suv

exfloresse exfloresse
ks. sport utility vehicle. abd tarihinde ilk kez george w bush'un kullanımının azaltılmasını istediği, herşeyin büyüğünü seven amerikalıların otomofili.
battal boy cekirge battal boy cekirge
asfalt konforu kazandırılmış jiplere verilmiş isimdir. bu araçların çoğu ömürlerini bir çamura girmeden tamamlar ki bu durumda suv almaya ne gerek vardır. alan insanların aksiyon adamı olması durumunda denilecek birşey yoktur lakin özellikle ülkemizde bu araçların tercih edilme sebebi heybetli oluşlarıdır. neymiş efendim araç heybetli olduğu için sıkıştırmaya gözü yemiyormuş asfalt kırolarının. o zaman insanın şunu diyesi geliyor: "eh be güzelim o zaman yapalım sana bi otokar midibüs,hem daha iri hem daha ucuz."
esasında bahanesidir bence. parası olan adam paralı olduğunu göstermek ister ve bu sebeple bu araçlara rağbet eder.
olur da yarın öbür gün şahsım da zengin olur ve bunu göstermek ister,çok çıldırır tutamaz kendini alıverir bir suv. bir aklıevvel çıkar da "sen böyle böyle yazmışın da bu suv noolyo" derse yalanı da hazırdır efendim: "çiftliğimiz var oraya gitmek için aldık."
me vale madre me vale madre
bugün izmir'de otomobilden daha kullanışlı olduğunu farkettiğim araç.

yol diye bir şey yok, kazılardan geriye kalan yamaların birleşimi bir doku var. su, kanalizasyon, telefon, elektrik, doğalgaz, sulama boruları, trafik ışıklarının tesisatı gibi onlarca sebebin her biri için onlarca kere kazmışlar, ilk attıkları asfalt hiç kalmış mı merak ediyorum. kenardaki arazi ile yol arasındaki tek fark yolda pek ot bitmiyor olması, yoksa arazinin yer yer daha düz olduğu çoktur.

öyle derin çukurlar var ki neredeyse içine düşülüyor, arabanın altının değmesinden zaten bahsetmiyorum. ana yollar bu anlattığımdan biraz iyi, çok daha vahim sokaklar mevcut. yanlışlıkla girdiğim bir sokakta ileriye baktım ve sokaktan geçemeyeceğimi anlayıp geri döndüm, çalışma falan yok sokakta, normali bu yani.

camel trophy gibi bir durum var buralarda. ha burası izmir'in merkezi, öyle köyü falan değil efendim. izmir'in merkezinde bariz bir şekilde suv'a ihtiyaç vardır. parası yetmeyen de kamyonet alsın, nissan'ların arkasını kapatınca gayet şık oluyorlar.
keyif pezevengi keyif pezevengi
bu araçların arazi kabiliyeti rezildir (bir lada niva bile bunlardan fersah fersah daha iyi arazide gider). zaten amaç da o değildir. bunları alanların %99'u öbür insanlardan korkan, suv içinde kendilerini güvenli hissettiklerini sanan ezik ve kolayca zengin olmuş tiplerdir. kütle olarak çarpışmalarda normal binek otolardan daha güvenli olarak dursalar da esc testlerindeki gibi hızlı sağ-sollarda devrilebilir ve hakimiyetleri kolay sağlanmaz. yerden yüksek de o yüzden.
keyif pezevengi keyif pezevengi
arazi kabiliyetlerini geçtim, yüksek ağırlık merkezleri dolayısıyla herhangi ani yalpalamalarda o zengin kıçınızı (bkz: lanet olsun dostum) tahtalıköye götürecek araçlardır.
mesela şu durumda bir suv içinde olduğunuzu farzedin:

şimdi de bir suv'un slalom testinde nasıl davrandığına bakın:


madafakaaa!
i am an alfisti i am an alfisti
benim için bu zamana kadar hep görügüsüzlük ve maymun iştahlılık olarak gözüken araç çeşidi idi.

ama arabam bozulunca 2 gün için chevrolet captiva kullandım (ki bu segment için gayet zayıf olan bir araç) ve şunu farkettim. şehir içi yoğun trafikte yüksek olmak ferahlatıyor insanı yola daha hakimsiniz.

ama kesinlikle hız için ideal değil.

ucuz temsilcileri ile kendinizi tatmin edebilirsiniz ama cebinizi yakar.


ha param var alırım range rover ,g serisi, x serisi derseniz gayet de güzeldir.