sümük

1 /
ivy ivy
hep okul sıralarının altına yapıştırıldığı öne sürülen ancak öğrencilik hayatım boyunca bir kere olsun sıraların altında rastlamadığım yeşil yapışkan sıvı.
cinephile cinephile
bir eve misafirliğe gidildiğinde burnun çaktırılmadan oyulması sonucu çıkarılıp ve yine çaktırılmadan baş ve işaret parmağı yardımıyla yuvarlanarak küçültülen akabinde en uygun yere(genellikle koltuk minderlerinin altı) saklanan yeşil yapışkan madde.
alix alix
(bu giride çıkarılacak bir ders,gözlerinizi yaşartacak duygu yoğunluğu veyahut "-bu ne lan böyle?" diye sinirlenebileceğiniz bir taraf yoktur.)

kırmızısı,sarısı,kahverengisi,serti,yumuşağıyla ne güzeldir sümük,
bir grup hücrenin salgıladığı maddelerin bileşkesi/atığının bu kadar sempatik olması ilginçtir,haliyle!

solunum yollarının en önemli korunma mekanizmalarından olan sümük,tuzlu ve şekerimsi tadıyla,
ağlarken bize verdiği rahatlama/boşalma hissiyatıyla ve her türlü materyale yapışma/yapıştırılma özelliğiyle gönlümüzde taht kurmuş bir vücut salgısıdır,candır.

"herkesin sümüğü,kendine" diye bir tümce sarfedersek fuzuli olmayacaktır sanırsam,çünkü başkalarının sümüğü gözümüzde/gönlümüzde pistir,kakadır,iğrençtir,en ufak burun akınıtısında sümüklenme olayını gören halk "-nihaaa ne kadar iğrençsinn!" tepkileri eşliğinde,bizi linç edebilecek kadar iğrenir bu yeşil maddeden.

oysa kendi sümükleri onlar için doğal bir parçadır,gönül rahatlıyla burunlarını karıştırıp,höynkleye höynkleye balgam atarlar,bütün bunlar onlara iğrenç gelmez çünkü kendi sümükleridir,kendi vücutlarının bir mamülü,bir parçası.

bu yüzden siz siz olun,yabancı sümükleri hor görmeyin,iğrenmeyin,yazıktır,günahtır!
options options
yoğun yapısı yüzünden içerisindeki bakteriler ve mikroorganizmalar için kötü bir yaşama ortamı oluşturur. bu yoğun ortam bu zararlı canlıların bünyesindeki sıvı ve suyu kaybetmesini sağlar. buda o canlıların çoğunun ölümüne neden olur.
bu yüzden üst solunum yolları enfeksiyonu yaşandığında vücut toz vs gibi zararlıları bile içeri almamak için bundan bol miktarda salgılar.
1 /