stefan zweig

10 /
sickgod sickgod
ilber ortaylının da biyografi eserleri açısından övdüğü yazarlardan biridir.şeytanla savaş adlı eserinde hölderlin, kleist ve nietzsche'yi oldukça güzel aktarmıştır. en bilindik eseri satrançı youtube'da okan bayülgenin sesinden dinleyebilirsiniz.
snow flake snow flake
bir kitabının son sayfası, son cümleleri:

"şimdi bu capcanlı hayatımın orta yerine ölüm girecek olur ve bu satırlar başkalarının eline geçerse, bu olasılık da beni korkutmaktan, bana eziyet etmekten uzak. çünkü böyle gecenin büyüsünü hiç idrak etmemiş olanlar, tıpkı benim bundan altı ay önce tek bir akşamın uçucu ve görünürde birbiriyle alakasız fasıllarının, çoktan solmuş bir yazgıyı büyülü biçimde canlandıracağını anladığım gibi anlayamayacaklardır. böyle birinden utanmam, çünkü zaten beni anlamamıştır. ama her şeyin birbirine bağlı olduğunu bilen biri yargılamaz ve gurur göstermez. böyle birinden utanmam, çünkü beni anlamıştır. kendini bir kez keşfeden kişi, bu hayatta hiçbir şey kaybetmez. ve kendi içindeki insanı bir kez anlayan kişi, tüm insanları anlar. "
güccükız güccükız
en son,orijinal ismi ungeduld des herzens türkçeye ise merhamet,acımak gibi farklı isimlerle çevrilmiş olan kitabını okuduğum yazar.stefan zweig romanda acımak ve sevgi arasındaki ince çizgi o kadar güzel anlatmış,öyle harika psikolojik tahliller yapmış ki beni kendisine tekrar hayran bıraktı.
lobotomic lobotomic
kitaplarını genellikle beklenmeyen bir şekilde bitirip, tam olarak netliğe kavuşturmayan bir yazar. kitap bittikten sonra genellikle boş boş tavana bakıp düşünürsünüz. fakat bıraktığı düşünce insana hoş bir hal bırakır. bazen kalp hızlandırır, bazen can sıkar.

kitapları kısadır. az sayfalı, okunabilir bir dile sahiptir. bu türe yeni başlayanlar için idealdir.

okunması tavsiye edilen kitaplar şöyledir efendim. :

satranç
bir kadının yaşamından 24 saat
olağanüstü bir gece
bilinmeyen bir kadının mektubu
10 /