tanrıya inanmama sebepleri

1 /
whopper whopper
rektörlüğün kar yağdığında tüm üniversiteler tatil olmuşken okulu tatil etmeyerek insanı dinden imandan çıkarması ile su üstüne çıkabilecek sebepler.
yuziko yuziko
elinizde mantıklı, somut sebepler yoksa, bir şeyin yok olduğunu söylemek için kainatın heryerine bakmak gerekir, mesela kalem yoktur dersem dünyayı bırakın, mars jüpiter, samanyolu falan bunların hepsini incelemek gerek.eee kainat da sonsuz gibi(genişliyormuş) birşey olduğu için allahın yok olduğunu söylemek için sonsuz zaman ve mekana ihtiyaç var ki...* ayrıca hiçbir veri olmadan bile şu bakınız ile basit faydacı mantık yürütülebilir. -en azından- (bkz: #228339)
marla singer marla singer
kişinin, psikolojisinin ve bedeninin, içerisinde yaşadığı hayat karşısında ne kadar güçsüz, zayıf ve hatalı olduğunu anlaması. kaldıramayacağı derecede acılar çekmesi. bedeninin parçalandığını hissetmesi. yaşadığı hayata anlam verememesi. dünyada bu kadar fazla şiddetin, acımasızlığın, eşitsizliğin ve haksızlığın oluşu. "kim yarattığı eserin bu kadar boktan bir hale gelmesine izin verir ki?" düşüncesi. bu dünyada kimseye kötülük etmediğim halde, kurallara uymadığım için ileride yanacağım tipinde varsayımların öne sürülmesi. afrika'da akbabalara yem olan, açlıktan ölmeyi bekleyen çocukların varolması. doğal felaketler sonrasında sokakta kalan küçük çocukların tecavüze uğraması. tüm bu olanlara anlam verememek.
neverland neverland
kuran'ı okuyup "ticari anlaşmalarda şahit olarak yanınızda bir erkek bulundurunuz. eğer erkek yoksa en az iki kadın bulundurunuz" öğütünü görmek... akabinde kuran'ın geri kalanını okumak.. ve yazılanları saçma bulmak.

edit: bu biraz islama inanmama sebebi olmuş sanırım.
ava adore ava adore
dallarında bol bol meyvelerin sallandığı, gürül gürül suların aktığı, insanların yan gelip yattığı bir cenneti vadetmesi..
1 /