the catcher in the rye

1 /
doaaa doaaa
j.d.salinger'in ilk romanı olmasıyla birlikte kitapta ergenlik çağındaki holden caulfield'in hayatından bir kesit anlatılır,yky yayınları'ndan çıkan bu kitabın okunması tarafımdan şiddetle tavsiye edilir..
dedi ki normal dedi ki normal
john lennon'un suikastçisinin cebinden çıkmasıyla daha da olay olmuş kitap. can yayınları tarafından gönülçelen ve yky tarafından çavdar tarlasında çocuklar ismiyle dilimize kazandırılmış, can yayınları'nın bastığı kitabın tercümesi çok kötü olduğundan basımı ve satımı durdurulmuş, yky'nın işe el atmasıyla çok daha içten ve doğru tercümesiyle daha da beğeni kazanmış jerome david salinger romanı.
withouthat withouthat
holden caulfield adındaki bir delikanlının, psikiyatrislerin yanına düşmeden önceki yaşadığı 3-4 gününü anlattığı kitaptır.j.d.salingerın tek romanıdır.


kitap sanki holden caulfieldın ağzından, sokakta bir delikanlı nasıl konuşursa aynı o şekilde yazılmıştır.kitabı popüler yapanda,bir edebi eser veya bir baş yapıt olmasından çok,bazen kendi içimizdede hissetiğimiz bazı duyguları sansürsüz, cesur bir şekilde söylemesidir.

holden, derslerle arası iyi olmayan,iki üç kere okuldan kovulmuş,sürekli insanların psikolojisi,davranışları ve kişilikleri hakkında düşünen bir delikanlıdır.tekrar okuldan kovulduğunu öğrenince, eve gitmeden önce 3-4 gün new york da otellerde kalıp tek başına dolaşmaya karar verir.holdenın yaşadıkları, insanlar hakkındaki yorumları,boşvermişlik duygusu ve insanlar arasındaki diyalogları ,romanın diğer kısmını oluşturuyor.
drenchrome drenchrome
amerikan edebiyatının kült romanlarından biridir. ergenlik bunalımı yaşamış her insan, kendinden bir parça bulabilir bu kitapta. holden'ın kardeşi phoebe cauldfield bütün o bunalımların arasında holden'ı hayata bağlayan saflık ve temizliğin simgesidir. holden da the cather in the rye'dır zaten...
ramjet ramjet
okulda zorla okutulmuş onun etkisiyle "bıktık depresif ergen tavırlarından" dedirtmiş kitaptır. sonra tekrar sadece zevk için okununca asıl güzelliği anlaşılmıştır. amerika'da bazı eyaletlerde yasak bazı bölgelerde de en çok okutulan bir kitaptır. j.d. salinger bir türlü kitabın filme çevrilmesine iin vermemektedir. fakat igby goes down filminde aynı tat baya alınır.
skyish skyish
gerek komplo teorisi* filminde önemli bir yer tutması gerekse teoman'ın çok sevdiği kitaplardan birisi olması, hatta gönülçelen* şarkısını bile bu kitaptan esinlenerek yazmasından dolayı her daim merak etmiş olduğum bir kitap olmuştur kendisi. geçen yaz okuma fırsatı buldum ve sadece beğenmediğimi hatırlıyorum, acaba gerçekten güzeldi de ben mi olağanüstü güzellikte bir kitap bekliyordum da beğenmedim kimbilir ama ne yazık ki benim için çok kötü bir hayal kırıklığı oldu. sadece ismini çok beğenirim.*
dasein dasein
hermann hesse nin 'demian'ıyla kardeş sayılır..ama ikisinin tadı ayrıdır..catcher in the rye ergenlikte okunabilen versiyonken demian için biraz daha beklemek gerekir..ayrıca dayatılmadan okunduğunda zevk alındığı doğrudur..çavdar tarlasında çocuklar ismi de,kitabı,gönülçelen isminden çok daha iyi yansıtmaktadır..
pietro pietro
"vay canına!namussuz bir yağmur başladı.gök delinmişti sanki yemin ederim!"

gibisinden birçok cümle barındıran roman.amerikan filmi izlemiş gibi oldum biterken.
pruebelle pruebelle
casper ın elinde bu kitap vardı bir bölümde. bilmem bu kitabı çocuk bir hayaletin de okuyor olması hakkında ne düşünürsünüz? bir anlamı olması gerekir mi diye sorabilirsiniz? belki hiçbir anlamı yoktur ya da herkes için bir anlamı vardır. özetle böyle bir kitaptır kendisi.
1 /