süleyman turan

1 /
mavio mavio
türk sinemasının emektar yardımcı oyuncularından. birkaç filmde başrol oynamışlığı vardır. gariban rollerine cuk oturur. mimiklerini kullanmayı bilir
tutkuyakar tutkuyakar
türk sinemasının hakkı yenen karakter oyuncusu..aynı zamanda karikatürist..sürekli olarak oynadığı komiser rollerinin ödülünü yılan hikayesinde şöhrete dönüştürse de..o bizim aklımızda hep esas oğlanın kankası olarak hafızamızda yer edecek...
eksiksizuyum eksiksizuyum
çok büyük bir aktör. bir kere yardımcı oyunculuğun hakkını çok çok iyi veriyor. "ben aslanlar gibi buradayım" diyen bir oyunculuk, ama aynı zamanda "başıma bu kazmayı başrol oyuncusu diye vermişler, sakin takılmam lazım" diyen tevazu yüklü hareketler. bence kulvarında bir numaradır, türk sinema tarihinde o'nun gibisi gelmemiştir.

bir de kendisini salih güney'in kaptan swing'i oynadığı filmde gamlı baykuş rolüyle çok çok net hatırlarım. o filmi film yapan da süleyman turan'dı; başkası değil.
onurum onurum
1970 yılında çevirdiği dikkat...kan aranıyor filmindeki deli rolüyle dünya starlarına taş çıkardığını düşündüğüm harika oyuncu.karşısında ekrem bora gibi büyük bir sanatçı olmasaydı o filmde baş rol oyuncusunu ezer geçerdi.türk sinemasının değeri yeterince bilinmemiş usta oyuncusu.
dünyayı kurtaran adam dünyayı kurtaran adam
orhan gencebay stili saç boyama işlemleri yapmasa daha sevecen gözükecek olan sinema sanatçısı.

--- spoiler---

kabadayı'da kendisi ali osman'ın sağkolu olduğu için bir kelek beklememe rağmen, celil karakteri pislik yapmamıştır. o değil de süleyman abi ben bildim bileli sen hep başrolün kankası oluyorsun ve hıyanet etmiyorsun, biraz ekşin getirsene abi filmlere.

--- spoiler---
albia albia
cok yetenekli sanatci..ama benim dikkatimi ceken baska bir yonu var.adam filmlerde hep kuytuda kosede sigara iciyor ve ana karakterin mevzuusuyla hic de ilgilenmiyor.ilgilenmesin de,sigara icmek kendisine cok yakisiyor..bunu demek istedim sadece.
1 /