taharet

karahisari karahisari
necâset denilen yâni maddeten pis olan şeylerden ve hades denilen hükmî ve mânevî pisliklerden (abdestsizlik, cünüplük, kadınlar için hayz ve nifas hâllerinden) su ile abdest alarak, su yoksa, toprak ve toprak cinsinden şeylerle teyemmüm ederek yapılan temizlik. temiz olana tâhir, temizleyiciye de mutahhir, tahûr denilir.
adnan kemal rahatkan adnan kemal rahatkan
medeniyyet dışı bir aktivity kuzum. hiç boka bulanmış göte el sürülür mü?? nerede görülmüş böyle iğrençlik??? tevekkeli değil avropa'da bulamazsınız böyle şeyler. adamlar medeni. hayatta elimi değemem boka. iğrenirim ya hû. macunsu macunsu şeyler... elle boklu göt mü yıkanırmış. siliniz, kâfi.
zardali zardali
''taharet'' türkiye çöl olmasın

avrupalı boklu donlarla gezinirken
bu topraklarda yaşamın parçası olan temizlik

insan menfaatini merkeze koyan avrupalının algısı
temizlik diye ortaya ancak
pisliğin yer değiştirmesi olan
tuvalet kağıdını koyabilir
tarçınlı ıhlamur huzuru tarçınlı ıhlamur huzuru
çoğu türk gencinin bilmediği, sağlık ve temizlik açısından gerekli eylem. şimdi nasıl bilmiyorlar diyeceksiniz. şöyle ki:


lise 3teyiz efenim, ders kimya. hoca sinirli bir biçimde sınıfa girdi ve sandalyesine oturdu, sonra on dakika boyunca sabit bir noktaya gözlerini dikti öfkeli öfkeli. derse o güne kadar beş dakika dahi geç kalmamış, tenefüse bile zor çıkaran insan ders işlemedi on dakika. tabii biz de meraklandık, hayırdır hocam dedik. hoca birden bağırarak anlatmaya başladı:


sağlık dersi için devlet herhangi bir öğretmen atamadığından lise 1lerdeki sağlık dersi için sınıflardan birine bizim kimya hocası giriyordu ve daha dün sınav yapmıştı. o kadar kolay sormuştu ki kimse kalmasın diye, sorulardan biri tuvalet sonrası temizliğin hangi sırayla yapıldığıydı ve 51 kişilik sınıftan tek kişi doğru yanıt vermişti.


hoca o kadar sinirlenmişti ki birden kendini tutamayarak sınıfta " kıçını nasıl temizleyeceğini bilmeyen adama kimya anlatmaya çalışıyoruz. işe bak anasını satayım " diye bağırdı ve çıkıp gitti.


diyeceğim o ki bu ülkede hala önce ön mü yoksa arka taraf mı yıkanmalı bilmeyen ve hatta bunla uğraşmadan pis şekilde gezen insanlar var. oralarını yıkamazken ellerin temizliğinden hiç bahsetmiyorum. sonra biz bu ülkenin gelişmesini bekliyoruz ya ben ona gülüyorum.