taliban

1 /
azwepsa azwepsa
afganistan'da amerikan müdahalesine kadar yönetimi ellerinde bulunduran grup. vakti zamanında sovyet rusya'ya karşı amerikalılar tarafından çılgınlar gibi desteklenmişken (bkz: rambo 3)sonradan çıkan anlaşmazlıklar ve osama bin laden'in himaye edilmesi sebebiyle ortaklık amerika tarafından feshedilmiş ve savaşa gidilmiştir.
azwepsa azwepsa
amerika'nın dünyadaki en büyük başarılarından biridir. vakti zamanında sovyetlere karşı eğittikleri, silahlandırdıkları, besledikleri bu "islamcı faşistler" şimdi nato'nun bile eline verecek güçtedir. amerika'nın afganistan harekatının ardından tekrar afganistan'ın büyük bölümünde kontrolü ele geçirmiştir. hem de diyorlar ki artık eskisinden de güçlü... bravo amerika! sen işini biliyorsun...
marla singer marla singer
amerika'nın saygıdeğer hükümetimizden karşısında savaşmak için asker istediği grup. amerika istesin, biz milletçe g.tümüzü verelim. vetoymuş, halkın düşüncesiymiş sallamaz zaten baştakiler. lübnan'a gönderdik, buraya da göndeririz. denizde kum bizde vatandaş ne de olsa. adamlar zaten demediler mi, askerlik yan gelip yatma yeri değil, diye.
tekmeleyen kuş tekmeleyen kuş
amerikanın " gomünist" rusya'ya karşı yaratıp kullandığı, ama sonradan başına bela olan frankestein'ıdır. afganistan operasyonu sırasında ezildiği sanılmakla beraber, kendileri için en akıllıca olanını yapıp dağlara çekilmiş; orada gerilla savaşın yürütmeye başlamışlardır. afganistandaki peştunların oluşturduğu radikal islamcı bir harekettir. ilk önceleri öğrenci hareketi idi ve hedef de rus işgaliydi. sonradan abd için keser döndü sap döndü, devir gelip hesap döndü. taliban namlusu da abd'ye döndü. afganistan'ın güneyinde çok etkililer ve oradaki veziristan bölgesindeki veziri kabileleri tarafından destekleniyorlar. nato, türkiye'ye güneye asker yollaması konusunda yoğun taleplerde bulunuyor. taliban, 2007 yazında eylemlerini artıracağını duyurdu. kısaca afganistan kazanı yine kaynıyor. pakistan ise abd'nin kendisine istediği silahları satması koşuluyla afganistan'ın güneyini bombalıyor.
kötüböcek kötüböcek
islam ile alakası olmayan uyuşturucu kullanma ve intihar bombacılığı gibi eylemleri bulunan,abd destekli silahlı oluşum.yoksa koskoca dikdatörü deviren abd 3-5 militana mı söz geçiremeyecek.
cyclops1988 cyclops1988
2000 yılında afganistandaki muhteşem bamiyan buda heykellerini patlatan acımasız gruptur. bu yıkım onlara ne kazanadırmıştır bilinmez ama afganistana çok şey kaybettirdi. natonun müdahalesinden önce taliban yönetimi yaklaşık 12 yıl boyunca afganistanı yedi bitirdi. eğitim sistemini elinde bulundurdu bu grup böylece medreselerde okuyanların beyni istenilen biçimde yıkanılıdı. askeri müdahaleden sonra durumda fazla bir şey değiştiği görünmesede en azından insani bazı ihtiyaçların karşılanmasında ilerleme sağlanmıştır. fakat son aylarda taliban yeniden canlanmıştır ve nato askerlerine saldırılar artmıştır. hatta askerlerimize bile bir saldırı düzenlenmiştir ki afganların arasında serbestçe silahları inik bir vaziyette dolaşabilen ve afganlarca çok sevilen askerlerdi. saldırılardan endişe duyan karzai talibanla görüşme kararı almıştır.
iris iris
pakistan'ın kuzeybatısında harp okulu öğrencilerini taşıyan konvoyun yolunu keserek 500 öğrenciyi, ailelerini ve öğretmenlerini, kısacası konvoyu topluca kaçırmış olan örgüt. bunca insanı kaçıracak kadar silahı, ve hatta roketatarı, sonra onları alıp götürecek, saklayacak yeri nerden bulduklarını da düşündüren örgüt aynı zamanda.
pandekt pandekt
son günlerde yahudi asıllı olduğu iddia edilen hatta araştırma konusu yapılan !!

taliban yahudi imiş, gel de çık işin içinden.
umut taciri umut taciri
afganistan da yine yeniden direniş sergilemiş ki bugün sergilediği direniş sanırım örgüt tarihinin en büyük saldırılarından birini gerçekleştirmiş toplamda 20 feda eylemcisi varmış ve varolan bütün bakanlıklara batılıların kaldığı otele ayrıca bir alışveriş merkezine saldırmışlar. nasıl bir güç inanç anlamak mümkün değil!

bu afganistan'daki şiddetin fotoğrafıdır - #dünya afganistan'da taliban, hükümete karşı son dönemlerin en büyük saldırısını gerçekleştirdi. bir yandan silahlı militanlar güvenlik güçleriyle çatışır... radikal
1 /