tarkan mars ın kılıcı

garabel usta garabel usta
örümcek'le ( kötü adam) mağrada dövüş sahnesinde kötü adamın attığı ve yere ters sağlanan kılıcı kavganın sonunda ayağıyla düzeltmeye çalışması o da yetmiyormuş gibi kamera arkasından birinin eliyle düzeltmesi

kısacası mükemmel filmdir.
jitemci astsubay jitemci astsubay
tarkan serisinin bu ilk filmi, arzu film tarafından restore edilmiş bir şekilde, arzu film'in youtube sayfasında izlenebilir.

seriye devam etmek isteyenler için izlenecek bir sonraki film ise, tarkan : gümüş eyer'dir. 1970 tarihli filmde, ilk filmin başarısı üzerine tarkan'ın ailesi ve geçmişi hakkında bilgiler verilmiş, tarkan'ın çocukluğu, gençliği ve artık hayatta olmayan ailesi de filmde yer almışlardır.

film, günümüz standartları için basit görünse de, dönemi için büyük emekler içeren mekan ve dekor tasarımları içeriyor. filmde, 60'ların ve erken 70'lerin türkçü karakterini de görmek mümkün. tarkan sürekli olarak türk ırkının yüceliğinden dem vuruyor, kahramanlık ve mertlik örnekleri sergiliyor. daha sonraları 70'lerde çekilecek olan kara murat/battal gazi filmlerinde ise, türkçülük görüşü yerini türk-islam sentezine bırakacaktır.

detaylı bir inceleme için;

tarkan (1969) - film incelemesi - rosencruz.com türk sinemasında bir devrimi simgeleyen ve pek çok karesi hala hafızalarımızda canlı olan tarkan filmleri, benim için yeşilçam'ın en güzel işlerind... rosencruz.com
abcd02561 abcd02561
''+gaddardır bu genseriko. söyle marsın kılıcı nerde söyle!!''

''+kimsin sen? ulusun ne? bu kıyafette birini ilk defa görüyorum.
-ulusum ulusların en büyüğüdür türk oğlu türküm ben. yüce başbuğumuz atilla'nın savaşçısıyım ismim tarkan'dır.''

''-örümcek
+evet örümcek ya''

içinde örümcek, kuzmo, azuk, genseriko gibi efsane karakterler barındıran filmdir.

edit: filmden replikler yazdık gene mağdur etmişiz birilerini. s.kimde değil ama maalesef :(


di mi ama di mi ama
''milliyetçilik bir çocukluk hastalığıdır. insan ırkının kızamığıdır.'' albert einstein

esasında sadece milliyetçilik demek hastalığın türlerinin çoğunu atlamaktır. bana kalırsa; aşırı kimlikçiliktir bu hastalık.

hastalarına böyle filmler çektirir, izlettirir, bulaştırır ya da daha da hasta eder.