tartışmakla vakit kaybedilmemesi gereken insanlar

deliyim delisin deli değiller deliyim delisin deli değiller
(bkz: din)
(bkz: siyaset)
(bkz: futbol)
bu konularda fikir sahibi olanlarla yapilan tartismalarda harcanan vakit "cogunlukla" bosa harcanmis vakittir. ozellikle de canim ulkemde.

bizim ulkemizde bu üç konuda yanlis dusunen neredeyse hic yok. herkesin dusuncesi tartismasiz dogru. tartismaya acik olunsa biraz hani isler daha kolay olacak ama yok. bu üç konuda soyleyecegin her sey karsida dogrudan kufur etkisi yaratiyor.
çünkü inandiklarina koru korune bagli bir milletiz. yanilmis olmaya tahammulumuz yok.

allah/peygamber/kitap/haci/hoca dediyse, dogrudur.
recep tayyip erdogan/kemal kılıçdaroğlu/devlet bahçeli/selahattin demirtaş dediyse, dogrudur.
sabah gazetesi/sozcu gazetesi yazdiysa dogrudur.
dursun baskan/fikret baskan/aziz başkan dediyse, dogrudur.

pesin kabuller tartismasiz savunmanin temeli oluyor boyle olunca. sonra anlattiklarin duvara carpip geri geliyor.

bir yazarin dedigi gibi:
"genç kalmak istiyorsanız, işine gelmediği için söylediklerinizi duymayan biriyle tartışmayın."
kibarmortis kibarmortis
objektif olmayan ve cahil olan insanlardır.'hebelö höliiee wela wore' yapıyorsa konuşmayın.

zaten bence kolay kolay kimseyle tartışmamak gerek.herkes bu hayatı farklı bir kadrajdan görüyor. aynı şeye bakıp farklı şeyler görüyoruz çoğu zaman. o yüzden kimseden aynı şeyi görmeyi beklememek en mantıklısı.(bunlar hep dipnot.yoksa cahil olmayanla ve objektif olanla beyin fırtınası mis gibi yapılır)
sunyatsen sunyatsen
"batı bizi kıskanıyor,yol yaptı, 3.havaalanı almanya'yı rahatsız ediyor,yerli-milli uçağımız göklerde vb." "devlet kürtlere zulm ediyor, devlet bize bakmıyor,anadilde eğitim engellenemez,orhan pamuk çok iyi bir yazar" "turan kurulmalı, bu ülkede doğan herkes türktür, solcular hain, vb. " iran gibimi olucağız, çoban oyu ile profesör oyu birmi vb" ,uzak dur hatta kaçın nedenmi gelelim nedenlerine
1-"batı bizi kıskanıyor-batının bizi kıskandığı falan yok,hatta umrunda bile değiliz.adamların 5 euoraya aldığı eti sen burada 50 tl'ye alıyorsun adamların 2. el yüzüne bakmadığı arabalar 250-300 euro iken sen burada 10-15 bin para bayılıyorsun akaryakıttan bahsetmiyorum bile kaldıki eti ithal,otomobili ithal, akaryakıtı ithal ediyorsun yani seni kıskandığı falan yok
2- "yol yaptı" - kardeş kaç km yol yaptığını sorsam belki söylersin matematiğin kuvvetli ise hemende söylebilirsin ama o yol ihalesini 8-9 hatta 13 alt yükleniciye kadar ihale edildiğini ve 3 liralık maliyetin 23 olduğunu nedense matematiğin cevaplayamaz. kimin cebindenmi çıkıyor bu para ? senin benim cebimden. neyse sen zaten net ücret alıyorsun senden çıkmıyor.
3- "3. havaalanı almanyayı rahatsız ediyor" - sen o haavaalanından uçacak olan uçakları nereden alacan boeing (abd), airbus (fransız-alman ortak yapımı), o havaalanında kullanacak çeşitli elektronik cihazların almanlar tarafından yada bir şekilde alman ortaklığın olduğu şirketlerden alınacağını söylememe gerek yok sanırım. ayrıcı şantiye aşamasında b,le harfiyat kamyonlarının tamamı neredeyse mercedes almanya neden kıskansın seni. hatta meclis başkanın varya işte ona 2 milyona mercedes makam arabası aldılar. almanlar bisiklet ile gidiyor meclise normal kıskanırlar
4- " yerli milli uçağımız göklerde "- hani nerede ? ayrıca bu uçağın fabrikası nerede kaç bin kişi istihdam ediliyor ? boşver söylenmez, devlet sırrı nede olsa
5- " devlet kürtlere zulm ediyor" - turgut özal başbakan-cumhurbaşkanı oldu, daha bir çok örnekte verilebilir. siz,cihangirde oturup şarap kadehi eşliğinde doğu ve güneydoğundan bahsedip mottolar attığınızda ben doğu ve güneydoğuda hüküm süren feodalizmin kürtlere nasıl zülm ettiğini gördüm.kürt aşireti kendi soydaşlarını sömürüyordu. kürde en büyük zulmü yine kürt yapıyordu.ama zaten örgütte feodalizmi kendine hedef aldı deme ağzına kürekle çarparım.
6- "anadilde eğitim engellenemez" bu sloganları atanlara, gösterilerde yer alanlara baktığımda bırakın kürtçe metin verip okumalarını, alfabelerini bile sayamazlar.tek sorun o bölgede ana dil olmayan eğitimmi ? çocuk gelinler ? akraba evliliği ? kız çocuklarının okula gönderilmemesi ? bunlar sorun değilmi. haklısın ana dilde eğitim olursa ne çocuk gelin kalır nede akraba evliliği
7- "orhan pamuk çok iyi bir yazar"- o kalın kalın kitaplarını nasıl yazıyor bilmiyor ama konuşması çok berbat 5 kelimeyi 3 dakikada bir araya getiriyor. illa bir orhan arıyorsan orhan kemal var .
8-" turan kurulmalı"- elçibeyi nasıl sattı sizin başbuğunuz ve başbuğunuzun oğlu. elçibey kimmi ? eğer bunu gerçekten soruyor isen tebrikler mankurt olmuşsun.
9- "bu ülkede doğan herkes türktür"- verilen kimlikten ibaret ise türklük evet haklısın. ya vatandaşlık duygusu ile bağlılık ? hani bir zamanlar partiden ayrılmadan önce ve iyi parti kurulmadan önce partide üst düzey yöneticiniz vardı ve milletvekili tokyo doğumlu, bildinmi ? ümit özdağ .. işte bak bu abi japonya doğumlu. bu derece bir türk milliyetçisi sence japonyada doğdu diye japon olabilirmi ?
10-"solcular hain"- o ırmağının akışına ölürüm türkiyemin ırmaklarında derelerinde balıklar ve sular tükenmesin diye o solcular gidip dayak yedi gaz soludu, sen ne yaptın . kahvede okey oynamaktan başka ? fındık para etmiyor, pamuk para etmiyor çiftçi kazanamıyor, tarım tükeniyor diye haykırdıklarında ne diyordun hatırlıyormusun "bozguncu bunlar " soma da 301 kişi açgözlü patron tarafından ölüme sürüklendiğinde soma girişindeki barikatta karşıladı polisler çhd avukatlarını, sen nemi yapıyordun o sıra. televizyon karşısında haberleri izliyordun bir sikim yaptığın yoktu.
11- "iran gibimi olucağız" - ebesinin amı gibi olduk farkında değilsin. sıkma baş- türban-örümcek kafa vs vs. kimse çıkıp demiyor ulan erbakan sana ne battıda " rektörler başörtülü kızları gördüğünde ayağa kalkıcak" dedin. doğru duydunuz 28 şubattan önce yani erbakanın söyleminden önce başörtü-türban-tekstil ürünü ne ise üniversitelerde serbest idi. gerçi bu senin konun değil ama içimden geldi işte.
12-"çoban oyu ile profesör oyu birmi ?" bazı zamanlarda haklı olabilirsin ama ara sıra cnn-ntv-habertürk teki profersörlere bak ve sonrasında git bir kaç çobandan özür dile.ama ilk önce konuş çoban görünümlü çomar olabilir.
hadi selametle.