talaş

aqua aqua
ahşap kırıntısı. testere ile kesilen bir tahtadan dökülenler toz halinde; rende, matkap, törpü gibi aletlerle tırtıklananlar ise ince kıvrık şeritler halinde olur.

evde beslenen hayvanların altına serildiğinde kokuyu engeller, hamsterlar için en güzel oyun malzemelerinden biridir. çok da güzel yanar bu, sobalı evlerde işe yarar.
fontana fontana
makinacılıkta metallerin imalat yöntemlerinden talaşlı imalat çöpü. talaşlı imalat genellikle makina elemanlarının belli tolerans aralığında son boyutlarına getirilmesidir. imalat sektöründe eskiden üniversal tezgahlarda yapılan bu işlem yerini cnc (computer numerical control) tezgahlara bırakmıştır.talaşlı imalat esasen metal üzerinden parçanın mekanik kopması ile gerçekleşir.kopan metal parçasına talaş denir.talaş deyip geçmemek gerekir; zira kopan talaşın geometisi,görünümü ve iç yapısı incelenirse metalin talaşlı imalata uygunluğu üzerine yorumlar yapılabilinir. sonlu elemanlar yöntemi ile talaşın parametreleri ortaya konularak metalin talaşlı imalatta işleme prosesi (uygun devir sayısı,soğutma,paso kalınlığı,ilerleme hızı) tanımlanabilir.