taşeron

1 /
tutkuyakar tutkuyakar
kimine göre taşaron olarak da adlandırılan tersane vb. ağır sanayi dallarında işveren adına işi yapan,ikinci sınıf insan yerine bile konulmayan,insanlık dışı yerlerde yiyip,içmesine izin verilip,bazı yerlerde köpekler ve zencilerle beraber bulunduğu yerde rahatsızlık hissi uyandıran,işi başarıyla tamamladığında aslan payını alan işverenin,işler kötü gittiğinde yanında durmayıp kapıyı gösterdiği tüzel kişiler.
azureel azureel
büyük sermaye sahiplerinin, aldıkları ihaleleri dışarıya yaptırması ve çılgın para kırması olayıdır. ingilizcesi ile "subcontractor".

misal verelim: hömbülü evleri projesi olsun.
toki'nin ihalesini alan patates holding, dışarıyla bağlantılara başlar.
şehir dışından orta halli bir inşaat firması [k1 inşaat] ile bahçe duvarı yapılması için
k2 inşaat ile, dış cephe ve çatı için anlaşılır.
k3 marangozdur ve mutfak dolaplarını halleder
k4 şirketi de tesisat işiyle uğraşır.
vs.
devletten alınan ihale uyarınca, yapılacak tüm işlerin alt kalite standardı belirlenir ve ikincil ayaklardan* taahhüt alınır; ayrı anlaşılır. hepsinden, işi en ucuza getirebilecekleri şekilde ikincil bir ihale yapılır ve fiyat toplanır.
iş dağıtılır.
toki, patates holding'e hömbülü evlerini yapması için aylık 100 lira veriyor. ihale için devlet lehine alınan en düşük fiyat buydu çünkü. patates holding'in ise bu projeyi gerçeklemesi için anlaştığı taşeronlara dağıttığı paralar toplamı taş çatlasa 50 liradır. gerisi aracı büyük şirketin karıdır.
(bkz: müteahhit/%müteahhitliğin tavan yaptığı nokta)

ek: *"outsource" tam olarak dilimizdeki taşeronun karşılığı değil. esas işi yapan şirketin, bazı yükümlülüklerini dışarıdan işgücü temin ederek yapması outsource, ancak işi başkasına yaptırması sub-contraction oluyor.*
düşünemiyorum o hal de malım düşünemiyorum o hal de malım
taşeron, taşeronlaşmış işletmenin işverenedir. işgücü piyasalarının esnekleşmesi sonucu oluşan ve 4857 sayılı iş kanununda da yer alan,kanunun önlemler getirmeyi amaçlayan bir oluşumdur. önceden taşerondan faydalanma sadece belli başlı işler için olmaktayken(inşaatın elektirik tesisatı döşemesi, işyerinin yemek ihtiyacının giderilmesi,servis), şimdi ise her işin bölünmesi sonucu taşeronlaşma hızla artmaktadır. bir işyerindeki iş bölünebildiği kadar bölünmekte ve taşeronlara devredilmektedir. taşeronlar burada sendikasız, sigortasız ve kimi zaman asgari ücretin altında işçi çalıştırılıp maliyetlerin azaltılmasını amaçlamaktadır. ve sendikalı,sigortalı ve iş kanuna uygun şekilde işçi çalıştıran işverenler 'haksız rekabete' maruz kalmakta ve taşeronlaşmaya geçmektedir.
naylondunya naylondunya
taşerona götüren sebep: benim elimde bir iş var, bunu 10 liraya karşılığı yapacam.
şimdi ben bunu 6 liraya yapacak bir "taşeron" bulsam da,
hiç başlamadan, ense yapa yapa 4 lirayı cebe atsam?

belediyeler, hükümet ve bayındırlıkta
karar mercileri ile kafakol ilişkisine girip, müdürüm müdürüm başkanım bişeyim herbişeyim şeklinde yalakalık yaparak,
yahut cemaat yolu ile; sizin şu şu işler konusunda güveneceğiniz bilmemekim var, siz bu konuyu onlan götürün şeklinde, karar mercilerine cemaatte üst hiyerarşide biri yolu ile kararları dikte ettirilerek,
10 paralık iş alınabilir.
sizin yapacağınız iş olmasa da, hiç anlamasanız da yapacak birisini bulursunuz, 4 lirayı cebe atabilmek için. 6 liraya bir taşeronla anlaşırsınız iyi kötü de bir iş karşılığı. karşılığı 6 lira da olmaz tabi o işin, taşeron da biliyorsa sizin işten anlamadığınızı,
hasta yatağında, demir tavında..
vela vela
teoride alt yüklenici firmadır. pratikte ise ikinci sınıf insanlardan oluşan bir topluluk.

birçok tersane ve tersane yemekhanesi görmüşlüğüm vardır. kimi yerde beyaz yaka yemekhanesi ayrı idi, kimi yerde kadrolu ve taşeron yemekhanesi ayrı. hepsinin bir arada olduğu yer hiç görmemiştim. ta ki son çalıştığım tersaneye kadar. burada beyaz yakalılar, mavi yakalılar ve taşeron işçileri hep birlikte yemek yiyor. lakin şöyle bi durum var; beyaz yakalı insanların yemek yediği masalar yemekhanenin bir duvarına yaslanmış ve diğer masalar ile arasına sarı bir çizgi çekilmiş. sanırsın meksika sınırı mübarek.

trajikomik.
wondrous wondrous
taşeronluk sistemi endüstrilerin ihtiyaçları sonucu ortaya çıkmıştır. eğer uzun soluklu projeler yapılıyorsa projenin ana yüklenicisinin yılda bir kere ihtiyaç duyulacak, mesela boya işleri için ne isgucu barındırması ne de know-how yatırımı yapması ekonomiktir. bu noktada devreye sadece o iste uzmanlaşmış ve 365 gün farklı ana yüklenicilere aynı işi yapan taşeronlar ortaya çıkması eşyanın doğasındandır, adetullahtandir.

ancak son yıllarda turkiye'de olduğu gibi 10 liraya aldığı işin tümünü 6 liraya taşeronlara aktarma alışkanlığı, cahil taşeronluk şirketleriyle de birleşince herkesin gündeminde olan olumsuzlukların ortaya çıkması şaşırtmamaktadır.

buzdaginin görünmeyen bir kısmı da ortaya çıkan işlerin her geçen gün kalitesinin aşağı inmesidir. türk malının kalitesizliği bir gün iyice ayyuka çıktığında taşeron şirket patronları başta olmak üzere herkes teker teker aç kalmaya başlayacaktır (işçi zaten aç) o zaman sark kurnazları ne gibi bir formül bulurlar bilemiyorum.

taşeronluk b2b'nin temellerindendir, kelime anlamı olarak teoride iyi bir sistemdir ancak turkiye'de uygulama felakete doğru sürüklenmiştir.
fly me to the moon fly me to the moon
(bkz: bir gün herkes taşeron işçi olacak)

vizyonunuza sıçayım sizin.

edit: giri çok havada kaldı lan. sinirden şeyapamadım. bizi bizden çok düşünen çok sevgili hükümetimizin, işçinin hayat kalitesini bir nebze daha düşüerecek dahiyane planına istinaden dedim onu. asıl işin tamamının taşerona yaptırılmasının ve mevcut işçilerin de taşeron firmaya taşınabilmesinin önü açılıyormuş. üstün zekalı yetkililer ise "emsal ücret" uygulamasını hatırlatarak bu yasanın aksine taşeronun önünü kesmeye yönelik olduğunu savunmuşlar. olum, çalışanların yüzde kaçı gerçek maaşı üzerinden sigortalandırılıyor ki? bütün çalışanları asgari ücretten göstermek ve asıl işi yapanlar da dahil tüm işçileri taşerondan sağlamak çok zor bir şey sanki. devlet hastanelerindeki doktorlar bile taşeronlaşabilir diyorlar. ne kadar da güzel muasır medeniyet seviyesine yaklaşıyoruz biz öyle.

vizyonunuza sıçayım sizin.

milyonlarca çalışana büyük şok ekonomi yönetiminin hazırladığı yasa taslağı kabul edilirse, türkiye'de çalışma hayatı alt üst olacak. maliye, hazine ve çalışma bakanlığı'nın birl... hürriyet - türkiye'nin açılış sayfası
azwepsa azwepsa
işsizlikle mücadelenin anahtarıdır.

insanlara katma değeri yüksek işler vereceğinize vasıflı elemanlarınızı atın. ve onların yaptığı işi taşerona verin. hele hele hükumetin son bombası ile ana işleri de artık taşerona vermek mümkün olacak. böylece işten çıkardığınız her iki vasıflı eleman için taşeron üç tane asgari ücretli eleman çalıştırır. böylece bakın işsiz sayısı bir kişi azaldı! ayrıca şirket iki vasıflı elemanın maaşlarından daha azını taşerona verir. taşeron da kendi payını aldıktan sonra orada üç tane asgari ücret maliyetini karşılar.

vasıflı elemanların buna itirazı olur mu? çapulcu der geçersin. 3 > 2.
1 /