türkiye de genç yahudi olmak

nusseltvereynoldskardeşlerinschrödingercinsikedisi nusseltvereynoldskardeşlerinschrödingercinsikedisi
+ 90 videosu basligi esasinda. genc yahudilerin neden birer birer göc ettigini kendilerinin agzindan dinleyebilirisniz. ya da neden etmediklerini (etmeyenler cok az görece).
gozume sol framede ufak ufak irkci basliklar takilmaya basladi da. eh zamani gelmistir.

yahudi olmak diye actim basligi ama sadece din üzerinden olmayacak yazdiklarim. öyle bi cografyaya dönüstük ki zaten ayni dine mensup olmak da yetmiyor amk. tek tipci, milliyetci, kafatasci insanlar rahat durmuyor. ortaokulda minik ve sirin bi ögrenciyken sosyal bilgiler ögretmenim "milliyetcilik zehir gibidir" demisti. o an ki yüz halini hic unutamiyorum onun. onun gibi bi insan ne gibi zorbalik yasamis olabilir ki diye dusunurdum. cok sukur ortaokul, lise ve hatta üniversite hayatim boyunca hep görüslerimi olumlu yönde gelistiren egitimcilere rast geldim. öyle ki üniversitedeki tarih hocam ikinci dönem derse girememisti tutuklandigi icin. bu da onun ne kadar objektif ve degerli bi insan oldugunu kanitliyor (!) ee türkiye'de iyi bi gazeteci, tarihci vs olmanin turnusolu tutuklanmak, hapse girmek falan. iktidari arkama alip ben de yazarim amk. karsina alip yazsana götün yiyorsa. yemiyor. yiyenler de bu sekilde cezalandiriliyor iste.

neyse bazi kesimleri sinirlendirmeyelim. herhangi bi partiyi dusunerek yazmiyorum bunlari. iktidara gecince hepsi laciverti oluyor zaten. benim gelemedigim bu insanlara noldu amk?? hayir böyle olmadiklarini biliyorum. birebirde kimsenin kimseyle sorunu yok. ermenilere salladiklarinizi bi ermeni arkadasinizin yuzune de sallayabiliyor musunuz? ya da kürtler hakkinda söylediklerinizi? ben mesela hic karsilasmadim. agizlarina sicarim hepsinin yeltenmeye kalkistiklari anda. onun disinda sözlükteki minik fasistlerimiz icin yapacak bi seyim yok. tanimam etmem. zero shit given. cevremizi biz seciyoruz sonucta. bu tip insanlari barindirmiyorum ben sosyal yasantimda. is sebebiyle mecbursam da isten öteye gecmiyor muhabet. eskiden böyle degildim. ne olursa olsun karsi tarafi anlamaya calisirdim ama senin köklerinden rahatsiz olan biri var karsinda. :d gözleri kulaklari kapali. ve yok olmani istiyor amk. e bundan sonra benden empati beklemeyiverin bi zahmet. cünkü kelimenin gercek anlamiyla ben bu kafalari anlayamiyorum. yani öyle bi sey yok beynimde. olusmamis, gelismemis. milliyetcilik, kafatascilik, tek dil tek millet, ya bu deveyi güdersin ya bu diyardan gidersinciler bana göre degil. ve bunlar affedersiniz ama cok asagi, basit, kalitesiz düsünceler.. hic bi yerinde, hic bi katkinin ve emeginin olmadigi kavramlarla gurur duymak? wtf oluyor insan. george carlin suna benzer bi sey demisti: amerikali olmaktan gurur duyamazsin. en fazla mutlu olabilirsin. imza.

böyle dönem dönem baska milliyetleri, dinleri falan linclediginiz oluyor ya hani, gecen ermenilerle ilgili bi basliga denk geldim. ya bazilarinizin adina o kadar utaniyorum ve üzülüyorum ki kelimelerle tarif edemiyorum aw. önce aciyorum size, sonra basiyorum eksiyi. yahudiler, ermeniler, kürtler vs icin de gecerli olmak uzere bi ulkenin ya da bi toplulugun yaptiklari islerden verdikleri secimlerden insanlarini sorumlu tutup bütün hepsine igrenc seyler söylemek ya da ölüm cagrisi, linc cagrisi yapmak kadar ben mantik yoksunu baska bi hareket görmedim. salak misin siz ya amk? ben mi mesulum su ülkedeki yarak kürek islerden ? ben mi sectim? ben mi istedim ? ben mi verdim kararlari? mal mal hareketler yapmayin böyle amk.

toparlayalim yavastan..

bir insanoglunun sonuna -ist eki getirip kör takipcisi olmadim hic bi zaman. su lisedeki atesli solcu oldugumuz dönemler haric ahfasha. olgunlasan bi varligiz neyse ki. insanin kusurlu ve hatali oldugunu kimsenin mukemmel olmadigini ve fikirlerinin de mukemmel olmadigini anliyorsunuz. kendi görüslerime uyan kisimlarini alirim uymayanlari almam ve su an var olan görüslerimden cok mutluyum. kimsenin ölmesini dilemiyorum en azindan. hic bir millete nefret söyleminde bulunmuyorum. mensubu olmadigim icin dinleri kücümsemiyorum. sadece bunlari yapanlari sevmiyorum ama e olsun o kadar amk. neyim ben dervis falan mi?

son olarak ölmesini, gitmesini dilediginiz insanlar bu topraklarda dogdu. dedeleri de bu topraklarda dogdu ve onlarin dedeleri de.. senin yasadigin memlekete hizmet etti. onlarin memleketi senin memleketinle ayni. simdi sen hangi hakla ve beyinle "gitsinler, ölsünler" deyip bi de bunu fiile dökebiliyorsun? yok, cok zor. anlamak güc.

asagidaki videodan alinti yaparak bitriyorum artik:
" bitti. yani maalesef bitti. "

video linki:

www.youtube.com

kürtlerin yetenekli olduğu işler

dumrul dumrul
türkiye'de türk ve kürdü genetik olarak ayıran hiçbir bok yok. kültürel olarak ise çok az fark var. türk ve kürdü ayıran en temel nokta birisinin evde öğrendiği dili her alanda rahatça kullanabilmesi, diğerinin ise evinde öğrendiği dili diğer alanlarda kullanamamasıdır. bu da tek bir alanda kürde bir avantaj sağlar. evinde kürtçe konuşulan kürt çocuğu türkçeyi ikinci dili olarak küçük yaşta öğrenir. bu da onu yeni dilleri öğrenme konusunda türk çocuğuna göre daha avantajlı kılar. çünkü ikinci bir dili sonradan öğrenen insanın diğer dilleri öğrenmesi daha kolaydır.
5

kürtlerin yetenekli olduğu işler

rose whisper rose whisper
samimi olmalarına katılıyorum. bu ölçülebilir olmasa da belli yaşanmışlıklarım sonucu bende inanç haline dönüşmüş bir şey.

çok uzun zaman önce bir yaz annemle onun memleketine gitmem gerekti. uzun kalacağımız için ve orada her şey bulunmadığı için çok fazla eşya aldık yanımıza.

evden terminale geçerken, taksiyi çağırdığımızda sığmasına rağmen adam fazla yükün taksisine herhangi bir zararı olabilir diye aşırı mırın kırın ederek bizi götürdü. hem de mesafe 5 dk olmasına rağmen.

yazı geçirdik. ordan dönerken köyden taksiye bindik. adam kürttü, beldedeki çoğu insan kürt veya zaza kökenli zaten. binerken yine çok fazla eşyamız vardı. çünkü köyden dönerken getirdiğimiz şeyler de vardı. organik gıdalar vs. adam mırın kırın etmeyi geç, bize seve seve yardım etti. tüm eşyalarımızı kendisi bindirdi, hepsini kendisi indirdi. mecbur olmadığı halde indiğimiz yerden başka vasıtaya binmemiz gereken yere kadar eşyalarımızın bir kısmını bizimle getirdi. gittiğimiz yerde nereye gideceğimizi beldedeki servis firması şoförüne anlattı (benzer meslek erbapları birbirine aşinalar sanırım). kolayca terminale vardık. servise bindiğimiz yerde çok fazla seçenek olsa kendi anlaşmalı olduğu adama götürdü diye düşünebilir insan ama orda seçenek yok. tek vasıta, saatlere göre kalkıyor. üstelik servis şoförü de eşyalarımızı sorun etti ama taksici adamı ikna etti. tüm bunlar esnasında da asla bir yavşaklık, saygısızlık, terbiyesizlik hissetmedim. alçakgönüllüydü.

ister istemez kafamda otomatik bir vs oluştu. sırf bu örnekle böyle bir istatistiği doğrulayamayacak olsak da, aksi durumlara yani kibirli kürtlere hemen hemen hiç rastlamadığımdan, modern yurdum insanı karşısında doğulu kürtlerin karakterine yönelik bu inancım devam ediyor.

başlığa tam anlamıyla uymasa da onlara özgü bir özellik olarak yazdım.

türkiye de genç yahudi olmak

mei kusakabe mei kusakabe
ben yahudi öğrencilerin ağırlıklı olduğu bi okulda çalıştım bir zamanlar. dani diye bi öğrencim vardı.bi gün kitabına gamalı haç çizmişler. 12 yaşında filan bu çocuklar. çocuk bunu yapıyorsa yetişkinlerin yapabileceklerini konuşmak baya beyhude diye düşünmüştüm. bence hastalıklı olan insanlara travmalarını hatırlatmakta beis görmeyen biziz bu noktada. lakin ben bu insanların türkiye'den gitme meselesinde de yahudilikten, travmalardan ziyade gayet ekonomik sebeplerin etkili olduğunu düşünüyorum aslında. türkiye'de tatmin edici bir gelecek göremeyen ortalama bir beyaz yakalıysa, biraz da imkanı varsa birçok insan bunu tercih ediyor zaten. türkiye yahudilerinde bu durum diğer azınlıklara göre daha fazla olabilir tabi. görünen o ki kolaylaştırıcı birtakım sebepleri de var. kendi de yahudi olan marx bu kısma dair te komünist manifasto'dan bile önce bir şeyler söyledi aslında. baya acımasızca söyledi hatta. ben yine de dile getirmeyip topu marx'a atmış olayım. hasılı, herkesin kendi hakkına kimse karışamaz tabi ama burda üzücü olan, belgeselde de vurgulandığı üzere, doğduğun, sevdiğin toprakları, kurduğun düzeni bırak gitmek. kim olursan ol. üzülürsün yani.
4

kıdem tazminatı

tuzukuruhahahi tuzukuruhahahi
düşündükçe düşünemiyorum ruhum sancıyor smfmdmimk!
benim bildiğim tazminat tek seferde alınır. sanıyorum ki biriken paraların yüzde 25'i defaaten ödeme yapılabilecek. kalan tutar aylık olarak ödenecek. defaaten ödeme için de ev almak falan gerekiyor herhalde onun da gerekçeleri var.
emekli olmuşum niye tazminatımı aylık olarak alayım emekli maaşımı aylık olarak almam gerekmiyor mu? tazminat+emekli maaşı.
yazarken bile sinirleniyorum bu şeytani fikir kimin aklına geldiyse umarım aklını kaçırır gün yüzü göremez.

akp gençlik kollarının sen kimsin videosu

sychtianarch sychtianarch
video tek bir şeyin göstergesi, o da akepe gençliği henüz kim olmaya karar verememiş. kimlik bunalımı yaşıyor. boşa koysa olmuyor, doluya koysa olmuyor. sıkışmış, hayattan beklentisi yok, avanta ve torpil vasıtası ile hayata tutunmaya çalışıyor. ebeveynleri gibi hasetler içinde kıvranıyorlar. hasbel kader bir yere gelen, bir şeylerin kenarını köşesini kapan, azıcık iş bilen, adam kullanan hemen elinin altındakini, yakının eziyor.

halbuki milleyetçi duygulara yönelik bu video asla amacına ulaşmayacak. cumhuriyet kurulduğunda dil tarih enstitüsü kuruldu. kültürel alanda atılımlar yapıldı. akepe ideolojisinin alt yapısını rant üzerine kurdu. biliyoruz ki gerçek anlamda milliyetçilik ile holiganizm arasında farklar var. bunlardan en önemlisi ortak refleksler. yani ortak bir refleks var ise o da adam biçmek, zayıfı hor görmek, saygısızlık ve bayağılık. lümpenlik milliyetçilik olmuş, ders vermeye kalkıyorlar.

kim bunlar; ekonomik kriz olsaydı eve ekmek götüremezdik diyen çomarların çocukları. valla sikimde değil, bu tip yorumlara tepki gösterip, inadına akepeye oy versinler; battı balık yan gider. yalnız bunların hesabı bu hıyarağalarına sorulur. ana babalarınız sizin ve sizin çocuklarınızın geleceğini mahvettiler. akıllı davranıp aynısını yaparsanız, iğrenç ve aşağılık mahkumlar olarak kalmaya devam edeceksiniz.

"koyun dediler koyduk" koyun mq koyun. siz hiç kimsesiniz. hala kimsesizsiniz. sizlerden oy devşirmek için kırk takla atan, muhalefete "ama halka inmiyorsunuz" diyen gerizekalılar sizler gibi olsunlar.

bir de atatürk ne alaka ya? adını bile zikretmemişler. ömer halisdemir'in (herhalde alevi kökenli diye) adı yok. uygurları unutmuşlar. çin'i pek kızdırmak istememişler. ortaya karışık allah ne verdiyse koymuşlar. tam bir kimiliksizlik. develer de hiç olmamış orasını da askıda ekmekçiler düşünsünler.