teyze

1 /
mavi kedi mavi kedi
annemizin kız kardeşi. ayrıca orta yaşlı veya yaşlı hanımlara hitap şekli de olabilir. hatta kendimce şöyle bir standart getirmişimdir, bir gün parkta yürürken çocuğun biri bana abla değil teyze diyecek ve ben o gün yaşlanmaya başladığımı kabul edicem ühühü..
gülümsün gülümsün
anne yarısıdır ama ondan çok gerçek dosttur. birbirinize anlatmadığınız hiç bir şey yoktur. es kaza bir, iki gün görüşmeyin, telefonlar susmak bilmez.

kısacası o bir tanedir, enerjisine hayran kalınandır.
sanki cazorla sanki cazorla
"alt katımdaki fena teyze, artık fena değil, akıllandı sanki, birkaç aydır, beni hiçbir şekilde rahatsız etmiyor, nazarlara gelmesin, uykumu bölmüyor, valla mışıl mışıl uyuyorum, tahtaya vuruyorum şu anda, abartı emosyonlarda bulunmuyor gayrı, ben yine de kızıyorum, demek ki isteyince oluyomuş çünkü, bunca zaman o kadar dile getirdik meramımızı, niye istemedin, öyle değil mi ama, yani illa, ev sahibi tarafından, evden çıkarılmakla mı tehdit edilmen gerekiyordu, insanlık bu mu yani, teyze, aa teyze a, teyzek, zaman içinde y’si de gider sinirlenirsem, neyse, başka bişey anlatıcam zaten. şimdi geçtiğimiz hafta bir arkadaşım, yanlışlıkla bunun zilini çalmış. teyzek, yine hiç kapıyı açmadan, sen kime geldin demiş. arkadaşım da, alpay’a demiş. teyzek, bu apartmanda alpay diye biri yok demiş. arkadaşım sonra bir şekilde bulmuş tabi beni de, ertesi gün, apartmandan çıkıyorum, teyzek, pencereden seslendi yine bana. yavrum senin adın alpay mı dedi. evet alpay dedim. yavrum ben sana erkan diyorum ya dedi. dedim teyze, ben size zamanında, ismimin alpay olduğunu söylemiştim, fakat siz beni, kademeli olarak, zaman içinde, alpay, altay, altan, ertan derken, en sonunda erkan yaptınız, ben de bişey demedim, ben açıkçası beni semih yapmanızı bekliyordum dedim, anlamadı tabi ne demek istediğimi. bknz:penguen 237. kendisi de çok şaşırdı bu duruma. oldu alpay’cım dedi, hadi uğurlar olsun sana. bir de böyle bir lafı var. uğurlar olsun ne demekse. bir teyzenin, hadi teyzeyi geçtim, bir insanın söyleyeceği şey midir yani bu, gündelik hayat içinde. bu böyle birkaç gün alpay olarak devam etti. dün yine altay demeye başladı. başa sardık yine. nasıl bir kafa yapısıysa bu. nasıl bişeyse yani. şikayet etmiyorum. fenalığı böyle olsun. en fena teyzemiz böyle olsun. benim, her şeyden değerli uykumu bölmesin, benim iş dünyamdaki konsantremi bozmasın alttan desibel vererek, gerekirse semih de olurum, gocunmam."
* *
1 /