suriye insan hakları izleme örgütü

azwepsa azwepsa
muhaliflerin safında, ingiltere'de kurulmuş ve birleşmiş milletler ile hiçbir ilişkisi, alakası olmayan bir örgüttür.

المرصد السورى لحقوق الإنسان المرصد السورى لحقوق الإنسان محافظة الحسكة - المرصد السوري لحقوق الإنسان:: لا تزال مدينة القامشلي تشهد توتراً منذ ساعات بين قوات النظام وقوات الدفاع الوطني من طرف، وقوات الأمن ... syriahr
azwepsa azwepsa
batı dünyasında suriye ile ilgili katliam ve sivil ölümleri ile ilgili haberlerin kaynağına bakacak olursanız, kaynak burasıdır. suriye'de yabancı basından neredeyse kimse kalmadı. olan da ya esad yanlısı olup esad askerleri ile beraber haber yapar ya da bizim gibi muhalif taraftarıdır, isyancıların arasında bir iki fotoğraf çeker.

şu anda suriye'den haber getiren, muteber kabul edilen ve suriye ile ilgili algılarımızı şekillendiren tek kaynak budur.
azwepsa azwepsa
ne kadar güvenilirdir belirsiz. verdikleri ölü sayılarının gerçekçi olmadığı biliniyor, ama yine de bunu en muteber kaynak kabul ediyorlar.

şurada amerikan hükumetinden bir yetkili ne diyor:

're-writing legal language and political nudging - new us strategy for syria' by announcing possible direct weapons supplies to the syrian rebels, the us is trying to build a case to suit their pre-existing notions and stance... rt ınternational

"one of the problems with reports of massacres is that the sole source of most of these statistics and reports is the syrian observatory for human rights based in london. and already their numbers and their reports have been proven to be fabricated, false and distorted. so this is the sole basis of intervention in syria."

tr:
katliam raporları ile ilgili problemlerden biri de bu rapor ve istatistiklerin tek kaynağının londra merkezli sihi olması. raporlarının ve verdikleri sayıların düzmece, yanlış ve çarpıtılmış olduğu ispatlandı. işte bu suriye'ye müdahalenin tek dayanağı.
dumrul dumrul
kobane ile ilgili rakamlar açıklamışlar. buna göre yalnızca ışid ve pyd arasındaki çatışmalar sırasında 481 ışid militanı, 313 pyd militanı ve 21 sivil ölmüş.

bu rakamlara abd bombardımanları sırasında ölen ışid'ciler dahil değil.

hatırlatalım sözlükteki akpperver arkadaşlarımızın bugüne kadar suriye iç savaşındaki ölümlerle ilgili, esad ordusunun saldırılarıyla ilgili filan tek haber kaynakları bu teşkilattı. onun için şimdi bik bik yapabilecekleri bir durum yok.

bizim stratejik derinlik'ten önünü göremeyen süper zeki liderlerimiz, "esad bikaç haftaya kalmaz gider" diyorlardı esad yerinde duruyor, "kobane ha düştü ha düşecek" diye sevindirik oluyorlardı kobane de yerinde duruyor. üstelik rakamlara bakılırsa ışid'i desteksiz de gayet sikiyorlar. bir de üstüne pyd uluslararası tanınma imkanına kavuştu.

şu giride "bikaç yıl sonra hayal bile edemeyeceğiniz şeyler olursa ağlamayın" demiştim ama çok ihtiyatlı konuşmuşum demek:

(bkz: #13278114)
dumrul dumrul
ingiltere kaynaklı müco sevici örgüttür.

bu arada suriye iç savaşı'nın 7 yıllık bilançosunu açıklamışlar. verdikleri sayılar muhtemelen gerçeğe en uygun sayılardır.

"bir milyon gişinin gatili esed" lafını ağzından düşürmeyen yalancı başı bu sayılara ne der bilemiyorum tabii... çünkü başından beri birlikte göt göte oldukları bir kuruluş bu.

19.811'i çocuk 106.390 sivil.
63.820 rejim askeri.
9.316'sı yabancı şiiler olmak üzere 58.130 esad destekçisi milis.
63.360 el kaide ve ışid militanı
62.039 ösocu, "ılımlı" muhalif ve pkk'lı.
196 sivil, asker ya da müco olup olmadığı belirlenemeyen şahıs.

yani toparlarsak toplam ölü sayısı: 353.935
bunların 121.950'si resmi ya da gayrı resmi rejim kuvvetleri
125.399'u suriye topraklarında illegal olarak bulunan silahlı örgüt mensubu
195.390'ı tüm tarafların katlettiği toplam sivil sayısı.

www.liberation.fr