tanrının olmadığını kanıtlayamamak

yahudicowboy yahudicowboy
medine'ye varamamakla doğru orantılıdır. küçük poşetler halinde satılan şeytan taşlama ritüeli için kullanılan taşların kaç cent olduğunu bilememek de bu sorunun getirisidir. eyyyy pensilvanya... yok lan! bu başka konuydu... sorry!
tarçınlı ıhlamur huzuru tarçınlı ıhlamur huzuru
asıl belirsizlik tanrının var olup olmamasında değil, bunun ölçülme metodundadır. yani tanrının nerede olduğunu bilme olasılığımız arttığında, ne zaman var olduğunu bilmemizin olasılığı azalır ve tam tersi de geçerlidir. bu durumda var olma veya olmama durumu kanıtlanamaz fakat olasılığından bahsedilebilir.
kibarmortis kibarmortis
3 günlük hayatında bunlarla uğraşmamak gerek. hissediyorsan devam edip hissetmiyorsan da hissettiğin şeylere yönelmek en mantıklısı. ölünce artık göreceğiz neyin ne olduğunu
kıreyziboy kıreyziboy
ateistler tanrı'nın olmadığını kanıtlamak zorunda olmadığı gibi teistler de var olduğunu kanıtlamak zorunda değil. e nasıl oluyor da bir iddianın iki tarafı da söylediklerini ispatlamak zorunda olmuyor? ateistler için iki boyutlu bir şey var ki bir tanesi tartışmaya daha çok açık: birincisi ateizm var olduğu iddia edilmemiş bir şeyin var olmadığını söylemekle ortaya çıkmaz, var olduğu söylenen şeyin olmadığını söyler ve akılsal alanda ispat yükü zaten teistlerdedir. fakat teistler de tanrı'nın var olduğunu her ne kadar akılla gördükleri örneklerle desteklemeye çalışsalar da onlar iman alanında kendilerini gösterirler. yani ortada akıl-iman açmazı var ve daha bir sürü şeeey.
edit:ateistlerle ilgili 2. boyutu soylememişim. ispat yükü kendilerinde olmadığı gibi inanan insanlara da akılsal bir şey söylemelerinin bir faydası yok çünkü aynı şeyden başka alanlarda bahsetmek o şeyin aynı şey olarak kaldığını söyleyebilmeyi zorlaştırır. ki zaten tanrı vardır ve tanrı yoktur iddiaları aynı şeyden bahsediyorsa tanrı yoktur demenin de bir anlamı yoktur. x yoktur meselesi de kendi başına problem zaten. aaateist olacaksın bu durumda yani ondan haberin bile yoksa ateist olman kolaylaşır. aaa tanrı ne ilk defa duyuyorum gibi.sbsbbs
ne içersen iç su iç ne içersen iç su iç
(bkz: russell in çaydanlığı)

"eğer ben dünya ve mars arasında eliptik bir yörüngede güneş'in etrafında dönen porselen bir çaydanlık olduğunu öne sürseydim ve bu çaydanlığın en güçlü teleskoplarımızla bile tespit edilemeyecek kadar küçük olduğunu ekleyecek kadar da dikkatli olsaydım, kimse bu görüşümün tersini kanıtlayamazdı"

kaynak: wikipedia
mhe mhe
ben de kafasında yedi kolu olan ve ağzından sıçan, hem uçabilen hem yüzen, dünyayı 24 saat içerisinde yaratmış "ubeydullah zurna" isimli bir yaratıcıya inanıyorum. vallahi var billahi var lan. yokluğunu ispatlayabilen arap siki yalayıcılarına; kutsal kitabımızı ve 10 adet sürmene bıçağını hediye vereceğim.
gamsizhasan gamsizhasan
skimsonik bir nesne uydurup "hadi bunun yokluğunu kanıtlayın" diyenleri sinek gibi çeken bir cümledir.

ben burada evrenin yoktan varoluşuyla, ölümden sonra yaşam olup olmadığıyla ilgileniyorum, sen gelmişsin beş boynuzlu pembe kanatlı at diyorsun. ne işine yarayacak pembe at?

böyle bir dangalaklık olabilir mi ya?