taksi

1 /
benign benign
belli bir ücret karşılığı yolcu taşıyan, taksimetresi olan otomobil, yağmurda almazlar bunlar insanı, yakın mesafeye de gitmezler, araca binmeden önce sorarlar nereye kardeş die. bide bunların karşı modelleri vardır ,ben karşının taksisiyim diyenleri, onlarla anlaşmak daha da zordur. sonuç itibariyle zordur meslekleri.
aqua aqua
istanbul'da renkleri sarı olur bunların. istanbul'un merkezinden uzaklaştıkça** renkleri bordoya döner. istanbul içinde hepsinin plakaları "t" harfi ile başlarken, dış ilçelerde "m" harfi ile başlar.

saat 06,00 - 24,00 arası gündüz tarifesi, 24,00 - 06,00 arası gece tarifesine göre çalışırlar. plakalarına 80 milyar* gibi rakamlarla değer biçilir, bu rakamın altına plaka satmak, taksici mafyasına göre yasaktır, cezası büyüktür.
pseudonym pseudonym
bir durağa bağlıysa taksimetresine güvenilebilir, yoksa serbest çalışanların bir kısmı kesinlikle kendine yontan türden taksimetreler kullanmaktadır.
okulluserseri okulluserseri
istanbul'da konser çıkışlarını tutup, dolmuş mantığıyla yolcu alabilen. siz daha yakın mesafeye gidiceğiniz için sizi beğenmeyip, arabasına almayabilen, bir de pabuç kadar diliyle laf yarışına girip sinir bozabilen şoförlere sahip araç.
ayağı enfeksiyon kapmış ve pansumanlı olan arkadaşımızla harbiye açık hava tiyatrosundan taksim akm'ye kadar gecenin bi vakti bizi yürümek zorunda bırakıp, hiç aklımızda yokken sinir harbi yaşamamıza sebep olup, bir de utanmadan ben o tarafa gitmiyorum görmüyo musun?, yok taksi filan diyenine kadar bir dolu insan kılığında şoföre sahip araç.
(bkz: daha gider bu)
legatus legatus
antalya'da an itibarı ile "gps bağlatıyoruz 520 liraya" bahanesiyle tarifelerini bir güzel zamlamış olan ulaşım araçlarıdır.
1 ytl açılış ücretini 1.30 , 1.5 ytl olan kilometre ücretini 1.7 ytl yaparak bir ayda tam tamına 520 ytl kazanıp,ay sonunda da uygulamaya son verirler umarım...
misuf misuf
uçağın park pozisyonundan pist başına gelene kadar yaptığı hareketlerin tümü.

havacılıkta bu hareketle ilgili bazı kurallar konulmuştur:

- taksi yapan uçaklar arasında en az 50m mesafe bulunmalı,
- inen uçaklar mümkün olan en kısa zamanda pisti terk etmeli, bu amaçla pistte kendine en yakın çıkıştan çıkmalı,
- kabul edilen yön dışında taksi yollarında ters istikamette taksi yapılmamalı,
- kuleden izin almadan hiçbir kişi-araç pist ve taksi yollarına çıkmamalı,
- uçaklar, motorları çalışan diğer uçakların önüne ve arkasına park edilmemeli,
- follow me aracı dışında taksi yolunda hiçbir araç uçakların önüne çıkmamalı.

ayrıca pist başına geldikten sonraki hareketlerin tümü için;
(bkz: rule)
eleanor eleanor
3 kuruş parayı tırtıklamak için yapmadıkları numara kalmayan şoförleri de olan araçlar. misal; dün gece eve gelirken yol kapalı deyip, yolu uzatmaya çalışıyordu şoför amca ben ona açık yolu gösterdiğimde de yok orası ters yol diye tartışmaya girdi benle. sonuç noldu ? uğraşmadım çünkü uğraşacak halim yoktu . kafa da kocaman bir sorun dönüp duruyor zaten, çekemem seni dedim ve ses etmedim. ama bu köylü kurnazlığıyla yani benden 3 değil de 5 lira alınca n'olacak ki ? kandırmış oldu beni .peki birilerini kandırmak iyi bir şey mi? ne bileyim insanlıkla ne kadar alakalı ?
1 /