucunda uzay istasyonu (iss) na ulaşması bekleniyor.
daha önce de uzaya insan gönderiliyordu tabi ama bunun farkı ne diye soracak olursak, uzayın ticari bir duruma gelişinin ilk adımı diyebiliriz.
ben böyle şeylerde çok heyecanlanıyorum, yanlarında şişme ejderha gibi bir şey götürmüşler renkli renkli çok tatlıydı. bir de 100bin öğrencinin fotoğrafı ile dünya haritası yapıp yanlarında götürmüşler oraya hatıra bırakmak için.
ek bilgi: space x merkezi abd'nin kaliforniya eyaletindeki hawthorne şehrinde bulunan bir amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir ve astronotların isimleri robert behnken ve douglas hurleydir