wondrous

müsait bir yerde lütfen müsait bir yerde lütfen
tipik mal sahibi tribi ile masaya vurmuş, ağırlığını koymuş falan. şimdiye kadar nerelerdeydi acaba diye düşünmek lazım. instela'da mesai yapan yazarlar, sahibinden daha çok sahip çıkıyor bu platforma. bazı aklıevveller de hemen canım cicim, büyük kurtarıcı, siteyi kurtar minvalinde döşemeler yapmış. güce tapınma, güçlüden medet umma ne zaman bitecek acaba bu toplumda?

instela

format at geçer format at geçer
metruk sözlük sitesi. terk edilmiş ıssız soğuk bir bina gibi. eskiden yatak odalarında sevişilen salonlarında sohbetler edilen mutfaklarında lezzetli yemekler yenilen koridorlarında güzel müziklerin yankılandığı bir bina. önünden her geçtiğinizde anılarınızın yeşerdiği acınarak baktığınız yer.

babanın yanında araba kullanmak

revoluce revoluce
araba kullanmayı öğrenen kardeşim geri vites çalışırken gaza biraz fazla basınca (tabiri caizse geri geri uçuyoruz :) )
(bu arada sinirli bir şekilde yutkunuyor canımın içi ahaafgdasdf)
"yavrum, hiçbir zaman bu kadar hızlı geri gitmen gerekmeyecek. yavaşla yavrum"

bana da:
"kızım asılma öyle vitese, bu içine ettiğimin şeyi minicik bir dişli. öyle hayvan gibi asılırsan elinde kalır yavrum" ahaafgdasdfahaafg
kibar kibar azarlardı iki gözümün çiçeği.
arabayı kaydırınca, çalıştıramayınca alkışlamalar falan...

ne çektim be!

blue planet ii

muavinadam muavinadam
izlediğim en güzel belgesellerden biriydi. birbirinden ilginç bilgiler mevcuttu. izleyin ve izlettirin kesinlikle.

asya davarbaş balığı
bu balık oldukça ilginç bir tür çünkü dişi balıkları 10 yaşına geldiğinde erkeğe dönüşüyor. yarı uyku moduna geçip bu işlemi gerçekleştiriyor. bu hepsi için değil tabii isteğe bağlı.


fizalya denizanası
bu denizanasını ilginç kılan ise zehri. tek bir dokunuşu balığı öldürmeye yetiyor ve hatta insanı bile anında öldürebilir. suyun altında kalan kısmı ise 30 metre uzunluğa kadar çıkabiliyor. tepesinde bulunan yelkeni sayesinde ise istediği rotayı oluşturabiliyor.


barreleye balığı
saydam kafası , kafatasından yukarı bakabilsin diye jöleyle dolu. diğer balıklardan farklı olarak gözleri yan değil insan gibi ön tarafında bulunmaktadır. balığın transparan kafası , ilk yakalandığında narip olup parçalandığından anlaşılamayıp 2004'te bu özelliği farkedilmiş.

evine kadar gelip sana kek yaptım diyen kız

birfincancay birfincancay
çok rica ediyorum, sulu yemek yapsın. kek nedir ya, akşamın şu saati? güzel kızlarımızdaki şu: "maharetini bilimum şekerli mamüllerle gösterme" telaşını ben anlamıyorum. daha önce de hiç anlamadım. kek yapıyor, bisküvili kıtır yapıyor, mozaik pasta yapıyor, yok hindistan cevizli sevgi topları yapıyor... kimse de çıkıp demiyor ki "ceren bir gün de yaprak sarma yapsan keşke"

demiyor, diyemiyoruz. şekere boğulduk. ölüyoruz.

maharetse maharet. sarma yapsın ceren. kuru fasulye yapsın ceren. olmadı bir makarna salata koysun valla acımızdan ölücez ya. aç aç sevgi topu kemiriyoruz. "sevgi topu" nasıl bir isimdir ayrıca allah aşkına. benim diyen adam ağzına sürmez onu. ama ceren yapınca işte...

iddiam odur ki size sadece tatlı yapıp getiren kız yemek işinden anlamıyordur. kanıp da beraber ev kuracak olursanız karbonhidrat protein namına bişey beklemeyin. ha ne ev kurması ben sevgi topu seviyorum diyorsanız afiyet olsun.
5

evine kadar gelip sana kek yaptım diyen kız

müsait bir yerde lütfen müsait bir yerde lütfen
"erkeğin kalbine giden yol, midesinden geçer."

aferin ona, ileride kafasını çok vurur taşlara duvarlara. deveye diken, insana z.ken makbul çünkü. ataların yanıldığına kimse beni inandıramaz.

bir de eş değil, bir şey değil hiç gerek yok. hoş, eş olsa da gerek yok da. yetişkin insan, kendi yemeğini kendi kekini yapsın, bu toplumsal rollerden bunalıyorduk hani? öperim*

cumhurbaşkanı maaşına 7 bin lira zam yapılması

bizzatsahsen bizzatsahsen
cumhurbaşkanı ortalama 40 asgari ücret işçisinin, 8 9 mühendisin, 15 tane falan işe yeni başlamış avukatın, 20 hemşirenin 9 civarı devlet hastanesi hekiminin, 4 tane falan ortalama avukatın, 10 ortalama akademisyenin aylık ücreti kadar parayı tek başına almaktadır.bu adamın eğitimi nedir, kapasitesi nedir, şu maaşı ne kadar hak etmektir, bu ülke için ne yapmıştır da neyi düzeltmiştir de zam yapmaktadır kendine? ha tabi kayıt dışı iki ülke ekonomisi boyutunda servetine lafımız yok gözümüz de yok. maaş sıkıntı