sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

prynzm prynzm
ne kadar güçlü olduğumuzu, çevremizde ne kadar dost biriktirdiğimizi, etrafımızda ne kadar sahte insana olduğun ve aslında ne kadar sevilip ne kadar umursanmadığımızı bildiğimizi sanıyoruz ya aslında tam olarak böyle değil.

mutlu olup kendimizi iyi hissettiğimiz zamanlarda etrafımızda ne çok insan vardır, sever seviliriz, güler eğleniriz iyi vakit geçiririz. çünkü güzel olanı paylaşmak kolaydır, iyi gelir insana.

ama başımıza bişey geldiğinde bunlardan kaçı kalıp sizin üzüntünüzü paylaşır, kaçı derdinizi derdi sayıp sizinle beraber çare arar? bi elin parmaklarını geçer mi ? sanmıyorum.

bu herkes için böyledir deyip tabi ki genelleyemem ancak en azından benim için öyle. özellikle son yaşadığım olaydan sonra her birini tek tek yaşadım gördüm.

yaklaşık 3 hafta önce yazmıştım aracım ile kaza geçirdiğimi. bu kaza beni o kadar çok değiştirdi görmem gereken ama göremediğim o kadar çok şeyi gösterdi ki artık her musibetin arkasında bi hayır olduğunu görmeye başladım. tabi ki olayın sıcaklığı ile değil üzerinden günler geçtikten sonra anlayabiliyorum tüm bunları. örneğin;

ilk olarak hep dediğimiz ama sadece dilimizde olan " her şeyin başı sağlık cana geleceğine mala gelsin " cümlesi. ne kadar da doğruymuş. şu an perte çıkmış, darmadağın olmuş araçtan burnum kanamadan, karşı tarafın kılına zarar vermeden çıktım çok şükür. ilk anda bunun ne kadar büyük bir nimet olduğunu göremeyip şok ile sadece görünene odaklanıyorsunuz ama sonrasında ters senaryoyu düşününce çok şükür diyebiliyorsunuz.

ikincisi ise hayatınızdaki insanlar için ne ifade ettiğinizi görüyorsunuz. araçtan indiğimde aramak için aklıma gelen kişi sayısı ailem hariç 4 kişi idi. ikisini aradım yarım saat sonra yanımdaydılar. diğer ikisini ise iyi ki aramamışım diyorum. sonrasında verdikleri tepkileri görünce "ben bu insanlara niye bu kadar değer verip ne olursa olsun yanımdadır" diye düşünmüşüm dedim. böyle durumlar -allah tabi ki beterinden korusun- insanların gözündeki değeri görmeniz için bulunmaz nimet.

üçüncüsü kendi gücünüzün farkına varıp aslında ne kadar dik durabildiğinizi görebiliyorsunuz. örneğin birisi başıma böyle bir olayın geleceğini söylese sanırım "ben kaldıramam, yıkılırım aman allah korusun" filan derdim. ama öyle değilmiş. ben o kazayı yaptım, aracımın çekilişini izledim, perte çıktığını öğrendim, tek başıma gittim eşyalarımı topladım, tek başıma kasko sigorta işlerimi hallettim vs. hatta bir daha araba süremem derken yenide araba aramaya başladım. bunlar başkasına küçük gibi gelebilir ama benim için büyük şeyler o yüzden gözümde çok değerli.

son olarak her zaman hissettiğim ve yokluğunu asla görmek istemediğim ailemin varlığının değerini daha iyi anladım. kilometrelerce öteden nasıl korkumu korku edindiklerini, canımın sağ olmasını hiçbir şeye değişmediklerini, ne olursa olsun arkamda durduklarını görmek öyle güzel ki. allah başımdan eksik etmesin.

yani demem o ki hiçbir acı ya da kötü olay bize sebepsiz gelmez. mutlaka altında görmemiz gereken bir mesaj ya da almamız gereken bir ders vardır. önemli olan olaya takılıp kalmak yerine bizi ne kadar değiştirdiğini görmek sanırım.

bu arada beni tanımadan dahi olsa mesaj atıp geçmiş olsun dileklerinde bulunan herkese sonsuz tesekkürler..

instela yazarlarının itirafları

missnobody missnobody
sanırım kafamın dağınıklığından, maymun iştahlılığımdan asla kurtulamayacağım sözlük. matematik dersinde şiir yazan, edebiyat dersini dinlerken kafasına takılan integral sorusunu bir kenarda çözmeye çalışan o kız olarak kalacağım hep. bir şeylerle uğraşırken uğraşmadıklarımı özleyeceğim. bir kitabı okurken gözüm hep diğerinde olacak. ve bu yüzden de asla dikiş tutturamayacağım galiba. olsun be sözlük, who cares? hayat böyle de güzel.

eski sevgili

moroccansipahi moroccansipahi
bir mit. mehdi gibi mesih gibi on ikinci imam gibi. atatürk gelsin hepimizi kurtarsın hissi gibi.

eskileri insan hep iyi hatırlıyor. bütün kötü anları siliyorsun. öyle olunca da eski sevgili oluyor sana bir leyla. mecnun salağı da bu yanılsama yüzünden çöllere düşmüş olabilir. evet bir sırrı daha çözmüş olabilirim. bu mecnunla leyla eski sevgili olabilir. bütün o romantik hikaye de aslında bu salaklık yüzünden ortaya çıkmıştır.

şunu da es geçmemek lazım. ne sen leylasın ne ben mecnun. o zaman niye bu andavallık bendeki?

biliyorum ama söyleyemem. ama şunu içtenlikle söyleyebilirim; bana çok güzel günler yaşattığın gibi çok kötü günler de yaşattın eski sevgili. onun için seni hem sevdim hem senden nefret ettim. onun için yeni birisini sevmeyi deniyorum. o beni çok seviyor. ben de ona layık olamıyorum diye üzülüyorum.

saçmalık. keşke mecnun salağı gibi çöle düşseydim. böylece kimseye zarar vermeden ölür giderdim.

ahmet şık

extrawelt extrawelt
ajdjjs ulan sen kimsin be birader? adam inandıkları için hiç uğruna hapiste yattı, belki daha da yatacak. bu ülkenin tarihi ahmet şık gibilerinin sürülmesi, katledilmesi, hapse atılması ile dolu. aç bak okuman varsa. beyimiz taktir etmiyormuş hdp'den aday olmasını. bak bak bak. oğlum harbiden yürüyün gidin ya, elinizden ekmeğiniz çalınıyor ağzınız angut gibi açık, politik pozisyon beğenmiyor.

ajfjkallf valla eril küfür ettireceksiniz bana.

ciddi ciddi ilk defa sinirdirdiniz sonunda beni ya.
1

muharrem ince

confessions confessions
naber lan ince diyerekten "çak kanka" yapabilecek kişidir.
aynı şekilde "kız meral, yarın gel de yaprak saralım da hem lafın belini de kırarız" diyeceğimiz akşener de düşünülürse...
umudum var.
umarım seçimler sonrası demirtaş karamollaoğlu akşener ve ince den oluşan bir başkanlık ve yardımcıları yönetimi oluşturulur, türkiye de normalleşme süreci başlar.
yoksa hepimiz tam gaz freni patlamış uçuruma doğru giden bir otobüs içinde yolcular gibiyiz.
3

seks robotlarının insanlık için kurtuluş olması

kehkeşan kehkeşan
westworld, altered carbon gibi dizilerden anladığım kadarıyla seks robotları insanlığı kurtarmak yerine, insanın en vahşi taraflarını ortaya çıkardığı için daha da insanlıktan çıkmasına sebep olabilir. izleyenler bilir, karşındakinin robot ya da ölünce tekrar canlanabilen bir insan olduğunu bilince neler neler yapıyorlar. insanlığın kurtuluşu için beyne takılıp psikopatları insana dönüştüren bir çip filan icat edilmesi lazım, yoksa ııh.

2001 krizi vs 2018 krizi

beni bu işe karıştıran senin yavşak einstein beni bu işe karıştıran senin yavşak einstein
2001'de 13 yaşındaydım. tarafsız medya günlerce alevli toplarla o dönemki hükumeti bildiğin indirdi.

şimdi bakıyorum televizyona, dolarla borcu olana müjde deyip salak salak haberler. 5 kuruş düşse ki çok büyük zarardan kar denir buna, dolar dip yaptı haberleri..

bu kez memleketin anası büyük sikildi. biz yıllarca söyledik. alın dünya liderinizi ananızın amına sokun orospu çocukları.

cem davran

laleli esnafı laleli esnafı
çok ilginç bir arkadaş.

dün bakıyorsun, "hayır diyenleri sokakta bekliyor olacağız", "oluk oluk kan akıtacağız" gibi sevgi dolu cümleleriyle bizi selamlayan sedat peker'e en hayırsever iş adamı ödülünü övgüyle veriyor.
bugün bir bakıyorsun; "sokaklarımız bir gün sanat kokacak" diyor. öyle tatlı, öyle idealist konuşuyor.

ama o tehdit edilenlerin arasında, sokakların gerçekten sanat kokmasını sağlayabilecek insanların büyük bir çoğunluğa tekabül ettiğini bilmiyor olması pek mümkün değil sanırım. keşke açıktan " ben parama bakarım arkadaş, ekmek neredeyse oradayım" dese de rahatlasa.