tebessüm ile sırıtmak arasındaki fark

hoayda hoayda
bariz bir çok fark olduğunu ve hemen anlayabileceğini düşündürür insana. aslında sadece sosyokültürel açıdan ele alındığında bile bir çok anlaşmazlığı getirebilir. fakat kültürler arasında ortak olan tek bir nokta var: yaşlıların gençlere göre bu durumu ayırt edebilme yetileri. beyindeki sinaptik ağların yaşlılıkta gençliğe/gençlere göre daha bir dallanması sonucu onlar ayırt edebilme konusunda daha ustalar. nelerden feragat ettiklerini bir kenara koyarsak yapılan araştırmalar da samimiyetsiz bir gülüş ile içten bir tebessüm ya da kahkahanın sadece sesleri dinletildiğinde bile yaşlılarının ayırt edip, yaşça genç insanların bunu sadece bir gülme eylemi olarak algıladıklarını gösteriyor.

yaş gözetmeksizin aradaki temel farkı limbik sistem ortaya koyuyor elbette. siz farkına bilişsel olarak varamasanız dahi ilkel beyniniz herhangi bir ortamda yeni tanıştığınız birinin gülüşünü bir tehdit ya da samimiyet göstergesi olarak algılayabilecek kadar eski. solunum grafiklerinde gerçek/içten olan gülmeler düzenli iken diğerleri düzensizdir, devamlıdır.

bir de kimsenin gülmediği ortamda gülmek vardır ki o ister gerçek ister yalan olsun karşı tarafça sürekli tehdit olarak algılanır. özellikle alt beynin ön lob tarafından baskılanışı ve sinaptik ağların fazlalığından dolayı yaşlılarda bu durum daha fazla görülür. "biz eskiden anne babamızın yanında bacak bacak üzerine atmayı bırak, konuşamazdık bile" tarzı cümleler ile karşılanabilir bazen.

bunlara ek olarak her bireyde görülebilecek ve muhtaçlık ve sosyal bir varlık olan insanın toplumdaki yerine dair kendini sorgulamasına sebep olacak şekilde (bkz: burnumda sümük mü var acaba) utanma hissinin tetiklediği savunma mekanizmasının bir getirisidir o. çünkü alt beyin dediğimiz kavram uyaranlara karşı sürekli: "bireye zarar verebilecek bir olumsuzluk var mı acaba?" mantığı ile etrafını tarar. bu nedenle kötümserlik ve olumsuzlukları ister istemez yatkındır insan. hayatta kalmanın bir getirisi..

sonuçta 3,5 milyar yıllık bir evrimin sonucu olarak hala hayatta isek şayet; buna kafa tutmaya çalışmaktan ziyade mantıklı olanı tercih edip her şeyde olması gerektiği gibi bunların da getirileri ile yaşamaya adapte olmak gerekir.
ünsüzdüşünür ünsüzdüşünür
tebessüm, gülme refleksidir. hiç gülesiniz yokken bile oluşabilir. samimidir. içtendir.

sırıtmak, zorunlu gülme durumudur. gülmek zorunda hissettiğiniz için yaparsınız. samimi değildir. kaypaktır.

onun için sevdiklerinize tebessüm edin, pişmiş kelle gibi sırıtmayın. iyi günler. tşk.