tarih

1 /
bettyboop bettyboop
hangi bölüme girmiş hangi sınıfa geçmiş olursak olalım bir türlü kurtulamadığımız sözel ders.bir yandan kurtulmadığımız iyi oluyor aslında.insan geçmişini bilmezse geleceğini göremez diyebiliriz.
üniversitede lisedekinin aksine ezberden çok mantık ve yorumla işlenir dersler.hatta zaman zaman arkadaş ortamlarında ortaya atılan çaldıran savaşının tarihi neydi gibi sorulara ve arkasından gelen tartışmalara da sebep olur.
axel fox axel fox
lise yıllarında sıkıcı olan ancak bir tarih hocamızın savaşları yaşıyormuşuz gibi anlatması üzerine oldukça etkilendiğim ders.
eden eden
yazı bulunduğundan beri süregelen, olayları çeşitli vasıtalarla kaydederek,günümüze kazandıran bilim dalı
napoleon napoleon
"yani tarih daima kazananlar tarafından yazılır. iki kültür çarpıştığında kaybeden silinir ve tarih kitaplarını kazanan taraf yazar... kendi davalarını yücelten ve kaybeden düşmanı küçük düşüren bir tarih. napolyon bir zamanlar 'tarih üzerinde anlaşmaya varılan bir masaldan başka nedir ki?' demişti. tarih yapısı itibariyle daima tek taraflı bir tutanaktır."***
libertar libertar
"biz yalnız bir tek bilim tanıyoruz, o da tarih bilimidir. tarih iki yönden incelenebilir. tarihi, doğa tarihi ve insanların tarihi diye ikiye ayırabiliriz. bununla birlikte, bu iki yön birbirlerinden ayrılmazlar; insanlar varoldukça, insanların tarihi ile doğanın tarihi karşılıklı olarak birbirlerini koşullandırırlar. doğa tarihi, yani doğa bilimi ile belirtilen şey, burada bizi ilgilendirmez; buna karşılık insanların tarihi ile, ayrıntılı bir biçimde uğraşmamız gerekecek: gerçekte, hemen hemen her ideoloji ya bu tarihe değgin yanlış bir anlayışa indirgenir ya da bu anlayışı büsbütün bir yana bırakmak gibi bir tutuma varır. ideolojinin kendisi de zaten bu tarihin görünümlerinden biridir ancak"

(bkz: alman ideolojisi), (bkz: karl marx)
dagon dagon
günümüzde genellikle ulus devletleri tarafından, devletlerini oluşturan bireylerin gerçekten ulus olduğunu kanıtlamak için üretilen uydurmalara topluca verilen isimdir.
1 /