tarhana

1 /
quarantine quarantine
salça, yoğurt, un, domates ve hoş koku vermesi için kullanılan özel bir baharatın önce karıştılıp güneşte bekletildikten sonra mıncıklana mıncıklana toz haline getirilmesiyle yapılır. kış sofrlaarının ve hasta menülerinin vazgeçilmez çorbalarındandır. çeşitli yörelerde içine kuru börülce, bulgur ya da kestane ilave edilerek servis edilir. mucidine saygım sonsuzdur, biribiriyle ilgisiz materyalleri bir araya getirip sonra toz haline getirerek işleme son vermek kolay üretilebilecek bir fikir olmasa gerek.
esdora esdora
bir de tekerleme gibi birşey vardır tahanaya yazılmış. küçükken söylerdik biz de.**
tarhana tartar
boğazımı yırtar
baklava kardeş
gel bizi kurtar
lemuria lemuria
aslında güney doğu ve güney akdeniz * çerez olarak da tüketilen sert, diş kırma potansiyeli yüksek ekşimsi tadı olan yiyecek. maraş tarhanası da meşhurdur. incecik olur. yeri geldiğinde de çorbalaştırılır.
kerdem kerdem
efendim bildiğim kadarıyla iki çeşidi vardır tarhananın.. biri beyaz biri bildiğimiz turuncu renkli olmak üzere.. olayın değişkeni olsa olsa salçadır.. zorlu bir üretim sürecine sahip olan tarhana annenizden yüz bularak bir iki haftalığına evin bir odasını zaptedebilir..
tarhana dedinmi köy aklıma gelir duygulanırım..
berfinbahar berfinbahar
yurt arkadaşlarımı gece yarısı dehşete düşürmeme sebep olan, kimsenin "banada versene biraz" diyemediği yemiştir.
not: bizim tarhana toz değil, krem rengi, irice, kıtır kıtır, ekşimtrak, sarmısakla birleştiğinde oluşan tadın akıllara zarar olduğu bir gıda türüdür.
karahisari karahisari
"darhâne"den gelir. dar-hâne fakir hane manasında olup fakir bir ailede pişen çorbaya da darhane çorbası denmiş ve zamanla bu tarhana çorbası olmuştur. uşak tarhanasının meşhur olduğu söylenir.
1 /