tahta kaşık

sevilok sevilok
şimdilerde önemli ve ve değerli olanları müzelerde tarihi eser ve sanat eseri olarak segilenir kaşığın ucu kocaman ve kalın olur bu kasıkların eski zamanlarda her evde vardı gunumuzde anadoluda çogunlukla kullanılan kaşık. yanılmıyorsam ilk kaşıklar mısırlılar tarafından pişmiş topraktan yapılıyordu sonra tahtaya şimdi de metale geçildi. örf edet ve gelenklerine sıkı sıkıya bağlı anadolu insanımızın tahta kaşık kullanması sadece geleneklere dayalı değil tahta kaşık hem daha sağlıklı hemde sapının sıcaktan ısınmamasıdır.
kabelebeyse kabelebeyse
bunların küçüklerinde genelde şekerlik, tuzluk gibi yerlerde kullanılanlarının sap kısmında özlü sözler yazanları vardır. dün kuzende kahvaltı yaparken çayıma şeker atıcaktım ki yine bu kaşıklardan birine denk geldim.
aynen şöyle yazıyordu "sağlığınız için yolculuk yapın". ne yazık ki kahvaltıyı orada bırakmak zorunda kaldım.
yagmuradam yagmuradam
sır kapısı tarzı yapımların öncüsü sayılan ,ibret vermek amaçlı hikayenin adıdır. bilinen bu anonim eserde evin gaddar anne babası evlerinda kalan yaşlı nineyi sofralarında oturtmayıp tahta kaşıkla servis ettikleri çorbayı akşam yemeği niyetine vermektedirler. bu duruma içerleyen evin cin çocuğu bir gün elindeki tahta parçalarını bıçakla yontarken annesinin "neden tahtaları yontuyorsun?" sorusuna "ilerde sizin çorbanızı içmeniz için yontuyorum" cevabını vererek herkesi dumura uğratır. zalim anne baba bir anda imana gelir ve ailenin yaşlısına iade-i itibar edilir. artık onlar imana ermiş , büyük ,mutlu bir ailedir. tahta kaşıklar ise mutfağın tozlu raflarına bırakılır.
eksiksizuyum eksiksizuyum
şimdilerde kadınlar utanmasa kepçe niyetine kullanacaklar. eskiden biz bunlarla yemek yiyorduk aga. ta küçükten eşek kadar kaşıkla yemek yiyince ağzım kocaman oldu. şimdi "ağzını kapatsana!" diyorlar, kapatamıyorum. tahta kaşık bize evrim geçirtti la, bir kepçe çorbayı tek hüpletmede bitirebilecek kapasiteye eriştim.

hayır biri gidip de bunları üretenlere "az ufak yap, insan kullanacak" dememiş ya, ona hayret ediyorum.
yerdeniz büyücüsü yerdeniz büyücüsü
tehlikeli bulduğum mutfak gereci. teflon tava-tencerelerimiz çizilmesin, kanserden korunalım diye kullanıyoruz ama aksine kanser riskini başka yollardan artırmak gibi bir potansiyeli var. yıkama esnasında suyla birlikte suyun içerdiği deterjanı emiyor ve bir sonraki kullanımda bünyesinde tuttuğu deterjanı hali hazırda karıştırmakla mükellef olduğu yemeğin içine yavaş yavaş zerk ediyor. tahta kaşık kullanarak kansere korunduğumuzu düşünen bizler olasılıkla bir yanılgı içindeyiz.
birfincancay birfincancay
bulaşık makinesine konmaz. konmaması lazım. tahta kaşıkla ilgili uzun bir çocukluk anım yok ki yazayım.. neyse. koymayın makineye. deterjanı içine çekiyor.
kimliksizim kimliksizim
1. köyden gelme aslında eskiden nenelerimizin dedelerimiz kullandığı ve onlardan bizlere bir nevi miras olan mutfak aletidir.
2. yemek yapımda, yemek yenmesinde kullanılan mutfak aletidir.
3. oyun havalarında düğünlerde çokca görülen müzik aletidir.
bmwninarkacamindanbakancocuk bmwninarkacamindanbakancocuk
düğünlerde oynanırken kullanılır. ağır abiler oyunun büyüsüne kapılıp iki elinde tuttukları kaşıkları birbirine vurdururlar. amaç kaşıkları kırmaktır. kaşıklar kırılmasın diye düğün sahibi kaşıkları bir gün önceden suya yatırır. suya yatırılan tahta kaşık zor kırılır. abilerimiz kaşıkları kırmak için uğraşır dururlar. izleyenler kaşıklar kırılmadıkça uğultu kopartır. abilerimiz madara olmamak için hırslanır ve bu gayretiyle kırmayı başarırsa büyük bir haz duyar.
ne kadar boş işler ile uğraşmışız arkadaş.
onzi onzi
bunların şeker kaşığı olan, dini mesajlar içeren ve genellikle dinlenme tesislerinde satılan türünün, 'bugün allah için ne yaptın?' cümlesinin fenomen oluşunda büyük katkısı vardır.
fakir mama gururlu kadin fakir mama gururlu kadin
çeşitli yemeklerle etkileşime girme oranı düşük tahta materyal. yani sadece teflon tava çizilmesin diye kullanılmaz, yemeklerle eleşime girip iyonize metallerin bünyenize girmesine de mani olur. hatta mümkünse yemeklerinizide tahta kaşıklarla yemenizde fayda var.
olafkafasıı olafkafasıı
yemek yaparken evimde hiç tahta kaşığım olmadığını farkettim tabi bundan kime ne? neyse sonrasında antalya'da yaşadığım dönemde ışıklar caddesinde genelde karaalioğlu parkının karşı köşesinde tahta kaşık satan aynı zaman oturduğu yerde yapmaya devam eden yaşlı bir amca vardı. aklıma düştü acaba yaşıyor mudur, hala kaşık yapıp satmaya devam ediyor mudur diye. dedim kendi kendime millet her b.kun fotoğrafını çekiyor hakkında yazılar yazıyor, bi kişi de çıkıp acaba o amcanın fotoğrafını çekip herhangi bir yerde konu etmişmidir diye ama bulamadım. nedense yok yere hüzünlendim.
antalya'da yaşayan, ışıklara yolu düşen, böyle bir amcaya gözüne takılan olursa yada önceden olduysa ve bilgiside varsa birde bana bi haber uçurursa tadından yenmez..